A-Z

ناهنجاری ابشتین

ناهنجاری ابشتین

ناهنجاری ابشتین یا آنومالی ابشتین یک نقص نادر مادرزادی به شمار می آید. این ناهنجاری، بر روی دریچه سه لتی در قلب شما تاثیر می گذارد و می تواند منجر به بزرگ شدن قلب، ضربان قلب نامنظم و حتی نارسایی قلبی شود. شدت ناهنجاری ابشتین می تواند در هر فردی متفاوت باشد.

در ناهنجاری ابشتین چه اتفاقی برای دریچه سه لتی می افتد؟

در افرادی که به ناهنجاری ابشتین مبتلا می شوند، دریچه سه لتی در وضعیت های زیر قرار دارد:

  •  بدشکل است: بخش های متحرک دریچه سه لتی که با هر ضربان قلبی باز و بسته می شوند، دارای شکل غیرعادی هستند و حتی می توانند به دیواره قلب بچسبند.
  •  در جای اشتباه قرار دارد: معمولا، دریچه سه لتی در جایی پایین تر از جای معمولی خود در قلب قرار دارد.

در نتیجه، به خاطر وضعیت غیرعادی ای که دریچه سه لتی به خاطر شکل یا محل قرارگیری خود دارد، خون به سمت دهلیز راست یا حفره راست برمی گردد. ابعاد دهلیز هم افزایش می یابد. به مرور زمان، بخش بزرگ شده قلب می تواند تضعیف شود و در نهایت، فرد دچار نارسایی قلب شود.

علائم ناهنجاری ابشتین

علائم ناهنجاری ابشتین در هر بیماری، از خفیف تا مزمن و حاد متغیر است و به وضعیت بیمار بستگی دارد. وقتی وضعیت بیمار مزمن باشد، نشانه ها در ماه های اول تولد نوزاد ظاهر می شوند. ممکن است پوست نوزاد تن آبی رنگی داشته باشد که ناشی از عدم وجود اکسیژن در خون است. سایر علائم هم عبارت از:

  •  تنفس سریع
  • تنگی نفس
  •  عدم وزن گیری
  •  تورم در پاها، شکم با حتی اطراف چشم ها
ناهنجاری ابشتین
ناهنجاری ابشتین

در صورتی که ناهنجاری ابشتین ناهنجاری قلب را به دنبال داشته باشد، نشانه های زیر ظاهر می شوند:

درمان 

اگر نشانه های نارسایی قلبی با ضربان نامنظم قلب داشته باشید، ممکن است درمان غیرتهاجمی برای شما انتخاب شود. مثل:

  •  مصرف دارو: برای کنترل ضربان نامنظم و نارسایی قلب.
  •  محدودسازی فعالیت فیزیکی: اگر ابعاد قلب شما بزرگ شده یا دارای سابقه تپش نامنظم قلب هستید، ممکن است محدودسازی فعالیت های فیزیکی به شما کمک کند.

در موارد مزمن هم انواع تکنیک های جراحی برای بیمار انتخاب می شود.

افراد مبتلا به ناهنجاری ابشتین معمولا دارای سایر مشکلات قلبی هم هستند. در بیش از 94% از افراد، دیواره ای که دو حفره بالایی قلب را از یکدیگر جدا می کند، دارای سوراخ است. نقص در سایر دریچه های قلب و حفره های چپ قلب هم می تواند در افراد مبتلا به ناهنجاری ابشتین بوجود بیاید. بر اساس تحقیقات، ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در ابتلا به آنومالی ابشتین تاثیرگذار است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا