مراقبت و سلامت

5 راه غلبه بر موانع سلامت قلب

بیماری های قلبی عروقی عامل شماره یک مرگ و میر در سراسر جهان است. برخی از علل ابتلا به امراض قلبی قابل کنترل و پیشگیری هستند همانند فشار خون بالا، دیابت، خوردن نمک و … با ایجاد تغییر در شیوه زندگی همانند تغییر در رژیم غذایی، عادات و فعالیت های ورزشی می توان سلامت قلب را افزایش داد.

هرکسی بهانه ای برای بی توجهی به سلامت قلب دارد، مثلاً من این روز ها حسابی سرم شلوغ است، عاشق سیب زمینی سرخ کرده هستم، دوست دارم روی مبل بنشینم و تلویزیون تماشا کنم. اگر چه برخی دلایل معتبر هستند، اما راهکار این است که اجازه ندهید این دلایل بهانه ای برای به خطر انداختن سلامت قلب شما باشد.

سلامت قلب با یک شیوه زندگی فعال شروع می شود

ایجاد تغییر در شیوه زندگی که ماندگار باشد، آسان تر از انجام آن است. اگر قصد دارید که برای بهبود سلامت قلب خود برنامه ای را ایجاد و پیروی کنید، یکی از این پنج نکته را انتخاب و با یک هدفگذاری هوشمند (یعنی مشخص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، واقع بینانه و به موقع بودن) از آنها استفاده کنید.

1- یک همپا داشته باشید

داشتن یک همپای ورزشی بهترین راه برای جلوگیری از تنبلی و نرفتن به باشگاه است. وقتی کسی را داشته باشید که برای بهتر شدن اوضاع همراهتان باشد، پیگیری اهداف برای شما آسان تر می شود. می توانید یکدیگر را مسئول بدانید و طرف مقابل را تحت فشار قرار دهید تا نتیجه بهتری کسب کنید.

به اشتراک گذاشتن اهداف با کسانی که مورد اعتماد شما هستند و می توانند شما را راهنمایی، تشویق و یا مؤاخذه کنند به شما کمک بیشتری می کند.

2- از پیام های یادآوری و هشدار استفاده کنید

پیام هشدار برای سلامت قلب
پیام های هشدار و تشویق

فعالیت های روزانه به خصوص اهداف سلامت خود را از قبل برنامه ریزی کنید. سپس از پیام های یادآوری یا محرک برای یادآوری انجام یک فعالیت سالم تعیین کنید. این اعلان می تواند چیزی شبیه آلارم تلفن همراه شما باشد.

برای مثال می توانید در ابزارهای دیجیتال سلامت قلب مانند  گوشی موبایل یا مچ بند هوشمندان یک زنگ هشدار درست کنید که  به شما یادآوری کند تا یک سیب بخورید، در دفتر کارتان  قدم بزنید یا پشت میز خود چند حرکت کششی انجام دهید.

3- برای سلامت قلب ار کارهای کوچک شروع کنید

دکتر کری وودروف، متخصص تغذیه در مرکز Intermountain LiVe Well می گوید:

«از یک کار کوچک که می توانید در هفته آینده برای سلامت قلبتان انجام دهید، شروع کنید.»

این قبیل کارهای کوچک اما مستمر می تواند مواردی از این دست باشد:

 • جایگزینی غلات سفید با غلات کامل
 • تبدیل یکی از وعده های غذایی به ماهی سالم مانند ماهی قزل آلا
 • کاهش مصرف میزان نوشیدنی های قندی در روز
 • کاهش سیگار
 • پیاده روی چند دقیقه ای
 • خوردن یک شکلات کمتر
 • کم کردن نمک در غذا
 • اضافه کردن یک سبزی تازه و جدید به وعده های غذایی

در گام بعدی دستیابی به آن کار کوچک را مورد توجه قرار دهید. هنگامی که به این هدف کوچک دست یافتید، یک کار کوچک دیگر را به آن اضافه کنید.

4- شام سالم بیشتری برای میان وعده فردا درست کنید

اگر وقت ندارید که در طول روز و یا در محل کارتان غذاهای سالم خانگی و رژیمی بخورید، بهتر است در وعده شام خود کمی بیشتر غذا درست کنید تا بتوانید روز بعد آن را برای ناهار با خود به محل کارتان ببرید.

یک کشو در میز کار خود به عنوان کشوی میان وعده سالم برای سلامت قلبتان تعیین کنید. مثل :

 • میوه های خشک و تازه فصلی
 • آجیل بی نمک
 • لقمه های کوچک از پنیر، خیار و گوجه
 • انواع دم نوش های گیاهی مفید برای قلب
 • برش هایی از سبزی و برگ بهن های تازه

5- به جای آسانسور از پله استفاده کنید

در نزدیکی هر آسانسور پله مناسب وجود دارد. تا جایی که می توانید از پله ها برای رفت و آمد استفاده کنید حتی اگر کمی از وقت شما را بگیرد.

ممکن است محل کارتان یا محل زندگیان در طبقات بالای برج باشد که خوب شاید بالا و پایین رفتن از همه پله ها امکان پذیر نباشد. در چنین مواردی کافیست با دو یا سه طبقه اختلاف از آسانسور پیاده شده و از پله ها استفاد کنید. افزودن چند دقیقه اضافی از پله بالا و پایین رفتن در برنامه روزانه شما به تقویت عضلات شما کمک و شما را به سلامت قلب نزدیک می کند.

سلامت قلب عامل مهمی است که هر فردی باید نگران آن باشد. بیماری های قلبی عروقی قاتل اصلی مردان و زنان در سراسر جهان است. برخی از عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی مانند سن و سابقه خانوادگی را نمی توان تغییر داد، اما می توانید با انتخاب شیوه زندگی مناسب، عوامل ارثی را محدود کرده و سایر عوامل خطر را نیز به حداقل برسانید. تغییر شیوه زندگی، انجام کار های کوچک، فعالیت های مستمر ورزشی می تواند سلامت قلب و بدن شما را بهبود بخشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا