مراقبت و سلامت

داروهای کنترل فشار خون و قطع مصرف آن

ورزش کردن، کاهش وزن، تغذیه سالم و ترک سیگار می تواند در کنترل فشار خون بالا به شما کمک کند. برخی افراد فکر می کنند که پس از ایجاد این تغییرات در و بهبود سطح فشار خونشان، دیگر نیازی به مصرف داروهای کنترل فشار خون خود ندارند. اما این تصور اشتباه است. متوقف کردن مصرف داروهای فشار خون، حتما باید با مشورت پزشک و با بررسی معایب و مزایای آن و البته وضعیت بیماری شما انجام شود. ما به برخی از پرسش های متداول شما درباره داروهای کنترل پرفشاری خون پاسخ داده ایم. با مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار همراه باشید.

سؤالات رایج درباره داروهای کنترل فشار خون

آیا در صورت طبیعی بودن فشار خون می توانیم داروی فشار خونم را قطع کنیم؟

حتی اگر با تغییرات در شیوه زندگی فشار خون شما را تحت کنترل در بیاید، هیچ وقت سرخود، مصرف داروهای کنترل فشار خون خود را قطع نکنید. اگر مصرف آنها را قطع کنید، فشار خون شما دوباره افزایش می یابد. این داروهای کنترل فشار خون هستند که فشار خون شما را تحت کنترل نگه داشته و از بروز مشکلات جدی سلامتی مثل حلات قلبی و مغزی جلوگیری می کنند.

چه مدت می توان با فشار خون کنترل نشده زندگی کنم؟

در صورت عدم درمان و کنترل فشار خون بالا، فشار خون 180/120 یا بالاتر از این رنج تا 80 درصد احتمال مرگ در  طول یک سال، (دو ماه ریسک خطر) را بالا می برد. فشار خون بالای طولانی مدت و درمان نشده می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی، نابینایی و بیماری های کلیوی شود.

چه زمانی باید مصرف داروی پرفشاری خون را قطع کرد؟

بنا به نوع بیماری شما شاید لازم باشد تا آخر عمر از داروهای کنترل فشار خون استفاده کنید. اما اگر فشار خون شما برای چندین سال تحت کنترل باقی بماند، ممکن است پزشک معالجتان تصمیم بگیرد که از میزان داروی شما کم کند یا آن را متوقف کند. پس حتما داروی خود را طبق دستور پزشک و سر موقع مصرف کنید. اگر دوزهای مصرفی را فراموش کنید یا با بی نظمی آنها را بخورید، تأثیر این دارو ها کم خواهد شد.

چطور می توانم به طور طبیعی فشار خونم را کم کنم؟

می توانید هر کدام از روش های طبیعی مبارزه با فشار خون بالا که در زیر آورده شده است را در زندگی روزمره تان به کار بگیرید.

  • به طور منظم پیاده روی و ورزش کنید.
  • مصرف نمک و سدیم خود را کاهش دهید.
  •  مصرف نوشیدنی های الکی را به حداقل برسانید
  • از غذاهای سرشار از پتاسیم بیشتر استفاده کنید.
  • مصرف کافئین را کاهش دهید.
  •  استرس خود را مدیریت کنید. (استرس و فشار خون و بیماری هایی که ایجاد می کنند)
  • شکلات تلخ یا کاکائو بخورید.
  • وزن خود را کاهش دهید و همیشه آن را در سطح نرمال نگه دارید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا