بیماری ها

فشار خون پایین در دوران بارداری

فشار خون پایین در دوران بارداری یک اتفاق طبیعی است. نوسان هورمون ها و تغییر در گردش خون اغلب می تواند فشار خون را به خصوص در سه ماهه اول و دوم بارداری کاهش دهد. فشار خون پایین (افت فشار خون) در دوران بارداری معمولاً باعث ایجاد مشکلات سلامتی قابل توجهی نمی شود و بیشتر خانم ها می توانند آن را در خانه درمان کنند.

با این حال، فشار خون بسیار پایین می تواند دلیلی برای نگرانی باشد و برخی از خانم ها علائم آزار دهنده ای را تجربه می کنند. در این مقاله به علل، معالجه و نحوه مراجعه به پزشک می پردازیم.

چه عواملی باعث فشار خون پایین در دوران بارداری می شوند؟

حاملگی باعث ایجاد تغییرات بسیاری در هنگام سازگاری بدن شما با تلاش لازم برای ایجاد نوزاد می شود. به همین دلیل است که برای شماان باردار بسیار مهم است که در تمام مراحل بارداری معاینه پزشکی لازم و به موقع راداشته باشند و با پزشک خود در تماس باشند.

در طی این معاینات، پزشکان به احتمال زیاد از شما سؤال هایی در مورد سبک زندگی تان می پرسند. همچنین در طول هر معاینه فشار خون شما چک می شود و در صورت وجود مشکل پزشک راه کار های لازم را ارائه می کنند.

فشار خون بسته به سطح انرژی، عصبی بودن، سبک زندگی و استرس شما کمی تغییر می کند. فشار خون بسته به زمان روز نیز می تواند بالاتر یا پایین بیاید. فشار خون شما ممکن است در ۲۴ هفته اول بارداری پایین تر باشد. این احتمالاً توسط سیستم گردش خون ایجاد می شود، زیرا رگ های خونی گسترش می یابند تا جریان خون به رحم منتقل شود.

دلایل موقت دیگری نیز وجود دارد، مانند ایستادن خیلی سریع یا دراز کشیدن بیش از حد طولانی در یک حمام گرم. موارد نام برده شده رایج ترین دلایل فشار خون پایین در دوران بارداری هستند، اما برخی عوامل دیگر می توانند در این مسئله نقش داشته باشند و باعث شوند فشار خون حتی پایین تر از حد معمول کاهش یابد. برای زنان باردار،

این دلایل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • عفونت
 • استراحت طولانی مدت
 • کم آبی
 • سوء تغذیه
 • خونریزی داخلی
 • کم خونی
 • شرایط قلب در بارداری
 • اختلالات غدد درون ریز

همچنین ممکن است برخی از داروها فشار خون را کاهش دهند (داروهای فشار خون بالا)، بنابراین بسیار مهم است که زنان باردار به پزشک خود اطلاع دهند که چه داروهای مصرف می کنند.

فشار خون بسیار پایین نیز ممکن است نشانه ای از عارضه در اوایل بارداری باشد، مانند حاملگی خارج رحمی، حاملگی خارج رحمی به معنای این است که یک تخم لقاح یافته خود را در جایی غیر از رحم قرار می دهد.

تنظیم فشار خون پایین در دوران بارداری

فشار خون طبیعی در مراحل بارداری

در دوران بارداری، فشار خون نشانه سلامتی مادر و نوزاد است. پزشکان از این شماره ها برای کمک به تشخیص مشکلات اساسی یا عوارض احتمالی استفاده می کنند. طبق مطالعات انجام شده، فشار خون طبیعی در این دوران ۱۲۰ (فشار سیستولیک) روی ۸۰ (فشار دیاستولیک) میلی متر جیوه است.

در طی ۱۲ هفته اول بارداری، یک زن ممکن است متوجه افت فشار خون شود. این فشار خون پایین اغلب در طول سه ماهه اول و دوم باقی می ماند و دوباره در طول سه ماهه سوم افزایش می یابد. پزشکان در روزهای بعد از تولد، فشارخون را کنترل خواهند کرد تا عوارض بعد از زایمان را درمان یا از آن پیشگیری کنند.

نکته:

فشار خون پایین: در افراد سالم، فشار سیستولیک بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ میلی متر جیوه است و فشار دیاستولیک بین ۷۰ تا ۹۰ میلی متر جیوه است. اما در یک فرد ناسالم، فشار خون پایین به معنای فشار سیستولیک کمتر از ۱۱۰ میلی متر جیوه است.

علائم فشار خون پایین در دوران بارداری

در حالی که فشار خون پایین معمولاً موردی برای نگرانی نیست، ممکن است این علائم نگران کننده باشد یا کیفیت زندگی را برای برخی از خانم ها کاهش دهد، به خصوص اگر قبلاً آنها را تجربه نکرده باشند.

علائم فشار خون پایین شامل موارد زیر است:

 • سرگیجه یا سردرگمی
 • حالت تهوع
 • حالتی که ممکن است منجر به ضعف شود، خصوصاً بعد از ایستادن سریع
 • خستگی عمومی که ممکن است در طول روز بدتر شود.
 • قادر به گرفتن نفس یا گرفتن نفس های کم عمق و سریع است.
 • عطش حتی بعد از نوشیدن
 • احساس سرما
 •  رنگ پریدگی
 • مشکلات بینایی، مانند تاری دید یا دوبینی

 

افسردگی

هر زنی که علائم مشکلی مانند این را تجربه می کند، باید آنها را به یک متخصص مراقبت های بهداشتی گزارش دهد. آنها ممکن است آزمایشاتی را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که فشار خون ناشی از این مورد است و یکی دیگر از شرایط اساسی نیست.

نکته:

افسردگی: افسردگی نوعی از بیماری است که خلق و خوی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و فرد را نسبت به فعالیت ها لذت بخش بی میل می کند. این بیماری می تواند منجر به اظطراب، ناامیدی، بی ارزشی، بی قراری و تنبلی شود و حتی می تواند روی غذا خوردن فرد نیست تاثیر بگذارد.

خطرات و اثرات فشار خون پایین در دوران بارداری

یکی از خطرات اصلی برای زنانی که فشار خون پایین دارند سقوط ناشی از غش است. برخی از زنانی که دارای فشار خون پایین هستند، بعد از دراز کشیدن یا نشستن طولانی و سپس ایستادن، ممکن است ضعف کنند.

غش و ضعف کردن مکرر بخ خصوص در دوران حاملگی می تواند حطرناک باشد. در صورت سقوط در اثر بیهوش شدن فرد ممکن است به شدت مجروح شود و از بین رفتن گردش خون ممکن است باعث مشکلات داخلی شود.

فشار خون بسیار حفیف می تواند منجر به شوک یا آسیب اندام شود. همچنین ممکن است از رسیدن خون به جنین جلوگیری کند که دراین صورت خطرات زیادی را به همراه دارد.

طبق یک منبع مطالعه معتبر، تحقیقات کمی وجود دارد که نشان می دهد فشار خون پایین مداوم در دوران بارداری تأثیر منفی بر نتیجه بارداری از جمله زایمان می گذارد. با این وجود دلایل احتمالی بسیار دیگری برای این تأثیرات منفی بر سلامتی کودک وجود دارد و فشار خون پایین به تنهایی معمولاً عوارض جدی ندارد.

درمان فشار خون پایین در دوران بارداری

درمان فشا رخون

معمولاً برای فشار خون در دوران بارداری درمانی وجود ندارد، اما یک زن ممکن است چندین روش خانگی را برای کاهش علائم امتحان کند. فشار خون اغلب در حدود سه ماهه سوم بارداری به حالت عادی برمی گردد.

با این حال، برخی از زنانی که علائم فشار خون غیرمعمول را تجربه می کنند ممکن است به دارو احتیاج داشته باشند. در هر شرایط اساسی که ممکن است باعث افت فشار خون شود، از جمله کم خونی یا عدم تعادل هورمونی، ابتدا باید درمان شود. اگر پزشک گمان کند که یک داروی خاص باعث فشار خون پایین می شود، ممکن است داروی جایگزین ارائه دهد.

درمان های خانگی

به جای معالجه پزشکی، بسیاری از خانم ها برای کمک به مقابله با فشار خون، به داروهای خانگی اعتماد می کنند.

در این بخش شما می توانید از موارد زیر برای درمان کمک بگیرید:

 • استراحت اغلب در دوران بارداری، به خصوص با فشار خون پایین توصیه می شود.
 • هنگام مقابله با فشار خون پایین در دوران بارداری، مهم است که به یاد داشته باشید که همه چیز را به آرامی مصرف کنید.
 • وقت گذاشتن برای بیدار شدن از خواب در صبح به جای پرش از رختخواب، و بلند شدن از صندلی یا مبل به آرامی در طول روز می تواند به جلوگیری از سرگیجه یا غش کردن کمک کند.
 • اگر زن احساس ضعف کرد، باید برای نشستن یا دراز کشیدن به آرامی دراز بکشد تا از افتادن و نفس کشیدن مستمر شود. دراز کشیدن در سمت چپ همچنین ممکن است به افزایش جریان خون به قلب کمک کند، که این امر ممکن است به ثبات بدن کمک کند.

نکته

همچنین لازم است که زنان باردار اغلب به استراحت بپردازند، خصوصاً وقتی فشار خون پایین دارند. پیاده روی از پا و استراحت منظم در طول روز می تواند به بدن فرصت بهبودی و کاهش خستگی را بدهد.

 • نوشیدن مایعات فراوان و درمان هرگونه بیماری صبحگاهی یا استفراغی که رخ می دهد بسیار مهم است.
 • اگر فشار خون پایین باعث حالت تهوع شود، چای گیاهی گرم ممکن است به تسویه معده کمک کند.

رژیم غذایی

پزشکان همچنین ممکن است به جای چند وعده غذایی بزرگ، خوردن بسیاری از وعده های غذایی کوچک در طول روز را توصیه کنند. خوردن یک رژیم متنوع و غنی از مواد مغذی به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است و ممکن است در صورت امکان علائم را کاهش دهد.

پزشک همچنین ممکن است توصیه کند اگر زن در دوران بارداری دچار فشار خون پایین است، میزان مصرف نمک روزانه خود را افزایش دهد. نمک زیاد می تواند تأثیر منفی بگذار ، بنابراین صحبت با یک متخصص بهداشت و درمان قبل از افزودن نمک اضافی به رژیم غذایی ضروری است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

پزشک معمولاً در طی معاینات منظم بارداری فشار خون خانم را تحت نظر دارد و در صورت کم یا زیاد بودن توصیه های پزشکی، درمانی را ارائه می دهد. فشار خون بالا یک مشکل شایع در بارداری است. فشار خون پایین در دوران بارداری طبیعی است، اما مهم است که بدانید چه زمان به پزشک یا ماما مراجعه کنید. هرکسی که دچار سرگیجه و غش مکرر می شود، باید در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

اگر هر خانمی به همراه سردرد شدید، تغییر دید یا تنگی نفس را تجربه کند و دچار غش و سرگیجه شود، باید به دنبال مراقبت های اضطراری باشد. دردهای قفسه سینه و احساس بی حسی یا ضعف یک طرف بدن نیز نیاز به مراقبت اضطراری دارد.

اگر همچنان فشار خون پایین در دوران بارداری بخصوص در سه ماهه سوم ادامه یابد یا اگر برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است یک خانم در مورد فشار خون پایین با پزشک صحبت کند. اگر زنی سابقه فشار خون پایین دارد، باید این موارد را در طول معاینات اولیه بارداری به پزشک متخصص سلامتی ذکر کند تا اطمینان حاصل شود که فشار خون خیلی پایین نمی رود.

نکته:

کار با پزشک یا ماما برای معالجه علائم فشار خون پایین در دوران بارداری می تواند به سلامتی مادر و نوزاد کمک کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا