مراقبت و سلامت

فشار خون بالا دارید؟ این سه نکته را حتما بدانید

فشار خون بالا یکی از عوامل خطر اصلی در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی (چهارمین علت اصلی مرگ) است و روزانه بیش از 1100 مرگ ناشی از آن گزارش می شود. اکثر این مرگ ها قابل پیشگیری هستند. درمان های مؤثر و ارزان قیمتی برای پرفشاری خون وجود دارد اما کمتر از 44 درصد افراد فشار خون خود را کنترل می کنند.

یکی از خطرناک ترین موارد در مورد فشار خون بالا این است که شما شاید ندانید که مبتلا به آن هستید. تقریباً یک سوم افرادی که پرفشاری خون دارند از بیماری خود باخبر نستند. این به این دلیل است که این عارضه هیچ علامتی ندارد مگر اینکه بسیار شدید باشد. بهترین راه برای اطلاع از فشار خون بالا چکاپ های منظم و دوره ای است. این امر به ویژه در صورت داشتن بستگان نزدیکی که فشار خون بالا دارند بسیار مهم است. به همین خاطر است که این بیماری را “قاتل خاموش” نامیده اند.

علائم فشار خون بالا

اگر فشار خون شما بسیار بالا باشد ممکن است علائم خاصیرا تجربه کنید از جمله:

  • سردردهای شدید
  • خون دماغ
  • خستگی یا گیجی
  • مشکلات بینایی
  • درد قفسه سینه
  • مشکل در تنفس
  • ضربان قلب نامنظم
  • وجود خون در ادرار

فشار خون بالا تاثیر مخربی بر سلامت و طول عمر دارد. به همین جهت انجمن جراحان آمریکا برای کمک به بهبود سلامت افراد مبتلا به فشار خون، فراخوانی را برای کنترل پرفشاری خون صادر کرده است.

اگر علاقه مند به کنترل فشار خون خود هستید، دانستن این سه نکته ضروری است:

فشار خون خود را در خانه کنترل کنید.

مانند اکثر پزشکان، همیشه فکر می کنیم که دقیق ترین خوانش فشار خون همانی است که ترجیحاً توسط پزشک در مطب گرفته می شود. اما تحقیقات در سالهای اخیر نشان داده است که گرفتن فشار خون در مطب اغلب دقیق نیست. مطالعات نشان می دهد 65 درصد از اندازه گیری فشار خون در نزد پزشک صحیح نیست. اندازه گیری فشار خون در خانه می تواند پیش بینی کننده بهتری از عوامل خظر باشد. نظارت در خانه فشار خون را کاهش داده و کنترل را بهبود می بخشد.

چندین دستورالعمل هایی نظارت بر فشار خون خانگی را تأیید می کنند. بهترین راه برای اندازه گیری فشار خون این است که ابتدا 5 دقیقه آرام بنشینید.

داروهای فشار خون خود را شب مصرف کنید.

در گذشته استدلال بر این بود که فشار خون در طول روز بیشتر است. بنابراین توصیه می کردند که هنگام صبح از داروهای فشار خون استفاده کنید. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف داروهای فشار خون در شب عملکرد بهتری در کاهش فشار خون دارند و مهمتر از همه ممکن است خطر مرگ ناشی ازحمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد.

اگر از داروی فشار خون که یک ادرار آور است استفاده می کنید، شاید بهتر باشد صبح آن را مصرف کنید تا مجبور نشوید شب از دستشویی استفاده کنید.

اگر کنترل فشارخون مشکل است، مشکلات هورمونی را بررسی کنید

یکی از علل پرفشاری خون، بالا رفتن هورمون آلدوسترون است. البته این مورد نادر است، با این حال تحقیقات اخیر نشان می دهد که سطح بالای آلدوسترون ممکن است یکی از علت های پرفشاری خون باشد.یکی از مقالات تحقیقی نشان می دهد که 20 درصد از افرادی که در کنترل فشار خون بالا مشکل دارند ممکن است سطح آلدوسترون بالایی داشته باشند.

همواره به خاطر داشته باشید که شما توانایی کنترل فشار خون خود را دارید. تغییر در شیوه زندگی مانند ورزش منظم، داشتن رژیم غذایی سالم، پرهیز از مصرف الکل و نمک اضافی و کاهش وزن می تواند به اندازه هر دارویی مؤثر باشد. علاوه بر تغییر شیوه زندگی، با پزشک خود درباره کنترل فشار خون بالا در خانه، زمان مصرف داروها در شب و بررسی هورمون ها (آلدوسترون) مشورت کنید.

 

منبع:

blogs.webmd.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا