بیماری ها

عوارض نارسایی قلبی

عوارض نارسایی قلبی ، که بعضاً این نارسایی به عنوان نارسایی احتقانی قلب نیز شناخته می شود، در شرایطی اتفاق می افتد که عضله قلب شما خون را پمپ نمی کند. شرایط خاصی مانند شریان های تنگ در قلب (بیماری عروق کرونر) یا فشار خون بالا، به تدریج عضله قلب را ضعیف می کند و می تواند باعث این بیماری شود.

همه شرایطی که منجر به نارسایی قلبی می شود قابل برگشت نیست، اما درمان ها می توانند علائم و نشانه های نارسایی قلبی را بهبود بخشند و به شما در زندگی طولانی تر کمک کنند. تغییر سبک زندگی – مانند ورزش، کاهش سدیم در رژیم غذایی، مدیریت استرس و کاهش وزن – می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

یکی از راه های جلوگیری از نارسایی قلبی جلوگیری و کنترل شرایطی است که باعث عوارض نارسایی قلبی می شوند، مانند بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت یا چاقی.

نارسایی قلبی می تواند مداوم (مزمن) باشد، یا ممکن است وضعیت ناگهان (حاد) شروع شود.

علائم و نشانه های عوارض نارسایی قلبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس، هنگام ورزش یا هنگام دراز کشیدن
 • خستگی و ضعف
 • تورم (ورم) در پاها و مچ پا
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • کاهش توانایی در ورزش
 • سرفه مداوم یا خس خس کردن با خلط سفید و صورتی رنگ
 • نیاز به ادرار شبانه
 • تورم شکم (آسیت)
 • افزایش وزن بسیار سریع از احتباس مایعات
 • عدم اشتها و حالت تهوع
 • مشکل در تمرکز یا کاهش هوشیاری
 • تنگی نفش و سرفه کردم مداوم همراه با خلط
 • درد سینه

نکته:

اگر نارسایی قلبی شما در اثر حمله قلبی ایجاد شود، آنگاه می تواند باعث ایجاد درد سینه شود.

برای عوارض نارسایی قلبی چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید علائم یا علائم نارسایی قلبی را تجربه کرده اید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، تحت درمان اضطراری قرار بگیرید:

 • درد قفسه سینه
 • ضعف یا ضعف شدید
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم همراه با تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضعف
 • تنگی شدید نفس و سرفه کردن

اگرچه این علائم و نشانه ها ممکن است به دلیل عوارض نارسایی قلبی باشد، علل احتمالی بسیاری از بیماری ها دیگر، همچون شرایط قلبی دیگر و بیماری ریوی می تواند باشد. سعی نکنید در زمان بیماری خود درمانی کنید یا سعی در تشخیص بیماری داشته باشید، در صورت بروز علائم سریعا با اورژانس تماس بگیرید. پزشکان اورژانس سعی می کنند وضعیت شما را تثبیت کنند و تشخیص دهند که آیا علائم شما به دلیل عوارض نارسایی قلبی است یا علت چیز دیگری است.

اگر تشخیص دادید که نارسایی قلبی دارید و اگر ناگهان هرکدام از علائم بدتر شد و یا علائم جدیدی ایجاد کردید، ممکن است به معنای بدتر شدن نارسایی قلبی موجود یا عدم پاسخ به درمان باشد. در این صورت فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم و عوارض نارسایی قلبی

علل و عوارض نارسایی قلبی

نارسایی قلبی اغلب بعد از اینکه شرایط قلبی دیگری به قلب شما آسیب برساند یا آن را ضعیف کند، ایجاد می شود. با این حال، برای ایجاد نارسایی قلبی نیازی به ضعف قلب نیست. همچنین اگر قلب خیلی سفت شود می تواند این بیماری بروز کند.

در نارسایی قلبی، حفره های اصلی پمپاژ قلب شما (بطن ها) ممکن است سفت شوند و به طور مناسب بین ضربان ها پر نشوند. در برخی موارد از نارسایی قلبی، ممکن است ماهیچه قلب شما آسیب دیده و ضعیف شود و بطن ها تا حدی کشیده شوند (گشاد شوند) تا جایی که قلب نمی تواند خون را به طور مؤثر در بدن پمپ کند. با گذشت زمان، قلب دیگر نمی تواند به طور موثر عمل کند.

کسر تخلیه اندازه گیری مهمی از چگونگی پمپاژ قلب شما است و از آن برای طبقه بندی نارسایی قلبی و راهنمایی درمان استفاده می شود. در قلب سالم، کسر تخلیه ۵۰ درصد یا بیشتر است – به این معنی که بیش از نیمی از خون هایی که بطن را پر می کند با هر ضرب و شتم خارج می شود. اما نارسایی قلبی حتی با کسری از تخلیه معمولی ممکن است رخ دهد. اگر عضله قلب از شرایطی مانند فشار خون سفت شود؛ این اتفاق خواهد افتاد.

نارسایی قلبی می تواند سمت چپ (بطن چپ)، سمت راست (بطن راست) یا هر دو طرف قلب شما را درگیر کند. بطور کلی نارسایی قلبی با سمت چپ، به طور خاص بطن چپ – محفظه پمپاژ اصلی قلب شما شروع می شود.

انوع نارسایی قلبی

 • نارسایی قلبی سمت چپ مایعات ممکن است در ریه های شما ایجاد شود و باعث تنگی نفس شود.
 • نارسایی قلبی سمت راست مایعات ممکن است به سمت شکم، پاها بروند و باعث تورم شوند.
 • نارسایی سیستولیک قلب، بطن چپ نمی تواند بطور جدی منقبض شود و این نشان دهنده مشکل پمپاژ است.
 • نارسایی دیاستولیک قلب، بطن چپ نمی تواند به طور کامل شل شود یا پر شود و این نشان دهنده مشکل پر شدن است.

شرایط تاثیر گذار بر قلب

هر یک از شرایط زیر می تواند به قلب شما آسیب برساند یا آن را تضعیف کند و باعث ایجاد عوارض نارسایی قلبی شود. برخی از این موارد می توانند بدون اطلاع شما از آن حضور داشته باشند:

بیماری عروق کرونر و حمله قلبی

بیماری عروق کرونر شایع ترین شکل بیماری قلبی و شایع ترین علت نارسایی قلبی است. این بیماری ناشی از ایجاد ذخایر چربی (پلاک) در عروق شما است که باعث کاهش جریان خون می شود و می تواند منجر به حمله قلبی شود.

فشار خون بالا

اگر فشار خون شما زیاد است، قلب شما باید بیشتر از آنچه لازم است برای گردش خون در بدن باشد، کار کند. با گذشت زمان، این فشار اضافی می تواند عضله قلب شما را بیش از حد سفت یا خیلی ضعیف کند تا بتواند خون را به طور مؤثر پمپ کند.

دریچه های قلب معیوب

دریچه های قلب شما خون را در جهت مناسب از طریق قلب جاری می کند. دریچه آسیب دیده – به دلیل نقص قلب، بیماری عروق کرونر یا عفونت قلب – قلب شما را مجبور به کار سخت تر می کند، که می تواند با گذشت زمان آن را تضعیف کند.

آسیب به عضله قلب (کاردیومیوپاتی)

آسیب عضله قلب (کاردیومیوپاتی) می تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله چندین بیماری، عفونت، سوء مصرف الکل و اثر سمی داروها، مانند کوکائین یا برخی داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی. عوامل ژنتیکی نیز می توانند نقش داشته باشند.

میوکاردیت

میوکاردیت التهاب عضله قلب است. این بیماری معمولاً در اثر ویروس ایجاد می شود و می تواند منجر به نارسایی قلبی سمت چپ شود.

نقایص قلبی

نقایص قلبی، نقایصس است که با آنها به دنیا آمده اید (نقایص مادرزادی قلب). اگر قلب و محفظه ها یا دریچه های آن به درستی شکل نگرفته اند، قسمت های سالم قلب شما باید برای پمپ کردن خون از طریق قلب شما سخت تر کار کنند، که به نوبه خود ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود.

ریتم غیر طبیعی قلب (آریتمی قلب)

ضربان قلب غیر طبیعی ممکن است باعث شود قلب شما خیلی سریع ضرب و شتم شود و کار اضافی برای قلب شما ایجاد کند. ضربان قلب آهسته همچنین ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود.

بیماری های دیگر

بیماری های مزمن مانند دیابت، HIV، پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید یا تجمع آهن (هموکروماتوز) یا پروتئین (آمیلوئیدوز) همچنین ممکن است در ایجاد عوارض نارسایی قلبی نقش داشته باشد.

علل نارسایی حاد قلبی شامل ویروس هایی است که به عضله قلب حمله می کنند، عفونت های شدید، واکنش های آلرژیک، لخته شدن خون در ریه ها، استفاده از داروهای خاص یا هر بیماری که بر کل بدن تأثیر بگذارد.

عوامل خطر ایجاد کننده عوارض نارسایی قلبی

یک عامل خطر تنها ممکن است برای ایجاد نارسایی قلبی کافی باشد، اما ترکیبی از عوامل نیز خطر شما را افزایش می دهد.

عوامل خطر شامل موارد زیر است:

فشار خون بالا

اگر فشار خون شما زیاد باشد قلب شما سخت تر از آن کار می کند.

بیماری عروق کرونر

شریان های باریک ممکن است تأمین خون غنی از اکسیژن قلب شما را محدود کرده و باعث ضعف عضله قلب شود.

حمله قلبی

حمله قلبی نوعی بیماری عروق کرونر است که به طور ناگهانی رخ می دهد. آسیب به عضله قلب شما در اثر حمله قلبی ممکن است بدان معنی باشد که قلب شما دیگر نمی تواند همانطور که باید پمپ شود.

دیابت

ابتلا به دیابت خطر ابتلا به فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر را افزایش می دهد.

برخی از داروهای دیابت

به نظر می رسد داروهای دیابت روزیگلیتازون (آواندیا) و پیوگلیتازون (Actos) باعث افزایش خطر ایجاد عوارض نارسایی قلبی در برخی افراد می شوند. هر چند خود مصرف این داروها را متوقف نکنید. اگر آنها را مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا نیاز به ایجاد تغییراتی دارید.

داروهای خاص

برخی از داروها ممکن است منجر به نارسایی قلبی یا مشکلات قلبی شوند. داروهایی که احتمال بروز مشکلات قلبی را افزایش می دهند شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند.

همچنین داروهای خاص بیهوشی، برخی از داروهای ضد آریتمی، برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا، سرطان، شرایط خون، شرایط عصبی، شرایط روانی، شرایط ریه، شرایط ادراری، شرایط التهابی و عفونت ها می توانند از عوامل خطر به شمار آیند.

آپنه خواب

عدم توانایی تنفس صحیح هنگام خواب شبانه منجر به کاهش سطح اکسیژن خون و افزایش خطر ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب می شود. هر دو این مشکلات می توانند قلب را تضعیف کنند.

نقایص مادرزادی قلب

برخی از افرادی که به نارسایی قلبی مبتلا می شوند با نقص ساختاری قلب متولد شده اند.

بیماری های دریچه ای قلب

مبتلایان به بیماری قلبی دریچه خطر بیشتری برای نارسایی قلبی دارند.

ویروس ها

یک عفونت ویروسی ممکن است به عضله قلب شما آسیب رسانده باشد.

مصرف الکل

نوشیدن زیاد الکل می تواند عضله قلب را تضعیف کرده و منجر به نارسایی قلبی شود.

مصرف دخانیات

استفاده از تنباکو می تواند خطر نارسایی قلبی شما را افزایش دهد.

چاقی

افرادی که چاق هستند، خطر بیشتری برای ابتلا به نارسایی قلبی دارند.

ضربان قلب نامنظم

این ریتم های غیر طبیعی، به خصوص اگر بسیار مکرر و سریع باشند، می توانند عضله قلب را تضعیف کرده و باعث نارسایی قلبی شوند.

فشار خون پایین

عوارض نارسایی قلبی

اگر نارسایی قلبی دارید، عوارض شما بستگی به سلامت کلی شما و سایر عوامل مانند سن شما بستگی دارد. عوارض شامل موارد زیر است:

آسیب یا نارسایی کلیه

عوارض نارسایی قلبی می تواند جریان خون به کلیه های شما را کاهش دهد، که در صورت عدم درمان در نهایت می تواند باعث نارسایی کلیه شود. آسیب کلیه در اثر نارسایی قلبی می تواند به درمان دیالیز نیاز داشته باشد.

مشکلات دریچه قلب

دریچه های قلب شما که جریان خون را در جهت مناسب از طریق قلب شما جریان می دهد، ممکن است در صورت بزرگ شدن قلب یا فشار قلب ناشی از نارسایی قلب به درستی کار نکند.

مشکلات ریتم قلب

مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) می تواند عارضه بالقوه نارسایی قلبی باشد.

آسیب کبدی

نارسایی قلبی می تواند به ایجاد مایعات منجر شود که فشار زیادی به کبد وارد شود. این نسخه پشتیبان مایعات می تواند منجر به زخم شود، که عملکرد صحیح عملکرد کبد را دشوارتر می کند.

برخی از علائم و عملکرد قلب با درمان مناسب بهبود می یابد. با این وجود نارسایی قلبی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است علائم شدیدی داشته باشند و برخی ممکن است نیاز به پیوند قلب یا پشتیبانی با دستگاه کمکی بطن داشته باشند.

جلوگیری

نکته اصلی جلوگیری از عوارض نارسایی قلبی، کاهش عوامل خطرزا است. برای مثال می توانید با ایجاد تغییر در شیوه زندگی به همراه هر داروی موردنیاز، بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی – فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر را کنترل یا از بین ببرید.

تغییرات سبک زندگی شما می توانید برای جلوگیری از نارسایی قلبی کمک کنید عبارتند از:

 • سیگار نکشیدن
 • کنترل شرایط خاص مانند فشار خون بالا و دیابت
 • فعایت جسمی
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن سالم
 • کاهش و مدیریت استرس
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا