A-Z

سیانوز

بآیا تا به حال بخش هایی از بدن شما مثل نوک انگشت هایتان به رنگ آبی درآمده اند؟ وقتی که پوست، لب ها یا ناخن های شما متمایل به آبی می شوند، در واقع، به بیماری سیانوز مبتلا شده اید. کبودی زمانی رخ می دهد که خون شما فاقد اکسیژن کافی باشد تا آن را به بافت های مختلف بدن انتقال دهد.

منظور از بیماری سیانوز چیست؟

“سیانوز” اصطلاحی پزشکی است که به کمبود اکسیژن در خون شما اشاره دارد. اگر پوست شما تیره تر باشد، شاید آبی شدن بخش هایی از بدن آسان تر به چشم آید. در حالت عادی، سلول های قرمز خون حاوی اکسیژن را به بافت های بدن شما می رسانند. وقتی خون ما دارای اکسیژن باشد، خون شما به رنگ قرمز درمی آید؛ در نتیجه، وقتی خون در بدن شما جریان می یابد، بخش هایی از بدن خود را به رنگ متمایل به صورتی یا قرمز می بینید.

وقتی اکسیژن کافی در خون وجود نداشته باشد، پوست شما تن آبی بنفش یا تیره تری پیدا می کند. با بررسی ناحیه ای از بدن که تحت تاثیر بیماری سیانوز قرار می گیرد و تغییر رنگ می دهد، می توانید به علت این بیماری پی ببرید.

انواع مختلف بیماری سیانوز

انواع سیانوز
انواع سیانوز

ناحیه ای:

در این نوع ک، فقط دهان یا لب های شما به رنگ آبی درمی آید. بیشتر اوقات، وقتی رخ می دهد که رگ های خونی شما در پاسخ به دمای سرد جمع می شوند. در نوزادان تازه متولد شده، سیانوز ناحیه ای رایج است. در کودکان بزرگتر هم وقتی سیانوز دیده می شود که در معرض آب و هوای سرد قرار می گیرند.

سیانوز جانبی یا محیطی:

این نوع ساینور در دست ها، انگشتان دست، پاها و انگشتان پا دیده می شود و زمانی رخ می دهد که از دست ها و پاها در هوای بسیار سرد محافظت نشود. برای جلوگیری از آسیب های بیشتر باید سریع به فکر درمان آن بود.

سیانوز مرکزی:

این نوع ;f,وقتی بوجود می آید که علاوه بر دست ها و پاها، سایر بخش های بدن شما هم تحت تاثیر سیانوز قرار می گیرند. سیانوز مرکزی می تواند شامل قفسه سینه، گونه ها، زبان، لثه و لب های شما شود. ممکن است علت سیانوز مرکزی بیماری های مزمن قلبی ریوی یا خونی باشد. در این نوع سیانوز، باید فورا به فکر درمان باشید.

علائم بیماری 

  •  دمای پایین بدن
  •  بی حسی و کرختی
  •  سرفه
  •  سرگیجه
  •  مشکلات تنفسی
  •  خستگی مفرط
  •  ضعف.

در هنگام مراجعه به پزشک برای بیماری سیانوز، باید به سوالات مختلفی جواب بدهید؛ از جمله اینکه اولین بار در چه زمانی متوجه سیانوز شدید؟ آیا سیانوز فورا بوجود آمد یا به مرور زمان؟ چه بخشی های از بدن شما تغییر رنگ دادند؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا