بیماری ها

بررسی بیماری قلبی زنان + علایم بروز و راه های درمان

بیماری قلبی زنان که اکثر زنان با تهدید بیماری قلبی مواجه هستند؛ اما آگاهی از علائم و خطرات منحصر به فرد برای زنان و همچنین خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش، می تواند به محافظت از آن ها کمک کند.

گرچه بیماری قلب به عنوان یک مشکل برای مردان در نظر گرفته می شود، بیماری قلبی شایع ترین علت مرگ در زنان و مردان در ایالات متحده است. یک چالش این است که برخی از علائم بیماری قلبی زنان ممکن است با مردان متفاوت باشد. خوشبختانه، زنان می توانند اقدامات لازم را برای درک علائم منحصر به فرد از بیماری های قلبی داشته باشند و شروع به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کنند.

علائم بیماری قلبی زنان (حمله قلبی)

شایعترین علامت حمله قلبی در زنان نوعی درد، فشار یا ناراحتی در قفسه سینه است؛ اما این همیشه این نشانه برجسته ترین علامت به ویژه در زنان نیست؛ و گاهی اوقات زنان ممکن است یک حمله قلبی بدون درد قفسه سینه داشته باشند. زنان بیشتر از مردان علائم حمله قلبی دارند که به درد قفسه سینه مرتبط نیستند، مانند:

 • گردن، فک، شانه، کمر درد یا ناراحتی شکمی
 • تنگی نفس
 • درد در یک یا هر دو دست
 • تهوع یا استفراغ
 • تعریق
 • سرگیجه یا سرگیجه
 • خستگی غیرمعمول

این علائم بیماری قلبی زنان می تواند ظریف تر از درد سینه های خرد کننده آشکار باشد که اغلب با حملات قلبی همراه است. زنان ممکن است درد قفسه سینه را به عنوان فشار یا تنگی توصیف کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که زنان در معرض انسداد نه تنها در شریان های اصلی خود بلکه در شریان های کوچکتر که خون را به قلب عرضه می کنند هم باشند، وضعیتی است که به نام بیماری قلبی عروقی کوچک یا بیماری عروق کرونر می باشد.

بیماری قلبی زنان

علام دیگر بیماری قلبی زنان

علائم زنان ممکن است اغلب هنگامی که زنان در حال استراحت هستند و یا حتی زمانی که آنها خواب می روند. ممکن است علائم حمله قلبی را در زنان ایجاد کند.

زنان پس از آسیب های قلبی در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند، چرا که نشانه های آنها به طور معمول در ارتباط با حمله قلبی نیستند و زنان ممکن است علائم خود را کم ببینند. اگر این علائم را تجربه کرده یا فکر می کنید که دچار حمله قلبی هستید، بلافاصله برای کمک به اورژانس تماس بگیرید. خودتان به اورژانسی رانندگی نکنید، مگر اینکه گزینه دیگری ندارید.

عوامل خطر بیماری قلبی زنان

اگرچه چندین عامل خطر سنتی برای بیماری عروق کرونر – مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا و چاقی – بر زنان و مردان تاثیر می گذارد، عوامل دیگر می توانند نقش مهمی در توسعه بیماری قلبی زنان داشته باشند.

به عنوان مثال، عوامل خطر ممکن است عبارتند از:

دیابت

زنان مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتر بیماری قلبی هستند نسبت به مردان مبتلا به دیابت.

استرس ذهنی و افسردگی

قلب زنان تحت تاثیر فشار و افسردگی بیش از مردان قرار دارد. افسردگی باعث می شود که یک شیوه زندگی سالم حفظ نشود.

درمان توصیه شده را دنبال کنید، پس اگر علایم افسردگی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

سیگار کشیدن

در زنان سیگار کشیدن یک عامل خطر بزرگتر برای بیماری قلبی در زنان است و هم در مردان است.

عدم فعالیت

نداشتن فعالیت بدنی عامل اصلی خطر بیماری قلبی زنان است و برخی تحقیقات نشان می دهد که زنان غیر فعال تر از مردان هستند.

یائسگی

سطوح پایین استروژن بعد از یائسگی عامل مهمی برای ایجاد بیماری قلبی عروقی در رگ های خونی کوچکتر (بیماری عروق کرونر) می باشد.

سندرم قلب شکسته

این وضعیت – اغلب ناشی از شرایط استرس زا است که می تواند موجب شدت، اما معمولا موقت، نارسایی عضلانی قلب شود – بیشتر در زنان بعد از یائسگی اتفاق می افتد. این وضعیت همچنین ممکن است به نام کراتومیوپاتی تکتاسوبو، سندرم بالون آپیکال یا کاردیومیوپاتی استرس شناخته شود.

برخی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان

بعضی داروهای شیمی درمانی و پرتودرمانی، مانند داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان پستان، ممکن است خطر بیماری قلبی زنان و بیماری عروقی را افزایش دهند.

عوارض بارداری

فشار خون بالا یا دیابت در دوران بارداری می تواند خطر طولانی مدت فشار خون و دیابت زنان را افزایش دهد و خطر ابتلا به بیماری قلبی زنان باردار را افزایش دهد.

برخی تحقیقات نشان داده اند که اگر شما عوارض حاملگی نظیر فشار خون بالا یا دیابت دارید، ممکن است فرزندانتان در آینده نیز احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهند.

زنان مبتلا به بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نیز بالا ببرند. تحقیقات در سایر عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی در زنان ادامه دارد.

بیماری قلبی زنان

آیا بیماری قلبی فقط در زنان مسن تر است که باید نگران باشند؟

نه زنان در تمام سنین باید بیماری قلبی را جدی بگیرند. زنان زیر ۶۵ سال و به خصوص افرادی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارند، نیاز به توجه دقیق به عوامل خطر بیماری قلبی دارند.

زنان برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی چه می کنند؟

می توانند تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنند تا خطر بیماری قلبی زنان را کاهش دهد، از جمله:

ترک سیگار را شروع نکنید

به طور منظم تمرین کن.

بیماری قلبی زنان در امریکا

بیماری قلب، قاتل اصلی زنان در آمریکا است. هر ساله زنان بیشتر از بیماری های قلبی نسبت به مردان می میرند، اما بیماری های قلبی و عوامل مرتبط با آن در زنان اغلب از دست رفته است. برای مثال، نشانه های بیماری عروق کرونر و حمله قلبی اغلب در زنان متفاوت است از مردان. زنان نیز کمتر احتمال دارد که درمان مناسب برای برخی از بیماری های قلبی را دریافت کنند.

سلامت زنان

اگر شما یک زن هستید، احتمالا خیلی مشغول مراقبت از هر کس دیگری (خانواده) هستید، سلامت خود را در آخرین مرحله قرار می دهید؛ اما شما سلامت قلب خود را اولویت بندی کنید و زنان دیگر را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند. حتی اگر بیماری قلبی در زندگی ندارید، در هر سن ممکن است اتفاق بیفتد. چیزهایی در مورد زن بودن وجود دارد که می تواند شما را به مشکلات قلب بیشتر (به عنوان مثال، یائسگی و هورمون ها) تبدیل کند.

درمان بیماری قلبی زنان

در مورد خطر ابتلا به بیماری قلبی زنان و علت آن بیشتر بدانید. شما می توانید از طریق رعایت عادت های قلب سالم از قلب خود محافظت کنید، برای مثال

 •  ورزش،
 •  درست کردن صبحانه
 •  استراحت کافی
 •  توجه به سلامتی شما به طور کلی.

اگر در حال حاضر بیماری قلبی دارید، میلیون ها زن با برخی از بیماری های قلبی زندگی می کنند و می توانند از مشاوره، نکات و اطلاعاتی که به شما کمک می کنند استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که پیشگیری، تشخیص زودهنگام و دقیق و درمان بسیار مهم است.

اطلاعات بیشتر بیماری قلبی زنان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری قلبی زنان در مورد بیمای های قلبی بیشتر تحقیق کنید.

شما همچنین می توانید با افراد دیگر که مثل شما هستند تبادل اطلاعات کنید.

با آخرین تحقیقات همکاری کنید و راهنمایی بگیرید تا بتوانید به بهترین وجه بیماری خود را بشناسید و درمان کنید.

حفظ وزن سالم

استفاده از یک رژیم غذایی سالم که حاوی دانه های کامل، انواع میوه ها و سبزیجات، محصولات لبنی کم چربی و چربی و گوشت لاغر است. اجتناب از اشباع یا ترانس چربی، اضافه وزن قند و مقدار زیاد نمک به شما کمک بسیاری در درمان بیماری قلبی زنان می کند.

زنان همچنین باید داروهای تجویزی مناسب را بپذیرند، مانند

 • داروهای فشار خون
 •  ترشحات خون
 •  آسپرین

آنها باید بهتر از سایر شرایطی که عوامل خطر برای بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت را کنترل می کنند، بهتر مدیریت کنند.

ورزش برای کاهش خطر بیماری قلبی زنان

به طور کلی، در اغلب روزهای هفته، همه باید تمرین متوسط را انجام دهند، مثل پیاده روی در سرعت سریع. وزارت بهداشت و خدمات انسانی توصیه می کند ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی متوسط، ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید در هفته و یا ترکیبی از فعالیت متوسط و شدید. این حدود ۳۰ دقیقه در روز، پنج روز در هفته است.

برای حتی بیشتر مزایای درمانی، به مدت ۳۰۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط و یا ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی شدید در هفته را هدف قرار دهید. این حدود ۶۰ دقیقه در روز، پنج روز در هفته است. علاوه بر این، هدف تمرینات تمرینات قدرتی دو یا چند روز در هفته است که به بهبود بیماری قلبی زنان کمک شایانی می کند.

در صورت نداشتن توانایی

اگر نمیتوانید تمام تمرینات خود را در یک جلسه تکمیل کنید، سعی کنید فعالیت فیزیکی خود را در چندین جلسه ۱۰ دقیقه ای در طول روز قرار دهید. شما هنوز هم همان مزایای سلامت قلب را دریافت خواهید کرد.

آموزش تمرین

که در آن شما انفجار کوتاهی از فعالیت شدید با فواصل فعالیت سبک تر را جایگزین می کنید، یک جایگزین ورزشی دیگری است که می توانید امتحان کنید. به عنوان مثال، شما می توانید انفجار کوتاه مدت دویدن یا پیاده روی سریع را به پیاده روی های معمول خود متصل کنید. آموزش فاصله می تواند به شما کمک کند کالری بیشتری را نسبت به ورزش مداوم بسوزاند و می تواند به شما در حفظ وزن سالم و حفظ سلامت قلب کمک کند.

تغییرات کوچک و موثر

شما می توانید سایر تغییرات کوچک را برای افزایش فعالیت فیزیکی خود در طول روز انجام دهید.

به عنوان مثال:

 • سعی کنید به جای آسانسور، از پله ها استفاده کنید،
 • دوچرخه سواری کنید
 • کارهای خود را خودتان انجام دهید
 • هنگام تماشای تلویزیون، کارهای خود را انجام دهید

تا دچار بیماری قلبی زنان نشوید.

بیماری قلبی زنان

وزن سالم چیست؟

آنچه که وزن سالم محسوب می شود، از فرد به فرد متفاوت است، اما داشتن یک شاخص توده بدنی طبیعی مفید است. BMI اندازه گیری شده از قد و وزن محاسبه می شود. این به شما کمک می کند که اگر درصد پروتئین سالم یا ناسالم از چربی در بدن خود دارید. BMI 25 یا بالاتر می تواند با افزایش خطر بیماری قلبی همراه باشد.

اندازه گیری دور کمر

دور کمر یک ابزار مفید برای اندازه گیری اینکه آیا شما اضافه وزن دارید یا نه است. زنان به طور کلی اضافه وزن دارند اگر اندازه کمر آنها بیش از ۳۵ اینچ (۸۹ سانتیمتر) باشد.

از دست دادن حتی مقدار کمی وزن می تواند به کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند – که هر دو باعث افزایش خطر بیماری قلبی زنان می شوند.

درمان بیماری های قلبی عروقی (CHD) معمولا برای زنان و مردان یکسان است

درمان ممکن است شامل تغییر سبک زندگی، داروها، روش های پزشکی و جراحی و توانبخشی قلب (توانبخشی) باشد.

اهداف درمان عبارتند از:

 • از بین بردن علائم
 • کاهش عوامل خطر در تلاش برای کندن، توقف و یا معکوس کردن پلاک.
 • خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد. (لخته شدن خون می تواند باعث حمله قلبی شود.)
 • عروق کرونر (قلب) مسدود شده پلاک را از بین ببرید.
 • جلوگیری از عوارض CHD

آیا درمان بیماری قلب در زنان متفاوت از مردان است؟

به طور کلی، درمان بیماری قلبی زنان و مردان مشابه است. درمان ممکن است شامل:

 • داروها،
 •  آنژیوپلاستی
 •  استنت گذاری،
 •  عمل جراحی بای پس عروق کرونر باشد

 آنژیوپلاستی و استنت گذاری

درمان های معمول برای حمله قلبی، برای مردان و زنان موثر است.

با این حال، زنان که دارای درد قفسه سینه معمولی نیستند، این احتمال وجود دارد که این گزینه های بالقوه نجات پیدا کنند.

و در زنان، اگر علائم قلب عمدتا ناشی از بیماری عروق کرونر است، درمان به طور کلی شامل تغییرات شیوه زندگی سالم و داروها می شود.

پزشکان ممکن است توانبخشی قلب را برای بهبود سلامت و بهبودی بیماری های قلبی توصیه کنند.

مصرف آسپیرین برای جلوگیری از بیماری قلبی در زنان

دستورالعمل های انجمن قلب آمریکا (AHA) از زنان خواست تا در مورد کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی خود تهاجمی تر باشند. برای بعضی از زنان، این شامل آسپرین روزانه است؛ اما استفاده روزمره از آسپرین برای جلوگیری از بیماری قلبی زنان زیر سن ۶۵ سال توصیه نمی شود.

پزشکان ممکن است توصیه کنند که زنان بالای ۶۵ سال روزانه ۸۱ میلی گرم آسپیرین را برای جلوگیری از بیماری قلبی زنان استفاده کنند.

البته در صورت کنترل فشار خونشان و خطر خونریزی گوارشی کم مصرف کنند.

کارایی آسپرین

اما آسپرین را برای پیشگیری از بیماری قلبی خودتان در نظر نگیرید.

با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای استفاده از آسپرین بر اساس عامل خطر فردی خود صحبت کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا