آزمایش های تشخیصی

فرق اکو TEE با اکو TTE چیست؟

اکوکاردیوگرافى ترانس ازوفاژیال یا TEE آزمایشی است که  امواج صوتی از راه مری به قلب تابیده می شوند. اکو TTE  اکوی قلب  از راه قفسه سینه است و از متداول ترین انواع اکوکاردیوگرافی است. ما در این مقاله به بررسی اکومری و اکوی قلب ساده می پردازیم.

TEE مخفف چیست؟

TEE مخفف عبارت Transesophageal echocardiogram به معنای اکوکاردیوگرافی قلب از راه مری یا همان اکومری است. در این نوع اکوکاردیوگرافی از دستگاهی به نام مبدل  پروب برای ارسال امواج صوتی (به نام سونوگرافی) به قلب استفاده می‌شود. با بیرون آمدن امواج فراصوت از ساختارهای قلب، کامپیوتر موجود در دستگاه اکو آنها را به تصاویر روی مانیتور تبدیل می‌کند.

ترانس ازوفاژیال شامل یک لوله (پروب) انعطاف پذیر با یک مبدل در نوک آن است. پزشک شما پروب را به سمت پایین گلو و درون مری هدایت می‌کند (لوله اتصال دهنده دهان به معده). این روش به پزشک این امکان را می‌دهد تصاویر دقیق‌تری از قلب دریافت کند، زیرا مری مستقیماً در پشت قلب است.

برای اکوکاردیوگرافى ترانس ازوفاژیال، مبدل در نوک یک لوله انعطاف پذیر (کاوشگر) است. پزشک شما پروب را به سمت پایین گلو و درون مری هدایت می‌کند (لوله‌ای که دهان را به معده متصل می‌کند).

این روش به پزشک شما این امکان را می‌دهد که تصاویر دقیق‌تری از قلب شما دریافت کند؛ زیرا مری مستقیماً در پشت قلب قرار دارد.

اکو TEE می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماری‌های قلبی و عروقی در بزرگسالان و کودکان کمک کند. پزشکان همچنین ممکن است از  این مدل اکوکاردیوگرافی برای هدایت کاتتریزاسیون قلبی استفاده کنند، به آمادگی جراحی، عمل قلب باز یا ارزیابی وضعیت بیمار در حین یا بعد از عمل نیز کمک می‌کند.

اکو TEE چیست
کاربرد های اکو مری

 

فرق اکوی TEE و TTE در محل تابش امواج صوتی به قلب است.عوارض و خطرات اکو TEE در بزرگسالان و هم در کودکانکم است و حتی نوزادان نیز می‌توانند اکوی TEE را داشته باشند.

چه کسانی به اکو TEE نیاز دارند؟

پزشکان ممکن است اکوکاردیوگرافی transesophageal) TEE) را برای کمک به تشخیص بیماری خاص یا بیماری قلبی یا عروق خونی توصیه کنند. این مدل اکو برای بزرگسالان و کودکان قابل استفاده است.

پزشکان همچنین ممکن است از اکوکاردیوگرافى ترانس ازوفاژیال برای

  • هدایت کاتتریزاسیون قلبی
  • کمک به آماده سازی برای عمل جراحی
  • ارزیابی وضعیت بیمار در حین عمل یا بعد از عمل استفاده کنند.

اکو TTE در پزشکی به چه معناست؟

TTE در پزشکی مخفف عبارت transthoracic echocardiogram به معنای اکوی قلب از عرض سینه است.

به طور کلی، اکو ترانس توراسیک (TTE) اولین آزمایش اکوی قلب است که برای تشخیص مشکلات قلبی و عروقی خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود، اگر پزشک شما به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد یا تصاویر دقیق‌تر از ارائه  TTE بخواهد، ممکن است اکوکاردیوگرافى ترانس ازوفاژیال را توصیه کند.

در اکو TTE مبدل (وسیله‌ای که امواج صوتی را ارسال می‌کند) روی قفسه سینه، خارج از بدن قرار داده شده است. این به این معنی است که امواج صوتی ممکن است همیشه مسیر مشخصی به قلب و رگ‌های خونی نداشته باشند. به عنوان مثال، چاقی، زخم ناشی از جراحی قلب قبلی یا برخی از مشکلات ریوی (مانند ریه فرو ریخته) ممکن است امواج صوتی را مسدود کند.

اکو TTE چیست
اکوی قلب ساده یا TTE

چه کسانی به اکو TTE نیاز دارند؟

پزشک ممکن است به دنبال موارد زیر اکوی قلب ساده را برای شما تجویز کند:

  • شناسایی بیماری قلبی
  • کنترل بیماری دریچه قلبی در طول زمان
  • مشاهده میزان موفقت آمیز بودن درمان های پزشکی یا جراحی

اکو TTE و اکو TEE ، هر دو از انواع روش های اکوکاردیوگرافی قلب به شمار می روند.  در اکومری امواج صوتی از راه مری به قلب تابیده می شوند، درحالی که اکوی قلب ساده از روی قفسه سینه انجام شده و امواج صوتی از بیرون بدن به قلب تابیده می شود. پزشک متخصص قلب هر کدام ازا ین روش های اکو را برای بررسی عملکرد قلب به شما تجویز می شود. در اکو مری تصاویری که از قلب گرفته می شود، واضح تر و بهتر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا