تشخیص بیماری قلبی

اصطلاحات اکوکاردیوگرافی | تفسیر اصطلاحات اکو قلب

اکوکاردیوگرافی یک روش آزمایشی مهم برای افرادی است که مشکوک به بیماری های قلبی عروقی همچون نارسایی قلبی، مشکلات دریچه قلب یا کاردیومیوپاتی هستند. این آزمایش می تواند به پزشک معالج شما در تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند. اگر به دلیل علائمی مانند تنگی نفس، یا سوفل قلبی (صدایی غیرمعمول در ضربان قلب) را تجربه می کنید ممکن است برای شما اکوی قلب تجویز شود. پزشک با تفسیر اصطلاحات اکوکاردیوگرافی بیماری را تشخیص  می دهد.

اصطلاحات اکوکاردیوگرافی می‌تواند بسیار مفصل بیان شود و همه اصطلاحات مربوط به قلب را در بگیرد. در این مقاله به اختصار اشاره‌ای به پرتکرار‌ترین اصطلاحات اکوکاردیوگرافی قلبی خواهیم کرد.

اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی (یا اکو) یک آزمایش بدون درد و نوعی سونوگرافی از قلب است. در طول آزمایش اکوی قلب، فیلم های کوتاهی از قلب در هنگام ضربان ضبط شده و از این ویدئوها می توانی با ساختار و عملکرد قلب آشنا شد. پزشک معالج بر اساس نوع علائم بالینی و سابقه بیماری ها انواع مختلفی از اکوکاردیوگرافی را برای افراد تجویز می کند. برخی از انواع اکوکاردیوگرافی عبارتند از:

 Fetal Echocardiography – اکوکاردیوگرافی جنین

برای بررسی قلب جنین استفاده می‌شود. معمولا در بازه هفته ۱۸ ام تا ۲۲ ام بارداری توصیه می‌شود.

Transthoracic Echocardiography – اکوکاردیوگرافی قفسه سینه

متداول‌ترین نوع اکوکاردیوگرافی است. بدون درد انجام می‌شود و نیازی به جراحی ندارد.

دستگاهی که به آن مبدل می‌گویند را روی قفسه سینه قرار می‌دهند. این دستگاه امواج صوتی با طول موج خاصی را منتشر می‌کند. این امواج فراصوت هستند و گوش انسان قادر به شنیدن آن‌ها نیست.

Stress Echocardiography – اکوکاردیوگرافی استرس – اکو استرس

این نوع در طول یک تست استرس انجام می‌شود. در یک تست استرس فرد یا ورزش می‌کند و یا دارویی مصرف می‌کند که قلب او سریع‌تر کار کند. قبل از ورزش و بلافاصله بعد از ورزش اکوکاردیوگرافی می‌شود.

تشخیص برخی از بیماری‌های قلبی عروقی در هنگام ورزش کردن راحت‌تر است.

Transesophageal Echocardiography – اکوکاردیوگرافی از طریق مری – اکو مری

برای بررسی آئورت و دیگر بخش‌های قلب از طریق اکوکاردیوگرافی قفسه سینه ممکن است چندین بار این کار انجام شود. اما راه سریع‌تر بررسی اکوکاردیوگرافی از طریق مری یا همان TEE است.

در اکومری، مبدل به یک لوله منعطف وصل می‌شود. لوله از گلو به سمت نای هدایت می‌شود. به وسیله این روش پزشک اطلاعات و جزئیات بیشتری از قلب را به دست می‌آورد.

Three-Dimensional Echocardiography – اکوکاردیوگرافی سه بعدی

در این روش تصاویر سه بعدی از قلب تهیه می‌شود. این تصاویر جزئیات کارکرد قلب را نشان می‌دهد.

تصاویر سه بعدی را می‌توان در روش‌های TEE و اکوکاردیوگرافی قفسه سینه نیز تهیه کرد.

برای تشخیص بیماری‌های قلبی کودکان نیز ممکن است پزشکان از تصاویر سه بعدی استفاده کنند. کاربرد دیگر آن طرح‌ریزی و بررسی جراحی دریچه قلب است.

اصطلاحات اکوکاردیوگرافی مربوط به نتایج

عروق قلبی چه هستند

در اکوی قلب معمولا سه عنصر مورد ارزیابی قرار می گیرند:

 • اندازه قلب

به علت بزرگ شدن حفره‌های قلب و یا ضخیم شدن غیرطبیعی دیواره‌های قلب ممکن است دریچه‌ها ضعیف شود و آسیب ببیند، فشار خون بالا رود و بیماری‌های دیگری بروز پیدا کند. پزشک می‌تواند از طریق اکوکاردیوگرافی این موارد را ارزیابی کند.

 • قدرت پمپاژ

از طریق اکوکاردیوگرافی می‌توان قدرت پمپاژ قلب را اندازه‌گیری کرد. درصد خونی که از یک بطن پر با هر ضربان پمپاژ می‌شود یا حجم خون پمپاژ شده در یک دقیقه را می‌توان اندازه‌گیری کرد.

 • آسیب دیدگی عضلات قلب

در طول اکوکاردیوگرافی، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا همه قسمت‌های مختلف قلب به درستی کار می‌کنند یا خیر. ممکن است قسمتی از عضله قلب در اثر یک حمله قلبی آسیب دیده باشد.

اصطلاحات اکوکاردیوگرافی قلبی – تفسیر اصطلاحات اکو قلب

بیشتر بیمارانی که تحت آزمایش اکو قرار می گیرند و نتایج آن را دریافت می کنند، این پرسش ها را مطرح می کنند:

نتایج اکوی من ارسال شده است، اما من همه اصطلاحات را درک نمی کنم. مانند اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ (LVSD) و کسر تخلیه (EF). اینها یعنی چه؟

خوب بگذارید چند اصطلاح رایج در اکوی قلب را با هم بررسی کنیم:

EF – کسری خروجی

مقدار خونی است که قلب شما با هر ضربان قلب پمپ می کند (یا خارج می کند) و یک روش مفید برای اندازه گیری LVSD است. این مقدار معمولا به صورت درصد در اصطلاهات اکوکاردیوگرافی قلب بیان می شود.

EF نرمال حدود 55-65 درصد است. توجه داشته باشید که EF نرمال 100 درصد نیست. اندازه گیری EF به پزشک شما کمک می کند تا بفهمد قلب  شما چگونه خون را پمپاژ می کند.

به طور کلی EF زیر 40 درصد به عنوان نشانه ای از پمپاژ قلب نا متناسب است. در مواردی که عملکرد قلب کاهش می یابد و EF زیر 40 درصد است، درمان هایی مانند دارو و ضربان ساز یا ICDs (دفیبریلاتورهای قلبی کاشتنی ) وجود دارد که می تواند به کنترل علائم شما کمک می کند.

LVEF – کسر خروجی بطن چپ

سنجش مقدار خون پمپ شده از بطن چپ قلب در هر انقباض است. افراد با LVEF از 50 تا 40 درصد، نارسایی خفیف قلب، افراد با LVEF از 40 تا 30 درصد نارسایی متوسط و افراد با LVEF کمتر از 30 درصد نارسایی شدید قلبی دارند.

RVEF – کسر خروجی بطن راست در اصطلاحات اکوکاردیوگرافی

سنجش مقدار خون پمپ شده از بطن راست به سمت ریه‌ها برای تامین اکسیژن است. بطن راست نیز دارای کسر تخلیه است. با این حال، RVEF به ندرت توسط پزشکان ذکر شده یا صحبت می شود.

LVSD | اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ در اکوی قلب

به طور کلی سیستولیک به قسمتی از ضربان قلب گفته می شود که در آن قلب منقبض شده تا بتواند با این فشار خون را به رگ ها پمپاژ کند. اختلال عملکرد سیستولیک بطن چپ (LVSD) به این معنی است که بطن چپ به خوبی کار نمی کند. در این حالت اکسیژن رسانی توسط خون کمتر از حد استاندارد انجام می شود.

LVSD می تواند منجر به بروز علائمی مثل تنگی نفس و تورم در کل، مچ پا و معده به دلیل تجمع مایعات شود. گاهی اوقات این عارضه نارسایی احتقانی قلب نیز نامیده می شود.

LVSD اغلب به دلیل انسداد عروق خون رسان به عضله قلب ایجاد می شود. مثل زمانی که فرد دچار حمله قلبی می شود. علل دیگر این عارضه ممکن است مربوط به فشار خون بالا و یا بیماری هایی باشد که روی عضله قلب تأثیر می گذارد (مانند کاردیومیوپاتی)، نشتی یا تنگ شدن دریچه های قلب.

LVDD | اختلال عملکرد دیاستولیک در اصطلاحات اکوکاردیوگرافی

نقطه مقابل سیستولیک، دیاستولیک است، جایی که قلب میان ضربان خود آرام و دوباره پر از خون می شود (ممکن است این اصطلاحات را هنگام خواندن فشار خون نیز دیده باشید). اگر بطن چپ به درستی شل نشود، نمی تواند خیلی خوب از خون پر شود. این به عنوان اختلال عملکرد دیاستولیک (LVDD) شناخته می شود و می تواند منجر به علائم مشابه LVSD شود.

MR – نارسایی دریچه میترال |MITRAL REGURGITATION

معمولا به وسیله علامت‌های مثبت نشان داده می‌شود.

خفیف: ++++

متوسط: +++

شدید: +

یا به وسیله کلمات Mild برای خفیف، Moderate برای متوسط و Severe برای شدید نشان داده می‌شود.

MS – تنگی دریچه میترال |Mitral Stenosis

MS تنگی دریچه میترال می‌باشد و به وسیله کلمات Mild برای خفیف، Moderate برای متوسط و Severe برای شدید نشان داده می‌شود.

AR – نارسایی دریچه ائورت – Aortic Regurgitation

 در اصطلاحات اکوکاردیوگرافی معمولا به وسیله علامت‌های مثبت نشان داده می‌شود.

خفیف: ++++

متوسط: +++

شدید: +

یا به وسیله کلمات Mild برای خفیف، Moderate برای متوسط و Severe برای شدید نشان داده می‌شود.

AS – تنگی دریچه ائورت – Aortic Stenosis

به وسیله کلمات Mild برای خفیف، Moderate برای متوسط و Severe برای شدید نشان داده می‌شود.

TR – نارسایی دریچه تریکوسپید یا Tricuspid REGURGITATION

نارسایی دریچه تریکوسپید یا همان دریچه سه‌لختی است.

PAP‌ – pulmonary artery pressure

فشار شریان ریوی را نشان می‌دهد.

RWMA – اختلال حرکت دیواره‌ای

ممکن است ناشی از سکته قبلی یا ایسکمی قلبی باشد.

LVH – هیپرتروفی عضله بطن چپ

بزرگ شدن بیش از حد عضله بطن چپ به دلیل فشار خون بیش از حد.

CHF- نارسائى احتقانى قلب

نارسایی قلبی است که قلب به دلیل ناتوانی در پمپاژ درست خون، نمی‌تواند خون کافی را به قسمت‌های مختلف بدن برساند.

CAD- بیمارى شریان کرونر

بیماری‌های مربوط به عروق خونی و یا کرونری را شامل می شود.

Heart Attack – حمله قلبی

حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که خون غنی از اکسیژن به قلب نرسد. اکسیژن به عضلات قلب نمی‌رسد و آن قسمتی که اکسیژن دریافت نکرده است می‌میرد.

فشار خون بالا – High Blood Pressure

فشار خون بالا یک بیماری معمول است. زمانی که فشار جریان خون در رگ‌ها و شریان‌ها بیش از حد نرمال باشد بیماری فشار خون بالا بروز پیدا کرده است. فشار خون نیرویی است که به دلیل پمپاژ خون توسط قلب به دیواره رگ‌ها و شریان‌ها وارد می‌شود.

بیماری دریچه قلب – Heart Valve Disease

اگر یک یا چند دریچه قلب به خوبی کار نکند بیماری دریچه قلب بروز پیدا کرده است. ممکن است دریچه قلب به درستی بسته و باز نشود و یا مشکلات دیگری داشته باشد.

دریچه قلب – Heart Valve

بیماری های دریچه ای قلب
دریچه های قلب

قلب دارای چهار دریچه است: دریچه آئورت، دریچه سه‌لتی، دریچه میترال و دریچه ریوی. در  اصطلاحات اکوکاردیوگرافی  عملکرد هر کدام از این دریچه ها  ارزیابی می شود.

نارسایی قلبی – Heart Failure

زمانی که قلب نتواند عملیات پمپاژ را به خوبی انجام دهد. به گونه‌ای که خون کافی به همه قسمت‌های بدن نرسد، نارسایی قلبی بروز پیدا کرده است.

نقص مادرزادی قلب – Congenital Heart Defects

قلب یک فرد ممکن است از بدو تولد ساختاری داشته باشد که کارکرد قلب را مختل کند. نقص مادرزادی قلب یکی از شایع ترین مشکلات مادرزادی است.

بیماری قلبی کرونری – Coronary Heart Disease

ممکن است ماده‌ای مومی و چربی شکل در رگ‌ها و عروق قلبی رسوب کند و باعث نرسیدن خون غنی از اکسیژن به قلب شود. به اختصار CHD نیز گفته می‌شود.

حفره قلبی – Holes in the Heart

حفره قلبی یک نمونه از نقص مادرزادی قلب است. قلب توسط دیواره‌های داخلی به چند قسمت تقسیم شده است. این تقسیم‌بندی باعث می‌شود خون غنی از اکسیژن با خون کم اکسیژن ترکیب نشود و جریان خون کنترل شود.

نقص دیواره دهلیزی – atrial septal defect – ASD

در اصطلاحات اکوکاردیوگرافی وجود حفره در دیواره بین دهلیزی یا همان حفره‌های بالای قلب نقص دیواره دهلیزی نامیده می‌شود.

نقص دیواره بطنی – ventricular septal defect – VSD

وجود حفره در دیواره بین بطنی یا همان حفره‌های پایینی قلب نقص دیواره بطنی نامیده می‌شود.

پزشک بر حسب علائم بالینی شما برایتان آزمایش اکوکاردیوگرافی تجویز می شود، پس از انجام اکوی قلب نیز بر اساس نتایج اکوی قلب شما پزشک نوع بیماری شما را تشخیص می دهد. به خاطر داشته باشید تفسیر درست اصطلاحات اکوکاردیوگرافی در آزمایش شما بر عهده پزشک معالج است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

22 دیدگاه

  1. سلام بر شما محمد عزیز
   حتی MVP شدید گاهی بدون علامت است. نکته مهم میزان نارسایی ناشی از افتادگی دریچه و اندازه قلب و عملکرد ان است.

  1. سلام، بر شما
   ارتباط نابه جا بین حفرات قلب، اگر کوچک باشد با رشد کودک محتمل است برطرف شود. ویزیت و اکوی منظم زیر نظر پزشک قلب اطفال داشته باشند.

   1. با سلام من دو بار ptmc انجام داده ام و در آخرین اکو سایز دریچه میترال ۱۳ میلی متر و گرادیان ۱۰ و فشار ریه ۳۵ داشتم . برای تعویض دریچه یا ptmc مجدد میشه تا یک سال صبر کرد ؟ خطری نداره؟

    1. باسلام.
     برای تصمیم گیری در مورد اقدام یا تعویق بایدهای بررسی بیشتر اکوی تخصصی و در صورت لزوم اکوی استرس و یا مری انجام شود.

  1. با سلام
   به معنی تنگی شدید دریچه پولمونر یا دریچه شریان ریوی است. که به دو روش بسته و عمل باز قابل درمان است. فرمهای مادرزادی بیشتر به روش عمل بسته قابل درمان است.

 1. با سلام فرزندی دارم ۶ ماه که چند وقت پیش توسط متخصص اطفال صدای اظافه قلب شنیده شد اکو گرفته شد و نارسایی خفیف آئورت داردو مادرزادی هست.در اکو mildAI نوشته شده.بسیار نگران هستم زندگی برایم بی معنی شده .استرس وجودمو گرفته .هیچ علائمی نداره فرزندم .ممکن بزرگتر بشه نارسایی بیشتر بشه .ممکنه خودبه خود خوب بشه توروخدا راهنماییم کنید و من مادر رو از دلنگرانی نجات بدید??

  1. با سلام، به معنای خفیف است و به کندی پیشرفت می‌کند. بیماریهای دریچه ای بی علامت اند. بنابراین با زندگی معمولی تداخلی ندارد. ٣ تا ۵ سال بعد اکو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا