بیماری ها

استرس اکو چه مزایا و معایبی دارد؟

اکو استرس که به آن تست استرس اکو کاردیوگرافی نیز گفته می شود، روشی است که برای تعیین کیفیت کار قلب و عروق خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه کار به این صورت خواهد بود که در طول یک اکوکاردیوگرافی استرس، روی تردمیل حرکت کرده یا روی دوچرخه به طور منظم و نامنظم رکاب می‌زنید. انجام کار مذکور در حالی انجام می‌شود که پزشک فشار خون و ریتم قلب شما را کنترل می‌کند.

وقتی ضربان قلب شما به اوج خود رسید، پزشک از قلب شما تصاویر اولتراسوند می‌گیرد. هدف از انجام این کار این است که مشخص شود آیا عضلات قلب شما در حین ورزش خون و اکسیژن کافی دریافت می‌کنند یا خیر.

اگر دردی در قفسه سینه دارید که فکر می‌کنید به دلیل بیماری عروق کرونر یا انفارکتوس میوکارد است، پزشک ممکن است آزمایش اکوکاردیوگرافی استرس را تجویز کند. همچنین تست استرس اکو تعیین می‌کند که چقدر ورزش را می‌توانید با خیال راحت تحمل کنید. اگر در دوره توانبخشی قلبی هستید این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

استرس اکو همچنین می‌تواند به پزشک شما بگوید که درمان‌هایی مانند پیوند بای پس، آنژیوپلاستی و داروهای ضد آنژین یا ضد آریتمی چقدر خوب عمل می‌کنند.

مزایای استرس اکو

اکو استرس

استرس اکو آزمایشی است که می‌تواند به متخصص قلب شما کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا آنژین دارید یا خیر. آنژین نوعی درد قفسه سینه است که به دلیل کاهش جریان خون به قلب ایجاد می‌شود. آنژین صدری (an-JIE-nuh یا AN-juh-nuh) یکی از علائم بیماری عروق کرونر است. آنژین صدری که به آن آنژین صدری نیز می‌گویند، اغلب به صورت فشردن، فشار، سنگینی، سفتی یا درد در قفسه سینه توصیف می‌شود.

از دیگر مزایای تست استرس اکو می توان به تصمیم گیری در مورد اینکه کدام شریان نیاز به درمان دارند و کدامیک بهتر است به حال خود رها شوند، اشاره کرد. این یک مطالعه نسبتا مستقیم و کم‌خطر است که شامل هیچ تشعشعی نیست (برخلاف سایر جایگزین‌ها).

مؤسسه ملی NICE اخیراً آزمایش‌های تشخیصی آنژین را بررسی کرده و اکو استرس را برای بسیاری از بیمارانی که قبلاً تست استرس روی تردمیل انجام می‌دادند توصیه می‌کند.

گاهی اوقات استرس اکو برای ارزیابی دریچه های قلب انجام می‌شود. در این موارد، می‌تواند به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا دریچه به شدت باریک است یا به اندازه کافی نشتی دارد که نیاز به جراحی داشته باشد، کمک کند. از آنجایی که علائم بیماری دریچه، تنگی نفس، در حین ورزش ظاهر می‌شود، راه بسیار خوبی برای دیدن این است که آیا دریچه در هنگام استرس، مانند ورزش، مشکلی ایجاد می کند یا خیر.

معایب و ریسک‌های استرس اکو

این تست ایمن و غیرتهاجمی است. عوارض در اکو استرس نادر است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آریتمی قلبی

تشخیص آریتمی قلب
آریتمی قلب

آریتمی نوعی اختلال در قلب است که بر سرعت یا ریتم ضربان قلب تأثیر می‌گذارد.

زمانی اتفاق می‌افتد که پالس‌های الکتریکی که ضربان قلب را هدایت و تنظیم می‌کنند به درستی عمل نکنند. این اتفاق باعث تپش قلب به شکل‌های زیر می‌شود:

  • خیلی سریع (تاکی کاردی)
  • خیلی کند (برادی کاردی)
  • خیلی زودتر از حد انتظار (انقباض زودرس)
  • بیش از حد نامنظم (فیبریلاسیون)

تقریباً همه حداقل یک بار ریتم غیرطبیعی قلب را تجربه خواهند کرد. ممکن است احساس کنید که قلب شما در حال تپش یا لرزیدن است.

آریتمی‌ها شایع و معمولا بی‌ضرر هستند، اما برخی از آنها مشکل‌ساز هستند. هنگامی که یک آریتمی در جریان خون به بدن شما اختلال ایجاد می‌کند، می‌تواند به مغز، ریه‌ها یا سایر اندام‌های شما آسیب برساند.

سرگیجه یا غش

غش زمانی اتفاق می‌افتد که برای مدت کوتاهی هوشیاری خود را از دست بدهید. غش کردن از آن جایی اتفاق می‌افتد که مغز شما اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. در استرس اکو به دلیل فعالیت بدنی و مشکل در خون رسانی ممکن است دچار سرگیجه یا غش شوید.

اصطلاح پزشکی غش همان سنکوپ است، اما بیشتر به عنوان غش کردن شناخته می‌شود. دوره زمانی غش معمولا از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد.

احساس سبکی سر، سرگیجه، ضعف یا حالت تهوع گاهی قبل از غش اتفاق می‌افتد.

برخی از افراد متوجه می‌شوند که صداها در حال محو شدن هستند، یا این حس را به صورت سیاه یا سفید شدن تصویر توصیف می‌کنند.

بهبودی کامل معمولا چند دقیقه طول می‌کشد. اگر هیچ بیماری زمینه‌ای وجود نداشته باشد که باعث غش شما شود، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید.

در مواردی ممکن است تست استرس اکو با سکته قلبی همراه باشد.

 

منبع:

https://www.healthline.com/health/stress-echocardiography

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا