مراقبت و سلامت

اثرات اضافه وزن و چاقی در سنین پایین بر قلب

افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند در سنین پایین تر زودتر از افرادی که وزن طبیعی دارند به بیماری های قلبی عروقی مبتلا می شوند.

این یافته های مطالعه ای است که در مرکز سبک زندگی و سلامت قلب و عروق انجمن قلب آمریکا ارائه شده است.

در مطالعات قبلی این مرکز آمده است، افراد دارای اضافه وزن و چاقی با شاخص توده بدنی بیشتر از 25 در مقایسه با افرادی با BMI طبیعی ممکن است عمر طولانی تری داشته باشند.

اما در مطالعه جدید، افراد دارای اضافه وزن و چاقی طول عمر کوتاهتر یا مشابهی در مقایسه با افراد دارای وزن طبیعی دارند. چه آنهایی که مبتلا به بیماری قلبی عروقی باشند و چه نباشند.

با این وجود بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاقی بیشتر در مقایسه با افراد دارای BMI طبیعی، فاکتور های خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به صورت مادام العمر وجود داشت. به عنوان مثال، زنان میانسال با اضافه وزن 32 درصد بیشتر از زنان با وزن طبیعی در طول زندگی خود به بیماری قلبی عروقی مبتلا می شوند.( زنان و بیماری های قلبی)

در این تحقیق متوسط ​​سالهای زندگی بدون بیماری های قلبی عروقی برای افراد با BMI طبیعی طولانی ترین بود، در حالی که سالهای زندگی با بیماری های قلبی عروقی برای افراد دارای اضافه وزن و چاق طولانی تر بود.

 

طول دوره سلامت در افراد با اضافه وزن و چاقی

افراد دارای اضافه وزن یا چاقی نیز در سنین پایین تری نسبت به افراد با BMI طبیعی دچار بیمار های قلبی عروقی می شوند. به عنوان مثال زنان میانسال با اضافه وزن، 1.8 سال زودتر از زنان با وزن طبیعی و کسانی که از چاقی رنج می بردند، 4.3 سال زودتر دچار بیماری های قلبی عروقی می شدند.

برای این مطالعه، محققان داده های بیماری های قلبی عروقی 72،490 نفر را بررسی کردند. این تحقیق روی بیماران میانسال با سنین به طور متوسط ​​55 سال تمرکز داشت.

شرکت کنندگان هنگام ورود به تحقیق سالم و بدون بیماری های قلبی عروقی بودند. میانگین BMI برای مردان 4/27 و برای زنان 1/27 بود.

 

شاخص های اضافه وزن و بیماری های قلبی عروقی

در طی پیگیری تحقیقاتی روی این جامعه آماری، 13457 مورد بیماری قلبی عروقی در میان داوطلبان رخ داده است، از جمله 6309 مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و 11،782 مرگ مرتبط با بیماری های قلبی عروقی. بیماری های قلبی عروقی شامل بیماری  عروق کرونر قلب، سکته مغزی و نارسایی قلبی بود.

سادیا خان (Sadiya Khan)، کارشناسی ارشد و مربی پزشکی در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو می گوید:

“BMI به طور غیرمستقیم چربی بدن را اندازه گیری می کند و چاقی مرکزی یا همان چاقی شکمی (تجمع چربی شکمی را که می تواند بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد) را در نظر نمی گیرد. بنابراین مطالعات آینده می تواند سایر معیار های اضافه وزن و چاقی، مانند دور کمر و چربی شکم را کشف کند.”

 

این کارشناش گفت: “یافته های ما نشان می دهد كه ارائه دهندگان خدمات و مراقبت های بهداشتی باید از افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی زود هنگام در افراد دارای اضافه وزن و چاقی آگاه باشند. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی باید بر اهمیت حفظ وزن سالم در طول زندگی در افراد برای زندگی طولانی تر و سالم و جلوگیری از خطار ابتلا به بیماری های قلبی عروقی تأکید کنند.”

 

منابع:

 

 

تفسیر آزمایش خون رایگان

شما می توانید نتایج آزمایش خون خود را برای ما ارسال کنید تا پزشکان متخصص ما در مرکز قلب عروق و اکوکاردیوگارفی بهار، به صورت رایگان برای شما تفسیر کرده و در صورت نیاز  شما را برای مراقبت ها و تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و غیره راهنمایی کنند.

برای این کار می توانید در فرم  پرسش از دکتر  زیر پس از وارد کردن مشخصات فردی خود، تصویر  یا فایل آزمایش خود را بارگذاری کنید و سپس دکمه ارسال را بفشارید. پزشکان ما در اسرع وقت نتایج را برای شما تفسیر خواهند کرد.

[gravityform id=”2″ title=”true” description=”true”]
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا