مراقبت و سلامت

بهترین عادت های صبحگاهی برای سلامت قلب

وقتی به برنامه صبحگاهی خود فکر می کنید بهتر است که سلامت قلب خود را در نظر داشته باشید. ما در این مقاله هفت عادت صبحگاهی را معرفی کرده ایم. با این راهکار ها می توانید به سلامت سیستم قلبی عروقی خود توجه بیشتری داشته باشید. با این عادت ها می توانید بیشتر احساس انرژی، تمرکز و آمادگی برای انجام کارهای روزانه خود داشته باشید.

هفت روتین صبحگاهی برای سلامت قلب

شب خوب بخوابید

خواب کافی یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای سلامت قلب خود انجام دهید. سعی کنید حدود 7-9 ساعت در شبانه رو بخوابید، زیرا خواب کافی موجب کاهش سطح استرس شده و به بدن شما امکان استراحت و ریکاوری را می دهد.

اگر سعی کنید هر شب تقریباً در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و هر روز صبح در همان ساعت مشخص از خواب بیدار شوید،انرژی بیشتری برای طول روز خود خواهید داشت.

از رسانه های اجتماعی دور بمانید

یکی دیگر از عناصر کلیدی برای داشتن یک عادت صبحگاهی سالم، دوری از رسانه های اجتماعی تا بعد از صبحانه یا ناهار است. بررسی رسانه‌های اجتماعی در اول صبح می‌تواند منجر به استرس شود. به جای چک کردن شبکه های اجتماعی میت وانید کارهای مفید تری برای سلامت قلب خود انجام بدهید.

به جای  ورود به شبکه های اجتماعی، چند دقیقه ای را به مدیتیشن یا خواندن مطالب مثبت اختصاص دهید.

به جای چک کردن موبایل مدیتیشن انجام دهید
به جای چک کردن موبایل مدیتیشن انجام دهید

به مدت 5 دقیقه مدیتیشن کنید

روز خود را با تمرینات تمرکز حواس شروع کنید، مانند مدیتیشن. ذهن آگاهی کمک فراوانی به کاهش سطح استرس و سلامت کلی قلبمی کند

پنج تا ده دقیقه تمرینات مدیتیشن می تواند فوق العاده آرام بخش باشد. برای تمرینات مدیتیشن می توانید از انواع اپلیکیشن موبایل هم استفاده کنید.

چند تغییر کوچک در زندگی روزانه می تواند یک تفاوت بزرگ ایجاد کند

نوشیدن مخلوط آب لیمو با زردچوبه

علاوه بر خواب کافی و پرهیز از شبکه های اجتماعی، شروع روز با نوشیدنی آب لیمو حاوی زردچوبه، فواید بسیار خوبی برای سلامت روحی و جسمی دارد.

زرد چوبه یک گیاه دارویی و دارای خواص ضد التهابی، ضد اکسیدانی و ضد میکروبی است که می‌تواند به کاهش التهابات و استرس اکسیداتیو کمک کند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف زرد چوبه می‌تواند به کاهش میزان کلسترول بد و تری‌گلیسرید در خون و همچنین به افزایش کلسترول خوب کمک کند.

آب لیمو نیز دارای خواص ضد اکسیدانی بوده و باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود. مصرف منظم آب لیمو می‌تواند به کاهش فشار خون، کنترل دیابت و بهبود عملکرد سلول‌های قلب کمک کند. ویتامین C موجود در آب لیمو گردش خون را در اندام های قلبی بهبود بخشد.

خوردن صبحانه برای سلامت قلب

خوردن صبحانه بدون شک ضروری است. سعی کنید بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب این کار را انجام ندهید. در عوض، حداقل دو ساعت قبل از خوردن چیزی بعد از بیدار شدن از خواب صبر کنید تا به بدن خود فرصت دهید تا غذای خود را از شب قبل هضم کند و به جای استفاده از گلوکز، بدن برای دریافت انرژی چربی ها را بسوزاند.

مناسب‌ترین صبحانه‌ها شامل غلات کامل، میوه‌، انواع مغزها و تخم‌مرغ است. مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ می‌تواند به کاهش التهابات و کلسترول بد کمک کند و در نتیجه سلامت قلب و عروق را ارتقاء بخشد.

صبحانه باعث تنظیم سطح قند خون کاهش توده های چربی در بدن می شود که از جمله عوامل مهم در پیشگیری از بیماری‌های قلبی هستند.

برای سلامت قلب دوش آب سرد بگیرید

استحمام با دوش آب سرد می‌تواند برای سلامت قلب بهترین گزینه باشد. تحقیقات نشان می دهد که دوش آب سرد، باعث تقویت سیستم عصبی اتونوم، کاهش فشار خون بالا و بهبود ترافیک خونی می‌شود. وقتی بدن با آب سرد تماس می‌گیرد، عروق به طور موقت بسته می‌شوند و پس از آن به سرعت باز می‌شوند که منجر به تقویت و بهبود عملکرد قلب می‌گردد.

 دوش آب سرد می‌تواند برای کاهش التهابات، مهار کلسترول بد و بهبود سیستم ایمنی نیز موثر باشد.

افرادی که مشکلات قلبی دارند یا از بیماری‌های خاصی رنج می‌برند، قبل از شروع این عادت، باید با پزشک خود مشورت کنند. بهتر است دوش گرفتن را با آب ولرم شروع کرده و به تدریج دمای آن را پایین بیاورید.

سپاسگزاری را تمرین کنید

در نهایت، یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از شروع سالم هر صبح، تمرین شکر گزاری قبل از بلند شدن از رختخواب است. این کار کمک می کند تا از افکار منفی دور بمانید.

تنها پنج دقیقه وقت گذاشتن برای فکر کردن به آنچه که برای آن سپاسگزار هستید، شما را از نظر ذهنی برای یک روز فوق‌العاده آماده می‌کند.

یک روال صبحگاهی سالم برای سلامت جسمی و روحیو البته سلامت قلب ضروری هستند! خواب کافی، دور ماندن از شبکه های اجتماعی تا اواخر روز، نوشیدن آب همراه با زردچوبه و لیمو در هنگام بیدار شدن از خواب، مدیتیشن، تأخیر در خوردن صبحانه برای چند ساعت و گرفتن دوش آب سرد و همچنین سپاسگزاری، همگی در ایجاد چنین روتین مؤثری هستند که به ما کمک می کند تا بر زندگی خود کنترل داشته باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا