عمومی

فشار خون بالا و کنترل سندرم کت سفید

گاهی اوقات علی رغم داشتن فشار خون در محدوده طبیعی اما با مراجعه به محیط های پزشکی مانند بیمارستان یا مطب پزشکان و اندازه گیری فشار خون، میزان آن به طور قابل توجهی بالاتر می رود. به این حالت فشار خون بالا، سندرم کت سفید می گویند.

این حالت اغلب به دلیل  فشار عصبی یا اضطراب در محیط های پزشکی ایجاد می شود. متأسفانه، در این حالت تکنیسین خدمات بهداشتی یا پزشک ممکن است فکر کند فشار خون شما بالاتر از حد طبیعی است.

سندرم کت سفید غیر معمول نیست. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد 15 تا 30 درصد افرادی که فشار خون بالا دارند ممکن است از سندرم کت سفید رنج ببرند. در این گونه موارد برخی از بیماران در پی آن هستند که آیا قبل از قرائت فشار خون می توان به سرعت  آن را کاهش داد؟ اگر در چنین شرایطی هستید، مطمئن ترین و مؤثرترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تمام تلاش خود را برای حفظ آرامش انجام دهید.

روش های کنترل سندرم کت سفید

همراه آوردن یک دوست یا یکی از اعضای خانواده

یک فرد قابل اطمینان یا یکی از اعضای خانواده خود را همراه خود بیاورید  تا بتواند به حفظ آرامش شما کمک کند.

اگر می توانید یک دوست یا یکی از اقوام مورد اعتماد خود را به اتاق ویزیت پزشک  بیاورید، حضور آنها ممکن است به شما کمک کند تا آرامش بیشتری داشته باشید. حتی داشتن ایجاد مکالمه برای منحرف کردن شما از فضای اطراف می تواند شما را از استرس در هنگام ویزیت جلوگیری کند.

مراقبه کنید

مراقبه و تنفس عمیق روش هایی عالی برای قرار دادن بدن در حالت آرامش است.  می توانید برخی از برنامه های مدیتیشن را در تلفن همراه خود نصب کنید و هنگام مراجعه به اتاق ویزیت، یکی از برنامه های مدیتیشن مورد علاقه خود را روشن کنید تا ذهن شما قبل از ویزیت آرام شود.

اگر برنامه ای ندارید، در حالی که سعی می کنید ذهن خود را  از افکار منفی پاک کنید، چشمان خود را ببندید و به آرامی نفس بکشید.

اتاق آرامی پیدا کنید که در آن قبل از ویزیت پزشک آرام بگیرید.

بعضی اوقات پذیرندگان و بیماران دیگر در سالن انتظار می توانند اضطراب شما را افزایش دهند. پیدا کردن یک فضای ساکت و آرام که بتوانید منتظر بمانید و روی نفس های عمیق کشیدن تمرکز کنید می تواند شما را برای قرائت فشار خون آماده کند.

استفاده از هولتر فشار خون 24 ساعته

اگر پزشک به سندرم کت سفید مشکوک است، ممکن است  به شما یک مانیتور فشار خون  (هولتر پایش فشار خون 24 ساعته) بدهد. دستگاه هولتر فشار خون روی بازوی شما قرار می گیرد و فشار خون را به طور دوره ای در طول یک روز عادی بررسی کند. این کار مطالعه دقیق تری از میزان فشار خون شما به پزشک می دهد و به او کمک می کند تا بفهمد آیا استرس رفتن به یک مرکز درمانی بر  فشار خون شما تأثیر می گذارد یا خیر.

هولتر فشار خون (پایش 24 ساعته فشار خون)
هولتر فشار خون (پایش 24 ساعته فشار خون)

اگر بفهمید فشار خون شما به طور خطرناکی بالا است، چه کاری باید انجام دهید؟

معمولاَ، فشار خون بالا که گاهی اوقات “قاتل خاموش” هم نامیده می شود، علائم کمی دارد. اما گاهی اوقات، به دلیل علائم نگران کننده ای مانند سردرد، درد قفسه سینه،  تنگی نفس، حالت تهوع و از دست دادن تعادل، ممکن است از بیمار خواسته شود فشار خون خود را بررسی کند. این موارد می تواند نشانه هایی از فشار خون خطرناک باشد که به آن بحران فشار خون هم گفته می شود – این زمانی است که اولین فشار خون شما از 180 یا عدد دوم شما از 120 بیشتر باشد. به خاطر داشته باشید که فشار خون بالا می تواند عوارض طولانی مدت و جدی ای روی عملکرد قلب و عروق شما بگذاردو یا شما را دچار سکته قلبی کند.

چگونه می توانم فشار خون را به مرور زمان پایین بیاورم؟

با اینکه هنوز درمان قطعی برای درمان فشار خون بالا پیدا نشده است اما هنوز روشهای زیادی برای کاهش فشار خون با گذشت زمان وجود دارد. در اینجا چند توصیه ساده وجود دارد که می توانید دنبال کنید:

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

ورزش موثرترین راه برای کاهش فشار خون است. تحرک بدنی حداقل 30 دقیقه در روز در بیشتر روزهای هفته کمک زیادی به کنترل یا کاهش فشار خون می کند.

رژیم کم سدیم مصرف کنید.

سدیم زیاد (یا نمک زیاد) باعث بالا رفتن فشار خون می شود. انجمن پزشکی امریکا توصیه می کند میزان سدیم مصرفی روزانه خود را به کمتر از 2 گرم برسانید، اما نگه داشتن آن کمتر از 1.5 گرم حتی خیلی بهتر است! رژیم غذایی DASH یک برنامه غذایی کم سدیم را برای شما فراهم می کند.

مصرف الکل را بیش از 1 تا 2  واحد در روز محدود کنید. نوشیدن بیش از حد  الکل می تواند باعث افزایش فشار خون شود.

کاهش استرس را در اولویت قرار دهید.

شرایط استرس زا می تواند باعث شود فشار خون شما به طور موقت بالا برود. اما در صورت ادامه دارد شدن استرس، فشار خون شما می تواند بالا بماند. فعالیت های آرام بخشی را پیدا کنید که بتوانید هر روز انجام دهید. نقاشی کردن، قدم زدن در بیرون از خانه، گوش دادن به موسیقی آرام و حتی حمام آب گرم می تواند به شما در کاهش سطح استرس و کاهش فشار خون بالا کمک کند.

همانطور که سعی می کنید فشار خون خود را به طور طبیعی کاهش دهید، ویزیت های دوره ای با پزشک معالج خود را فراموش نکنید، به خصوص اگر دچار بیماری های قلبی عروقی هستید. توصیه های خاصی در مورد رژیم غذایی یا فعالیت بدنی ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد  شما باید روش های صحیح کاهش فشار خون بالای خود را یاد بگیرید.

منبع:

www.goodrx.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا