بیماری ها

نکاتی که باید درباره تست ورزش بدانید

تست  ورزش، چگونگی کار کردن قلب در حین انجام فعالیت بدنی را نشان می دهد. از آنجا که ورزش پمپاژ قلب را سخت تر و سریع تر می کند، یک تست ورزشی می تواند مشکلات جریان خون را در قلب نشان دهد.

تست ورزش معمولاً شامل پیاده روی بر روی تردمیل یا سوارشدن برروی دوچرخه ثابت است. در حین تست ورزش بر ضربان قلب، فشار خون و تنفس نظارت می شود.  گاهی اوقات با تزریق دارو، اثرات ورزش را تقلید می کنند و وضعیت قلب را بررسی می کنند.

در صورت وجود علائم بیماری عروق کرونر یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) وجود دارد، پزشک ممکن است تست ورزش را توصیه کند. همچنین این آزمایش ممکن است راهنمای تصمیمات درمانی باشد، میزان اثربخشی درمان را اندازه گیری کند یا در صورتی که از قبل دچار بیماری قلبی شده اید، شدت آن را تعیین کند.

چرا این آزمایش انجام می شود

پزشک ممکن است تست ورزش را در موارد زیر توصیه نماید:

 • تشخیص بیماری عروق کرونر. عروق کرونر شما عروق اصلی خون است که اکسیژن و مواد مغذی قلب شما را تأمین می کند. وقتی این شریان ها معمولاً به دلیل ایجاد رسوبات حاوی کلسترول و سایر مواد (پلاک ها) آسیب دیده یا بیمار شوند بیماری عروق کرونر ایجاد می شود.
 • تشخیص مشکلات ریتم قلب (آریتمی). آریتمی قلب هنگامی اتفاق می افتد که تکانه های الکتریکی که ریتم قلب شما را هماهنگ می کنند، به درستی کار نمی کنند و باعث می شوند ضربان قلب شما خیلی سریع، خیلی آهسته یا نامنظم بزند.
  • راهنمای درمان بیماری های قلبی. اگر فرد از قبل به بیماری قلبی مبتلا باشد، تست ورزش می تواند به انتخاب درمان مناسب توسط پزشک کمک کند. همچنین با نشان دادن اینکه قلب چه میزان ورزش را تحمل می کند، می تواند برای ایجاد برنامه درمانی کمک کند.

  همچنین ازاین تست برای تعیین زمان جراحی قلب مانند تعویض دریچه استفاده می شود. در برخی از افراد با نارسایی قلبی، نتایج تست ورزش، در تشخیص نیاز به پیوند قلب یا سایر روشهای درمانی پیشرفته کمک کند.

  گاهی اوقات اگر نتایج تست ورزش کاملا راهگشا نباشد، ممکن است پزشک تستهای دیگر مثل  استرس اکوکاردیوگرافی یا اسکن هسته ای را انجام دهد.

تست استرس به طور کلی بی خطر است و عوارض آن نادر است. اما، مانند هر روش پزشکی، خطر عوارض وجود دارد، از جمله:

 • فشار خون پایین. فشار خون ممکن است در حین یا بلافاصله بعد از ورزش کاهش یابد، احتمالاً باعث احساس سرگیجه یا ضعف می شود. این مشکل بعد از قطع تمرین باید از بین برود.
 • ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی). آریتمی هایی که توسط تست استرس ورزش به وجود آمده اند، معمولاً خیلی زود بعد از قطع تمرین، از بین می روند.
 • حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد). اگرچه بسیار نادر است، اما ممکن است تست استرس ورزشی باعث حمله قلبی شود.

 آمادگی های لازم برای انجام تست ورزش چیست؟

مواد غذایی و داروها

ممکن است به بیمار توصیه گردد، قبل از تست ورزش، برای یک مقطع زمانی، نخورد، نیاشامد و سیگار نکشد.  بهتر است  موی نواحی سینه تراشیده شوند.

با پزشک درمورد مصرف تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه، قبل از انجام تست ورزش مشورت شود.

اگر بیمار از اسپری دهانی برای آسم یا سایر مشکلات تنفسی استفاده می کند، آن را هنگام تست ورزش همراه داشته باشد. و به تیم درمانی و پزشک اطلاع دهید.

لباس و وسایل شخصی

بهتر است بیمار لباس و کفش راحتی بپوشد. اگر تست ورزش هسته ای دارید، آن روز روغن، لوسیون یا کِرِم روی پوست خود نمالید.

بعد از تست ورزش

بعد از اینکه ورزش را متوقف کردید، ممکن است از شما خواسته شود که چند ثانیه بایستید و سپس برای مدتی با وجود مانیتورها در محل، دراز بکشید. با بازگشت ضربان قلب و تنفس به حالت عادی، پزشک شما می تواند هرگونه ناهنجاری را بررسی کند.

هنگامی که تست استرس ورزش شما تمام شد، شما می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید، مگر اینکه پزشک، چیز دیگری به شما بگوید.

نتایج

اگر اطلاعات جمع آوری شده در طول تست ورزش عملکرد قلب را طبیعی نشان می دهد، ممکن است به آزمایش های بیشتر احتیاج نباشد. اما اگر نتایج طبیعی باشد و علائم بدتر شود، پزشک ممکن است استرس  اکو یا سی تی اسکن هسته ای را توصیه کند. این آزمایش ها دقیق تر هستند و اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد قلب ارائه می دهند، اما در عین حال گرانتر هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا