بیماری ها

زنان بعد از زایمان در معرض خطر نارسایی قلبی هستند.

طبق تحقیقی در دانشگاه ایلینوی شیکاگو، خطر ابتلا به نارسایی قلبی چند هفته پس از زایمان دلیل اصلی مرگ و میر مادران در ایالات متحده است – با مرگ و میر ناشی از بارداری بیش از دو برابر بین سال های 1987 و 2011. حتی تعداد بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به نارسایی قلبی، قبل و پس از زایمان نیز ناشناخته مانده است.

مطالعه ای از دانشگاه ایلینوی در شیکاگو نشان داده است که زنان در شش هفته بعدی زایمان بیشترین خطر ابتلا به نارسایی قلبی را دارند که به آن دوران پس از وضع حمل می گویند.

مولبران موگوس(Mulubrhan Mogos)، استادیار پرستاری در دانشگاه ایلیونوی، می گوید: “این یافته به استفاده از مراقبت های مربوط به زایمان به عنوان فرصتی برای شناسایی زنانی که در معرض بالای خطر هستند و همچنین توسعه استراتژی های نظارتی کمک می کند.”

مشکلات بالینی زنان باردار و بیماری های قلبی عروقی

نتایج این تحقیق نشان می دهد که نارسایی قلبی یک مشکل بالینی قابل توجه در میان زنان جوان در سن باروری است. به ویژه زنانی که یک یا چند بیماری زمینه ای مانند فشار خون بالا دارند.

زنان مبتلا به بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نیز بالا ببرند. تحقیقات در سایر عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی در زنان ادامه دارد.

این مطالعه نشان می دهد اگرچه کمتر از 2 درصد از کل بستری های مربوط به بارداری در دوره پس از زایمان اتفاق می افتد، اما نزدیک به 60 درصد از بستری های مربوط به نارسایی قلبی در دوران پس از زایمان اتفاق افتاده است.

طبق یافته های دکتر Mogos و همکاران وی، نتایج این تحقیق نشان می دهد زنانی که در معر خطر بالای بیماری ها قرار دارند، نیاز به نظارت و مراقبت دقیق تری قبل از ترخیص و پس از زایمان را دارند. معمولا، زنان طی دو تا سه روز پس از زایمان از بیمارستان مرخص می شوند اما تا شش هفته بعد از زایمان دوباره توسط پزشک معالج به طور کامل ارزیابی بهداشتی و مراقبتی نمی شوند.

این مطالعه بیش از 50 میلیون مورد بستری مربوط به حاملگی را در بیمارستان از سال 2001 تا 2011 را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

از سال 2001 تا 2006، هر سال 7.1 درصد افزایش در تشخیص نارسایی قلبی در میان زنانی که بعد از زایمان در بیمارستان بستری شده اند جود دارد. این اعداد و ارقام تا سال 2011 نیز مورد تحلیل و مطالعه قرار گرفته اند.

 

خطر ابتلا به نارسایی قلبی بعد از زایمان

خطر ابتلا به نارسایی قلبی هفته ها بعد از زایمان، از سال 2001 تا 2011 به طور متوسط ​​4.9 درصد در سال افزایش یافته است. محققان دریافته اند این امر ممکن است تا حدی به وجود فشار خون بالا، دیابت یا سایر فاکتور های خطر یا شرایطی که زنان قبل از بارداری دارند مربوط باشد. این شرایط معمولا توسط آزمایش های تشخیصی نارسایی قلبی مشخص می شوند.

به گفته محققان، زنانی که در آن ها نارسایی قلبی – قبل و بعد از زایمان – تشخیص داده شده است، سن بیشتری داشته و سیاه پوست بودند. بر اساس این مطالعه، این زنان اهل جنوب آمریکا بوده و در مناطق كم درآمد زندگی می كردند. اغلب این زنان نیز رفتارهای پرخطری از جمله استعمال دخانیات، مواد مخدر و الكل داشتند.

موگوس و همكارانش به اين نتيجه رسيدند كه مادرانی با ریسک بالا، نياز به نظارت ومراقبت دقيق بعد از زايمان دارند. این نظارت ها در چند حوزه شامل متخصصان نارسايي قلب تعریف می شود. این امر موجب می شود تا به نتایج بهتری از بیماری ها دست یافته و از میزان بستری مجدد بعد از زایمان کاسته شود.

موگوس گفت: “آموزش های بهداشتی در مورد فاکتور های خطر مادران باردار در حین بستری در بیمارستان می تواند به زنان این امکان را بدهد تا از خدمات و مراقبت های بهداشتی بعد از زایمان بهره مند شوند.

علاوه بر این نیاز به افزایش آگاهی و اقدامات بهداشت عمومی برای شناخت و رویارویی با عوامل خطر و همچنین ارتقا استراتژی های پیشگیری در بین گروه های محروم نیز وجود دارد.

 

 

منابع:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا