بیماری ها

فیبریلاسیون دهلیزی (AFib یا AF) چیست؟ + درمان

فیبریلاسیون دهلیزی (AFib یا AF نیز نامیده می شود) ضربان قلب و یا بی نظمی است که می تواند منجر به لخته شدن خون، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر عوارض مرتبط با قلب شود.

چه اتفاقی می افتد در AFib؟

به طور معمول، قلب وظیفه دارد که ضربان منظم داشته باشد.

در فیبریلاسیون دهلیزی، اتاق های فوقانی قلب به طور ضربتی و بی نظیر به جای داشتن ریتم نامنظم ضربان قلب به طور موثری برای انتقال خون به بطن ها عمل می کنند. اگر یک لخته خون شکسته شود، به جریان خون وارد می شود و در یک شریان به مغز منتهی می شود که نتیجه آن سکته مغزی است.

حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به سکته مغزی، این آریتمی قلبی را دارند. خطر لخته شدن این است که چرا بیمارانی که مبتلا به این بیماری هستند در اهدا کننده های خون قرار می گیرند.

اگرچه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان نشود خطر مرگ و میر مرتبط با قلب را دو برابر می کند و با افزایش ۵ برابر خطر سکته مغزی همراه است.

بسیاری از بیماران آگاهی ندارند که AFib یک وضعیت جدی و بسیار مهم است.

در طی این بیماری، دو اتاق بالایی قلب از نظر هماهنگی با دو اتاق پایین (بطن چپ) قلب ضربانشان نامنظم می شود. علائم آن اغلب شامل دلتنگ شدن قلب، ضعف نفس می باشد.

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند منجر به لخته شدن خون در قلب شود که ممکن است به سایر اعضای بدن منتقل شود و منجر به مسدود شدن جریان خون (ایسکمی) شود.

راه های درمان آن چیست؟

درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل داروها و سایر آزمایش ها برای سعی در تغییر سیستم الکتریکی قلب باشد.

علائم فیبریلاسیون دهلیزی:

برخی از افراد مبتلا به این بیماری هیچ نشانه ای ندارند و از وضعیت آنها اطلاع ندارند تا زمانی که در یک معاینه فیزیکی کشف شوند.

کسانی که علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارند ممکن است نشانه ها و علائم زیر مانند:

 •  ناراحتی، ضربان قلب نامنظم و یا یک فلیپ فلاپ در سینه شما
 • ضعف
 • کاهش توانایی در ورزش
 • خستگی
 • سرگیجه
 • سرماخوردگی
 • گیجی
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه

شما ممکن است نشانه هایی داشته باشید که می آیند و می روند، مدت چند دقیقه تا چند ساعت و سپس خودشان رفع میشوند؛ اما علائمی هم هستند که مداوم می باشند که ریتم قلب شما به طور طبیعی به حالت عادی باز نمی گردد. پس اگر فیبریلاسیون دائمی مداوم دارید، به منظور ریکاوری قلب خود، به درمان مانند شوک الکتریکی یا داروها نیاز خواهید داشت. ماندگاری این نوع که پیوسته و طولانی تر از ۱۲ ماه هم می باشد؛ و ریتم قلب غیر طبیعی نمی تواند بازسازی شود؛ و شما همیشه فیبریلاسیون دهلیزی را دارید پس اغلب به داروها برای کنترل ضربان قلب خود نیاز دارید.

فیبریلاسیون دهلیزی

چه وقت نیاز است برای مراجعه به دکتر؟

اگر علائم فیبریلاسیون دهلیزی دارید، با پزشک خود ملاقات کنید. پزشک شما ممکن است الکتروکاردیوگرام را برای تعیین اینکه آیا علائم شما مربوط به این بیماری است یا یک اختلال ریتم قلب (آریتمی) انجام دهد.

اگر درد قفسه سینه دارید، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. درد قفسه سینه می تواند نشانه ای از حمله قلبی شما باشد.

قلب ما متشکل از چهار اتاق – دو اتاق بالایی (دهانه) و دو اتاق پایین (بطن).

در داخل اتاق سمت راست قلب شما (دهلیز راست) یک گروه از سلول ها به نام گره سینوس قرار دارند.

این ضربان که ساز طبیعی قلب ما است؛ و گره سینوسی که موجب ایجاد هر ضربان قلب می شود.

حرکت گره سینوسی

در واقع به طور معمول، این حرکت ابتدا از طریق دهانه و بعد از طریق یک مسیر اتصال بین اتاق های بالا و پایین قلب شما به نام گره اتوریواسترویی (AV) حرکت می کند.همانطور که سیگنال از گره سینوس از طریق دهانه عبور می کند، آنها وظیفه دارند که خون را از زیرگره درشت خود به داخل بطن های پایین تر پرکنند. همانطور که سیگنال از طریق گره AV به بطن ها منتقل می شود، آن ها سیگنال های بطن را به صورت قراردادی متصل می کند و خون را به بدن شما منتقل می کند.

در فیبریلاسیون دهلیزی، اتاق های فوقانی قلب شما (آتسیه) سیگنال های الکتریکی بی نظیر را تجربه می کنند.

در نتیجه، آنها تند تند. گره AV – اتصال الکتریکی بین زیر بغل و بطن – با ضربه هایی که سعی در رسیدن به بطن ها دارند، انجام می دهند. بطن ها نیز به سرعت در حال انجام کار هستند.

نتیجه یک ریتم قلب سریع و نامنظم این است که ضربان قلب ممکن است بین ۱۰۰ تا ۱۷۵ ضربه در دقیقه باشد؛ و این در حالی است که محدوده طبیعی برای ضربان قلب ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می باشد.

علت های احتمالی فیبریلاسیون دهلیزی

اختلالات یا آسیب به ساختار قلب شایع ترین علت این بیماری است.

علت های دیگر این بیماری شایع عبارتند از موارد گفته شده ی زیر:

 • فشار خون بالا
 • حمله قلبی
 • بیماری عروق کرونر
 • دریچه های قلب غیرطبیعی
 • نقص های قلبی که با (مادرزادی) متولد شده اید
 • غده تیروئید بیش از حد و یا سایر اختلالات متابولیکی
 • قرار گرفتن در معرض محرک ها مانند داروها، کافئین، تنباکو یا الکل
 • سندرم سینوس بد – عملکرد نامناسب ضربان ساز طبیعی قلب
 • بیماری های ریوی
 • جراحی قلب قبلی
 • عفونت های ویروسی
 • استرس ناشی از پنومونی، جراحی و سایر بیماری ها

با این حال، برخی از افراد مبتلا به این بیماری می توانند نقایص قلبی یا آسیب را نداشته باشند، تنها در بیماری فیبریلاسیون دهلیزی است که علت اغلب نامشخص است و عوارض جدی و نادر هستند.

فلوتری پروستات چیست و چه خطر هایی دارد؟

فلوتری پروستات شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی است، اما ریتم ضربان دهلیزی شما بیشتر سازمان یافته است.

بی نظمی آن کمتر از الگوهای غیرطبیعی مشترک با آن را دارد. گاهی اوقات ممکن است فتوتراپی دهلیزی ایجاد شود که به AFib تبدیل شود و بالعکس.

عوامل خطرناک که جزء علائم و علل فلاطرت پروستات است بیشتر شبیه به فیبریلاسیون دهلیزی است.

به عنوان مثال میتوان به سکته مغزی نیز در افراد مبتلا به فلج کلامی پروستات هستند اشاره کرد.

همانند AFib، فلوتر دهلیزی هنگامی که به درستی درمان شود، تهدید کننده زندگی نیست.

فیبریلاسیون دهلیزی

عوامل خطرناکی که AFib را بیشتر میکنند:

برخی عوامل ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

که این گزینه ها شامل:

هرچه بزرگتر باشید، خطر ابتلا به این بیماری شایع نیز بیشتر می شود.

بیماری قلب در هر فرد مبتلا به بیماری قلبی – مانند مشکلات شیر ​​قلب، بیماری قلبی مادرزادی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق کرونر یا سابقه حمله قلبی یا جراحی قلب، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

فشار خون بالا

داشتن فشار خون بالا، به ویژه اگر آن را با تغییر سبک زندگی یا داروها کنترل نکنید، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می دهد.سایر شرایط افرادی که مبتلا به این بیماری مزمن هستند مانند مشکلات تیروئید، آپنه خواب، سندرم متابولیک، دیابت، بیماری مزمن کلیه یا بیماری ریه خطر ابتلا به AFib را افزایش می دهند.

نوشیدن الکل

برای برخی از افراد که الکل مصرف می کنند ممکن است یک قسمت از این بیماری را ایجاد کند. نوشیدن این نوشیدنی ها ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.

چاقی

افرادی که چاق هستند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. و سابقه خانوادگی نیز دخیل است. در برخی از خانواده ها خطر افزایش ابتلا به این امر وجود دارد.

 

عوارض جانبی که این بیماری ایجاد میکند؟

گاهی اوقات AFib می تواند منجر به عوارض زیر شود:

 1. سکته مغزی در این بیماری، ریتم نا منظم ممکن است باعث ایجاد خون در اتاق های بالا قلب (آتسیه) و شکل گیری لخته ها شود. اگر لخته خون تشکیل شود، می تواند از قلب شما بیرون برود و به مغز شما آسیب برساند. در آنجا ممکن است جریان خون را متوقف کند، باعث سکته مغزی شود؛ که قبلا به آن اشاره کردیم.
 2. خطر سکته مغزی در فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به سن شما دارد (اگر شما سن بالا هستید در معرض خطر بالاتری قرار دارید) و اینکه آیا فشار خون بالا، دیابت، سابقه نارسایی قلبی یا سکته قبلی و سایر عوامل وجود دارد. بعضی از داروها مانند رقیق کننده های خون، خطر سکته مغزی یا آسیب به سایر اعضای بدن را که باعث لخته شدن خون می شود تا حد زیادی کاهش می دهد.
 3. نارسایی قلبی به خصوص اگر کنترل نشده باشد، ممکن است قلب را تضعیف کرده و منجر به نارسایی قلب شود – وضعیتی که قلب شما نمی تواند به اندازه کافی خون را برای برآورده ساختن نیازهای بدن تان انتقال دهد.

 

جلوگیری از فیبریلاسیون دهلیزی

برای جلوگیری از این کار مهم است که یک شیوه زندگی سالم قلب را داشته باشید تا خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید.

یک شیوه زندگی سالم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خوردن رژیم غذایی سالم قلب
 • افزایش فعالیت بدنی شما
 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • حفظ وزن سالم
 • محدود کردن یا اجتناب از کافئین و الکل

کاهش استرس، به عنوان استرس شدید و خشم می تواند مشکلات ریتم قلب باشد.

استفاده از داروهای بدون نسخه که به عنوان برخی از داروهای سرماخوردگی و سرفه حاوی می باشد حاوی محرک هایی هستند که ممکن است موجب افزایش ضربان قلب شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا