بیماری ها

علائم هشدار دهنده انسداد و تنگی عروق و نحوه درمان آن

انسداد و تنگی عروق کرونر یا گرفتگی عروق قلب به دلیل تجمع پلاک و التهاب در دیواره این عروق ایجاد می شود. این پلاک ها می توانند باعث ایجاد تنگی عروق قلب شوند. این امر باعث کاهش جریان خون به عضله قلب و بروز علائم بالینی مثل درد قفسه ی سینه و یا تنگی نفس می شود.

تصور کنید که هر روز از میان یک تونل رانندگی می کنید. روز دوشنبه با انبوهی از آوار روبرو می شوید. یک راه باریک وجود دارد و به اندازه کافی برای عبور شما بزرگ است.

روز سه شنبه، شما در حال عبور از داخل تونل هستید و یک تخته سنگ غول پیکر را پیدا می کنید که کل تونل را مسدود کرده است. هیچ شکاف یا راه باریکی وجود ندارد.

این مثال را برای بدن خود نیز عینیت بخشید. تونل ها همان رگ ها و شریان هایی هستند که خون را به قلب شما می رسانند. آوار و تخته سنگ ها انسدادهایی هستند که می توانند مشکل ایجاد کنند – در واقع انسداد و تنگی عروق می توانند از طریق علائم بالینی نشان داده شوند.

اختلال جریان خون در رگها

همان طور که ریختن آوار و تخته سنگ در تونل علل فراوانی مثل زلزله، عملیات ساختمانی و… دارد. عوامل مختلفی هم باعث بروز انسداد و تنگی عروق کرونر قلب می شوند که عبارتند از چربی خون بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن و…

همانطور که تونل های مسدود شده برای عبور و مرور ماشین ها مناسب نیستند، انسداد قلبی نیز برای شما مفید نیستند.

در اصطلاحات قلبی عروقی، به تخته سنگ ها انسداد مزمن کل (CTO) و به آواری که باعث تنگی می شوند تنگی عروق کرونر (CAD)گفته می شود. انسداد مزمن به این معنی است که شریان کاملاً مسدود شده است. این عارضه در 15 تا 20 درصد بیمارانی که بیماری قلبی عروقی دارند رخ می دهد.

گاهی اوقات برای چندین ماه یا حتی سالها انسداد کامل در رگ ها وجود دارد. با این حال، فقط حدود 3 تا 5 درصد این بیماران تحت درمان استنت گذاری یا عمل بای پس قلب قرار می گیرند. همچنین تنگی عروق خودبه خودی نیز می تواند در برخی افراد ایجاد شود.

عدم تشخیص و درمان انسداد و تنگی عروق می تواند منجر به بروز علائم بالینی شود و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

تأثیرات بالینی انسداد کامل رگ ها

انسداد رگ ها به طور مساوی ایجاد نمی شود. درمان شریانی که 97 درصد مسدود شده بسیار آسانتر از درمان شریانی است که مدت زمان طولانی 100٪ مسدود شده است. از علایم بالینی انسداد و تنگی عروق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد قفسه سینه
  • تنگی نفس در هنگام ورزش یا هنگام استراحت
  • سرفه مداوم یا خس خس کردن با خلط سفید و صورتی رنگ
  • احساس ضعف و خستگی
  • تپس قلب شدید و اضطراب شدید

گاهی اوقات،زمانی  که عروق به طور کامل مسدود می شوند، خونرسانی جدیدی در اطراف رگ مسدود ایجاد می شود. با این وجود این رگ فرعی جدید نمی تواند  خون را به خوبی و در حد کافی به قلب شما برساند. این امر می تواند به  بروز علائم درد قفسه سینه و تنگی نفس منجر شود.

اگر این علائم را دارید، انجام یک تست ورزش یا اکوی استرس می تواند به شما در تشخیص انسداد یا تنگی عروق و ایجاد رگهای فرعی اطراف ناحیه انسداد کمک کند. بنابراین اولین قدم مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق است.

امروزه، در علم پزشکی و جراحی گزینه های درمانی بیشتری نسبت به قبل وجود دارد. با استفاده از روش های دارو درمانی،  انواع استنت گذاری و جراحی بای پس قلب، درمان انسداد و تنگی عروق تا  90 تا 95 درصد موفقیت آمیز است.

اگر پزشک معالجتان به شما گفته است که شریانی دارید که 100٪ مسدود شده، مهم است بدانید که قابل درمان است.

تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی در کنار درمان می تواند از پیشرفت انسداد و تنگی عروق شما کمک کند.

فواید درمان انسداد و تنگی عروق

بیماران باید درک کنند که درمان موفقیت آمیز علائم بالینی آنها را تسکین می دهد و منجر به کیفیت زندگی بهتر می شود. مطالعات بالینی هنوز در حال ردیابی نتایج طولانی مدت این نوع درمان است، اما تاکنون مزایای بسیار مطلوبی در درمان این بیماری ها گزارش شده است.

در صورت نیاز به تشخیص انسداد مزمن و یا تنگی عروق، اکثر پزشکان شما را به یک کلینیک قلب و عروق ارجاع می دهند تا آزمایش های مورد نیاز برای تشخیص از شما گرفته شود. سپس پزشک معالج با توجه به نتایج اکوی قلب، انواع تست ورزش و یا آنژیوگرافی، مقدار انسداد و تنگی عروق را مشخص کرده و روش های درمانی را به شما تجویز خواهد کرد.

 

منبع:

utswmed.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس