مراقبت و سلامت

رژیم غذایی پتاسیم دار برای قلب

دریافت غذاهای پتاسیم دار در رژیم غذایی برای سلامت قلب ضروری است. گنجاندن مقدار کافی غذاهای غنی از پتاسیم در رژیم غذایی روزانه برای ریتم ثابت قلب نیز مهم است.

یکی از عوامل خطر برای فیبریلاسیون دهلیزی (یک ریتم نامنظم قلبی) – عدم دریافت  پتاسیم مناسب پتاسیم است. وزارت کشاورزی آمریکا به افراد توصیه می کند هر روز حداقل 4700 میلی گرم پتاسیم در رژیم غذایی خود داشته باشند. این ممکن است بیش از آنچه شما عادت دارید باشد. بررسی ها در سطح کشور آمریکا نشان می دهد که آمریکایی ها روزانه فقط 2640 میلی گرم پتاسیم در رژیم های غذایی شان دارند.

جان دی، متخصص اختلالات ریتم قلب در انستیتوی قلب مرکز پزشکی اینتر مانتین ( Intermountain ) در موری می گوید:

 “داشتن مقدار مناسب پتاسیم برای ضربان قلب ضروری است.”

“اگر سطح پتاسیم شما خیلی زیاد یا کم باشد، شما در معرض خطر ایست قلبی قرار می گیرید.” دکتر دی اضافه می کند که داشتن غذاهای غنی از پتاسیم در رژیم غذایی می تواند به کاهش فشار خون بالا نیز کمک کند.

 

برخی از میوه ها، سبزیجات و آجیل ها دارای پتاسیم بیشتری نسبت به بقیه هستند. ما در ادامه این مطلب منابع خوب پتاسیم برای رژیم غذایی غنی از پتاسیم برای سلامت قلب را در اختیار شما قرار داده ایم.

 

غذاهایی با پتاسیم بالا

انتخاب غذاهای غنی از پتاسیم آسان است زیرا تعداد آنها بسیار زیاد و متنوع است. ما فقط چند مورد از این گستره را در زیر ذکر می کنیم:

 

سبزیجات

سیب زمینی: 1 عدد متوسط آن دارای 926 میلی گرم پتاسیم است.

سیب زمینی شیرین: 1 عدد متوسط آن دارای 540 میلی گرم پتاسیم است.

اسفناج: نیم فنجان پخته شده دارای 290 میلی گرم پتاسیم است.

کدو سبز: نیم فنجان پخته شده دارای 280 میلی گرم پتاسیم است.

گوجه فرنگی: یک فنجان تازه از آن 210 میلی گرم پتاسیم دارد.

 

حبوبات و آجیل

لوبیای سویا: یک فنجان پخته شده 440 میلی گرم پتاسیم دارد.

عدس: نیم فنجان پخته شده دارای 370 میلی گرم پتاسیم است.

لوبیای چیتی: نیم فنجان پخته شده دارای 360 میلی گرم پتاسیم است.

نخود خرد شده: نیم فنجان پخته شده دارای 360 میلی گرم پتاسیم است.

بادام: یک سوم فنجان 310 میلی گرم پتاسیم دارد.

 

 

میوه ها

موز: 1 عدد متوسط موز دارای 420 میلی گرم پتاسیم است.

زردآلو: یک چهارم فنجان 380 میلی گرم پتاسیم دارد.

پرتقال: 1 عدد متوسط دارای 237 میلی گرم پتاسیم است

طالبی: نیم فنجان طالبی، 214 میلی گرم پتاسیم دارد.

 

 

رژیم غذایی با پتاسیم بالا

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و غنی از مواد مغذی می تواند به کنترل شرایط سلامتی مانند فشار خون بالا کمک کند، به خصوص اگر شامل غذاهای غنی از پتاسیم باشد. انواع رژیم های غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا یا رژیم غذایی دش ( DASH) به عنوان یک روش مؤثر برای کاهش فشار خون از طریق انتخاب هوشمندانه غذا ها این روز ها بسیار محبوب شده است.

تمرکز رژیم غذایی دش روی خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، اما با چربی و سدیم کمتر است. این رژیم غذایی سرشار از غذاهای غنی از پتاسیم است. لورا جفرز، که یک متخصص تغذیه در کلینیک کلیولند استرالیا است می گوید:

” مصرف میوه ها و سبزیجات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا بسیار مناسب است. این موارد همچنین به کنترل وزن کمک می کنند. ”

 

پتاسیم خطرات سکته مغزی را بعد از یائسگی کاهش می دهد

طبق مطالعه شده در سپتامبر 2014 در انجمن قلب آمریکا، نشان می دهد که پس از یائسگی، زنانی که پتاسیم کافی در رژیم روزانه خود دارند، سکته مغزی کمتری دارند. کاهش سکته مغزی می تواند به دلیل مزایای یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم برای سلامت قلب باشد. چرا که موجب کنترل برخی از بیماری ها همچون فشار خون بالا و تثبیت ریتم قلب می شود.

با بررسی رژیم های غذایی بیش از 90 هزار زن، محققان دریافتند کسانی که بیشترین پتاسیم را در رژیم خود داشتند، 12 تا 16 درصد کمتر دچار سکته مغزی می شوند. کسانی که بیشترین رژیم غذایی پتاسیم را مصرف کردند نیز 10 درصد کمتر احتمال مرگ داشتند و پتاسیم بدن آنها به جای مکمل از منابع غذایی غنی از این ماده معدنی تأمین می شود.

 

فشار خون را با رژیم غذایی غنی از پتاسیم کنترل کنید

تعداد افراد بزرگسال آمریکایی مبتلا به فشار خون بالا 75 میلیون نفر تخمین زده می شود.. فشار خون بالا یک عامل مهم بروز حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی است.

 

طبق یک مطالعه که توسط وزارت بهداشت در سال 1395 در ایران انجام شد، به طور متوسط ۲۲ درصد زنان و ۲۱ درصد مردان ایرانی مبتلا به فشارخون بالا بوده اند. همچنین گروه سنی ۵۵ تا ۶۹ سال نیز بیش از ۵۰ درصد دچار عارضه فشار خون بالا بودند. حدود یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال در کشور فشار خون بالا دارند.

این عامل مهم‌ترین عامل خطر وقوع بیماری‌های قلبی عروقی در کشور ایران هم تلقی می شود است. مهم‌ترین علت مرگ و میرهای در کشور ایران یعنی حدود ۴۰ درصد علت مرگ در کشورمان را بیماری‌های قلبی عروقی تشکیل می‌دهند. به همین دلیل، کنترل فشار خون در لیست بسیاری از افراد است که هر روز باید انجام شود.

 

فشار خون طبیعی باید در 120/80 میلی متر جیوه یا زیر این مقدار باشد. مقدار فشار خون تا 89/ میلی متر جیوه نشان دهنده پیش فشار خون بالا است و فشار خون بالا بیش از 140/90 میلی متر جیوه است. با گنجاندن مقدار زیادی غذای غنی از پتاسیم مانند سیب زمینی، دانه های سویا، موز و پرتقال در رژیم غذایی، فشار خون خود را کنترل کنید.

 

آیا به اندازه کافی غذاهایی با پتاسیم بالا می خورید؟

اگر رژیم غذایی متعادل و غنی از میوه و سبزیجات می خورید، دیگر نگران دریافت بیش از حد پتاسیم نیستید. دکتر دی می گوید: “چالش این است که اکثر آمریکایی ها به اندازه کافی در رژیم غذایی خود پتاسیم دریافت نمی کنند”. دکتر دی می گوید که می توان در اثر ورزشهای استقامتی یا هنگام ورزش در یک روز گرم تابستان، مقدار زیادی پتاسیم از دست داد.

 

اگر نارسایی کلیه نداشته باشید یا از داروهای خاصی استفاده نکنید، لازم نیست نگران دریافت بیش از حد پتاسیم باشید. خوشبختانه، اگر به اندازه کافی پتاسیم در رژیم غذایی خود داشته باشید، کلیه ها عملکرد قابل توجهی خواهند داشت.

 

 

منابع:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا