بیماری ها

تشخیص و درمان ناراحتی قلب با اکو

درد قفسه سینه به اشکال مختلف ظاهر می شود، از یک ضربه تیز گرفته تا یک درد کسل کننده. گاهی اوقات درد قفسه سینه احساس فشردگی یا سوزش ایجاد می کند. در موارد خاص، درد تا بالای گردن، به سمت فک حرکت می کند و سپس به پشت یا پایین یک یا هر دو بازوی انتقال پیدا می کند که برای درمان ناراحتی قلب راههای متفاوتی وجود دارد.

بسیاری از مشکلات مختلف می تواند باعث درد قفسه سینه شود. بیشترین تهدید کننده زندگی شامل قلب یا ریه ها است. از آنجا که درد قفسه سینه می تواند یک مشکل جدی را نشان دهد ، نیازمند کمک فوری پزشکی است.

علائم و درمان ناراحتی قلب

بسته به آنچه باعث ایجاد علائم می شود، درد قفسه سینه می تواند باعث احساسات مختلف شود. اغلب، علائم هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد، اگرچه بدون مراجعه به پزشک هیچ راهی آسان برای گفتن وجود ندارد.

درد قفسه سینه

اگرچه درد قفسه سینه اغلب با بیماری های قلبی همراه است، اما بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های قلبی می گویند که آنها ناراحتی مبهمی را تجربه می کنند که لزوماً به عنوان درد شناخته نمی شود. به طور کلی، ناراحتی قفسه سینه مربوط به حمله قلبی یا مشکل قلبی دیگر است، که ممکن است توسط یک یا چند مورد از موارد زیر شرح داده شود:

 • فشار، پر بودن، سوزش یا سفتی در سینه
 • انتقال یافتن درد در پشت، گردن، فک، شانه ها و یک یا هر دو بازوی
 • دردی که بیش از چند دقیقه طول بکشد، با فعالیت بدتر شود، از بین برود و برگردد، یا شدت آن متفاوت باشد.
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • سرگیجه یا ضعف
 • حالت تهوع یا استفراغ

انواع دیگر درد قفسه سینه

تشخیص درد قفسه سینه مربوط به قلب از سایر انواع درد قفسه سینه می تواند دشوار باشد. با این حال، درد قفسه سینه که به دلیل مشکل قلبی باشد احتمال آن کمتر است، اما به طور کلی با استفاده از موارد زیر بیان می شود:

 • طعم ترش یا حسی از غذا که دوباره وارد دهان می شود.
 • دردی که هنگام تغییر موقعیت بدن بهتر یا بدتر می شود.
 • دردی که هنگام تنفس عمیق یا سرفه شدید می شود.
 • دردی که ساعتها بطور مداوم وجود دارد.
 • احساس درد در قفسه سینه
 • مشکل در بلع

نکته:

علائم معمول سوزش سر دل – احساس درد و سوزش در پشت استخوان سینه – می تواند ناشی از مشکلات قلب یا معده شما باشد.

چه زمانی باید برای درمان ناراحتی قلب به پزشک مراجعه کنم؟

راههای تشخیص ناراحتی قلبی

اگر درد قفسه سینه جدید یا غیر قابل توضیح دارید یا گمان می کنید که دچار حمله قلبی شده اید، فوراً برای کمک های پزشکی آماده شوید.

علل درمان ناراحتی قلب

درد قفسه سینه دلایل احتمالی بسیاری دارد که همگی به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

دلایل مرتبط با قلب

نمونه هایی از دلایل قلب درد در قفسه سینه عبارتند از:

حمله قلبی

حمله قلبی ناشی از جریان خون مسدود شده، اغلب از لخته شدن خون به عضله قلب شما است.

آنژین

آنژین اصطلاح درد قفسه سینه است که در اثر ضعف جریان خون به قلب ایجاد می شود. این اغلب با ایجاد پلاک های ضخیم در دیواره های داخلی شریان هایی که خون را به قلب شما منتقل می کنند ایجاد می شود. این پلاک ها شریان ها را باریک می کنند و خون رسانی به قلب را به خصوص در هنگام محدود می کنند.

برش آئورت

این وضعیت تهدید کننده زندگی شامل شریان اصلی منتهی از قلب شما (آئورت) می شود. اگر لایه های داخلی این رگ خونی جدا شود، خون بین لایه ها می تواند باعث پارگی آئورت شود.

پریکاردیت

این التهاب کیسه اطراف قلب شما است. معمولاً باعث ایجاد درد شدیدی می شود که هنگام نفس کشیدن یا هنگام دراز کشیدن، بدتر می شود.

دلایل مرتبط با گوارش

درد قفسه سینه می تواند ناشی از اختلالات دستگاه گوارش باشد، از جمله:

سوزش سر دل

این احساس دردناک و سوزش در پشت استخوان سینه شما هنگامی رخ می دهد که اسید معده از معده شما در لوله ای که گلو را به معده شما وصل می کند (مری) انتقال می یابد.

اختلالات بلع

اختلالات مری می تواند بلع را دشوار و حتی دردناک کند.

مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده

سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده شما می تواند باعث درد شکم شود که به سینه شما انتقال داده می شود.

دلایل مرتبط به عضلات و استخوان

برخی از انواع درد قفسه سینه با صدمات و سایر مشکلات موثر بر ساختارهایی که دیواره سینه را تشکیل می دهند همراه است از جمله:

کاستوکندریت

در این شرایط، غضروف دنده، به ویژه غضروفی که دنده های شما را به استخوان سینه شما وصل می کند، ملتهب و دردناک می شود.

درد عضلات

سندرم های درد مزمن، مانند فیبرومیالژیا، می توانند باعث درد مداوم در عضلات قفسه سینه شوند.

دنده های زخمی

یک دنده کبود یا شکسته می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

دلایل مرتبط با ریه

بسیاری از اختلالات ریه می تواند باعث درد قفسه سینه شود، از جمله:

آمبولی ریوی

این درمان ناراحتی قلب زمانی اتفاق می افتد که لخته خون در شریان ریه (ریوی) قرار می گیرد و جریان خون به بافت ریه را مسدود می کند.

پلوری

اگر غشایی که ریه های شما را پوشانده است ملتهب شود، می تواند باعث درد قفسه سینه شود که هنگام استنشاق یا سرفه بدتر می شود.

ریه فرو ریخته

درد قفسه سینه همراه با ریه فرو ریخته به طور معمول شروع می شود و ساعت ها طول می کشد و عموماً با تنگی نفس همراه است. هنگامی که هوا به فضای بین ریه و دنده ها نشت می کند، ریه سقوط می کند.

فشار خون ریوی

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشار خون بالا در شریان هایی وجود داشته باشد که خون را به ریه ها منتقل می کنند، که می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

علل دیگر درمان ناراحتی قلب

درد قفسه سینه همچنین می تواند ناشی از:

حمله هراس

اگر دوره هایی از ترس شدید همراه با درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع، تعریق زیاد، تنگی نفس، حالت تهوع، سرگیجه و ترس از مرگ دارید، ممکن است دچار حمله هراس شوید.

زونا

ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان، زونا می تواند درد و تاول هایی را از پشت به دیواره سینه ایجاد کند.

تشخیص و درمان ناراحتی قلب

درد قفسه سینه همیشه نشانه حمله قلبی نیست. اما این همان چیزی است که پزشکان اورژانس برای اولین بار آزمایش می کنند، زیرا این یک خطر تهدید برای زندگی شما است. آنها همچنین ممکن است شرایط ریه خطرناک برای زندگی را بررسی کنند – مانند ریه فرو ریخته یا لخته در ریه.

تست های فوری

برخی از اولین آزمایشاتی که پزشک ممکن است درخواست کند، شامل موارد زیر است:

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را از طریق الکترودهای متصل به پوست شما ثبت می کند. از آنجا که عضله قلب آسیب دیده به طور عادی ضربان های الکتریکی را انجام نمی دهد، نوار قلب ممکن است نشان دهد که شما دچار حمله قلبی شده اید یا دارید.

آزمایش خون

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی میزان افزایش برخی پروتئین ها یا آنزیم هایی که به طور معمول در عضله قلب وجود دارد، سفارش دهد. آسیب رسیدن به سلول های قلبی در اثر حمله قلبی ممکن است باعث شود که این پروتئین ها یا آنزیم ها در طی یک ساعت به خون شما نشت کنند.

اشعه ایکس قفسه سینه

پرتونگاری از قفسه سینه شما به پزشکان اجازه می دهد وضعیت ریه های شما و اندازه و شکل قلب و رگ های خونی اصلی شما را بررسی کنند. اشعه ایکس قفسه سینه همچنین می تواند مشکلات ریوی مانند ذات الریه یا ریه متلاشی شده را نشان دهد.

توموگرافی کامپیوتری (اسکن CT)

سی تی اسکن می تواند لخته خون را در ریه شما (آمبولی ریوی) مشاهده کرده و یا اطمینان حاصل کند که دچار شکاف آئورت نیستید.

آزمایش پیگیری

بسته به نتایج حاصل از این آزمایشات اولیه، ممکن است شما نیاز به آزمایش پیگیری داشته باشید که شامل موارد زیر است:

اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام از امواج صوتی استفاده می کند تا تصویری از قلب در حال حرکت را نشان دهد. برای بدست آوردن منظره بهتر از قسمت های مختلف قلب، ممکن است یک وسیله کوچک از گلوی شما منتقل شود.

توموگرافی کامپیوتری (اسکن CT)

انواع مختلفی از اسکن CT برای بررسی شریان های قلبی برای انسداد وجود دارد. بررسی آنژیوگرام کرونر CT نیز می تواند با استفاده از رنگ انجام شود تا شریان های قلب و ریه شما برای انسداد و سایر مشکلات بررسی شود.

تست استرس

این ها چگونگی واکنش قلب و رگ های خونی شما را به فشار اندازه گیری می کند، که می تواند نشان دهد که آیا درد قفسه سینه شما وابسته به قلب است. انواع تست های استرس زیادی وجود دارد.

ممکن است از شما خواسته شود در حالی که به ECG وصل شده اید بر روی تردمیل یا پدال دوچرخه سوار شوید. یا ممکن است به شما یک داروی داخل وریدی داده شود تا قلب را به روشی مشابه ورزش تحریک کند.

کاتتریزاسیون کرونر (آنژیوگرام)

این آزمایش به پزشکان کمک می کند تا شریان های جداگانه را به قلب شما شناسایی کنند که ممکن است تنگ یا مسدود شوند. یک مایع رنگ از طریق یک لوله طولانی و نازک (کاتتر) که از طریق شریان مچ یا کشاله ران شما انجام می شود، به شریان های قلب شما تزریق می شود. وقتی رنگ شریان های شما را پر می کند، آنها در پرتوهای X و فیلم قابل مشاهده می شوند.

درمان ناراحتی قلب

بسته به آنچه باعث درد قفسه سینه می شود، درمان متفاوت است.

داروها

داروهای مورد استفاده در درمان برخی از شایع ترین دلایل درد قفسه سینه عبارتند از:

شل کننده شریان

نیتروگلیسیرین – که معمولاً به عنوان قرص زیر زبان از آن نام برده می شود- شریان های قلب را شل می کند، بنابراین خون می تواند راحت تر در فضاهای باریک جریان یابد. برخی از داروهای فشار خون رگ های خونی را نیز شل و گسترده می کنند.

آسپرین

اگر پزشکان گمان کنند که درد قفسه سینه شما به قلب شما مربوط می شود، به احتمال زیاد به شما آسپرین داده می شود.

داروهای ترومبولیتیک

اگر دچار حمله قلبی شده اید، ممکن است این داروهای ضد لخته را دریافت کنید. اینها برای حل لخته ای که مانع از رسیدن خون به عضله قلب شماست، کار می کنند.

رقیق کننده های خون

اگر لخته ای در شریان دارید به شما داروهایی داده می شود که مانع از لخته شدن خون می شوند تا از تشکیل لخته های بیشتر جلوگیری شود.

داروهای سرکوب کننده اسید

اگر درد قفسه سینه شما به دلیل پاشیدن اسید معده در مری شما ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است داروهایی را پیشنهاد کند که میزان اسید معده شما را کاهش دهد.

داروهای ضد افسردگی

اگر دچار حملات هراس هستید، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای کمک به کنترل علائم شما تجویز کند. درمان روانشناختی مانند درمان رفتاری شناختی نیز ممکن است توصیه شود.

جراحی و سایر موارد

روش های درمان برخی از خطرناک ترین دلایل درد قفسه سینه شامل موارد زیر است:

قرارگیری آنژیوپلاستی و استنت

جراحی بای پس

ترمیم دیسک

تجدید مجدد ریه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا