بیماری ها

درمان آپنه خواب | بهترین روش درمانی اختلال خواب

همان طور که در مقاله قبلی با عنوان آپنه خواب گفته شد، این اختلالی است که بر اثر عوامل متعدد باعث انسداد راههای تنفسی در طول خواب شبانه می شود. این اختلال از داشتن خواب راحت و آرامش، فرد مبتلا و اطرافیانش را محروم می سازد. و با تشدید اختلا باعث بروز ناراحتی قلبی و حتی سکته قلبی می شود. پزشک برای تشخیص و سپس درمان آپنه خواب ابتدا نشانه ها، علائم و سابقه ی خواب شما را ارزیابی می کند. که در صورت امکان ممکن است از کسی که کنار شم می خوابد و یا یکی از اعضای خانواده تان کمک بگیرد.

 

احتمال دارد به یک مرکز اختلال خواب مراجعه کنید. در آنجا یک متخصص خواب می تواند به در تعیین نیاز شما برای ارزیابی بیشتر کمک کند. ارزیابی اغلب شامل نظارت یک شبه در مرکز خواب تنفس و سایر توابع بدن در طول خواب است. تست خواب خانه نیز ممکن است یک گزینه باشد.

 

تست های تشخیص و درمان آپنه خواب عبارتند از:

تست تشخیص و درمان آپنه حواب

پولیسوموگرافی شبانه

در طول این آزمایش شما به تجهیزاتی متصل می شوید که فعالیت قلب، فعالیت ریه و مغز، الگوهای تنفس، حرکات دست و پا و میزان اکسیژن موجود در خون را در حالی که در خواب هستید، کنترل می کند.

آزمایشات خواب شبانه

پزشک ممکن است تست های ساده ای را برای تشخیص و درمان آپنه خواب در خانه بکار ببرد. این آزمایش ها معمولا ضربان قلب، سطح اکسیژن خون، جریان هوا و الگوهای تنفسی را اندازه گیری می کند.

 

اگر نتایج غیر طبیعی باشد، ممکن است پزشک بدون تجویز بیشتر، درمان تدریجی را شروع می کند. دستگاه های نظارت قابل حمل، همه موارد آپنه خواب را تشخیص نمی دهند، بنابراین، ممکن است پزشک هنوز هم توصیه پلیسومنوگرافی را حتی اگر نتایج اولیه شما طبیعی باشد، برای شما داشته باشد.

 

برای درمان آپنه خواب، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی راهنمایی کند تا مانع از انسداد بینی یا گلو شود. ارزیابی توسط یک متخصص قلب (فوق تخصص قلب) یا یک متخصص سیستم عصبی (متخصص مغز و اعصاب) ممکن است لازم باشد تا علل آپنه مرکزی خواب را کشف شود.

 

 

نحوه درمان آپنه خواب

 

فشارهای مثبت هوایی مداوم (CPAP)

برای موارد ملایم جهت درمان آپنه خواب، پزشک ممکن است فقط تغییرات شیوه زندگی، مانند کاهش وزن اضافه یا ترک سیگار را توصیه کند. اگر آلرژی بینی دارید، پزشک برای درمان آلرژی توصیه ها و داروهایی را تجویز خواهد کرد. اگر این اقدامات علائم و نشانه های شما را بهبود نمی دهد و یا اگر شدت آپنه متوسط ​​تا شدید باشد، از درمان های دیگر برای درمان آپنه خواب استفاده می شود. بعضی از دستگاه ها می توانند راه هوایی مسدود شده را باز کنند. در موارد دیگر، جراحی ممکن است ضروری باشد.

 

راههای درمان اختلال خواب

فشار مثبت هوایی مداوم (CPAP)

اگر آپنه خواب متوسط ​​تا شدید دارید، ممکن است از دستگاهی که فشار هوا را از طریق یک ماسک به هنگام خواب وارد راههای تنفسی می کند، استفاده کنید. با CPAP) SEE-pap)، فشار هوای این دستگاه تا حدودی بیشتر از هوای موجود در اطراف است و فقط به اندازه نیاز اکسیژن برای جلوگیری از انسداد عروق هوایی بالا، تنگی نفس، جلوگیری از آپنه و خروپف استفاده می کند.

 

اگر چه CPAP رایج ترین و قابل اعتماد ترین روش درمان آپنه خواب است، برخی افراد آن را ناراحت کننده می دانند. بعضی از مردم دستگاه CPAP را رها می کنند، اما با تمرین، اکثر مردم یاد می گیرندتا تنش تسمه های روی ماسک را تنظیم کنند تا به هنگام خواب راحت باشند.

 

برای پیدا کردن راحتی خود به هنگام استفاده از این دستگاه، ممکن است لازم باشد بیش از یک نوع ماسک را امتحان کنید. در صورتی که مشکلی داشتید، از دستگاه CPAP استفاده نکنید. با پزشک خود برای ایجاد تغییرات جهت راحتی بیشتر به هنگام خواب مشورت کنید.

 

اگر با وجود اینکه از این دستگاه و ماسک در طول خواب استفاده می کنید اکا همچنان خروپف دارید، سریعا با پزشک مشورت کنید. اگر وزن شما تغییر کرد، ممکن است تنظیم فشار دستگاه CPAP جابه جا شده باشد.

 

دستگاه فشار هوای دیگر

اگر با استفاده از دستگاه CPAP همچنان مشکللات مربوط به آپنه را دارید، ممکن است به استفاده از نوع دیگری از این دستگاه توصیه شوید که به طور خودکار فشار را در حالی که در حال خواب هستید، تنظیم می کند (auto-CPAP). واحد هایی که فشار خون مثبت (BPAP) را تامین می کنند نیز در دسترس هستند. زمانی که درحال استنشاق هوای آن هستید فشار بیشتری را ایجاد می کند.

 

دستگاه دهانی

یکی دیگر از گزینه ها، استفاده از یک دستگاه دهانی است که برای باز نگه داشتن گلو طراحی شده است. CPAP قابل اعتمادتر از وسایل دهانی موثر است، اما ممکن است دستگاه های دهانی ساده تر از آن استفاده شود. طرز کار آن ها به اینصورت است که برای باز کردن گلو، فک را به سمت جلو می آورند، که گاهی اوقات می تواند خروپف و آپنه خواب خفیف انسدادی را تسکین دهد.

دستگاهی را که برای درمان آپنه خواب استفاده می کنید باید برای دندان های شما هم مناسب باشند. بنابراین در طول سال اول با دندان پزشک خود بررسی کنید که انتخاب شما درست بوده باشد.

 

عمل جراحی

معمولا جراحی آخرین گزینه برای درمان آپنه خواب بعد از درمان های شکست خورده ای است که قبلا گفته شد. به طور کلی، قبل از بررسی عمل جراحی حداقل یک آزمایش سه ماهه دیگر، برای ارزیابی گزینه های درمان، پیشنهاد شده است. با این حال، برای تعداد کمی از افراد دارای مشکلات خاص ساختاری فک، این گزینه درمان خوب است.

 

گزینه های جراحی درمان آپنه خواب ممکن است عبارتند از:

 

حذف بافت اضافی

در طی این روش (uvulopalatopharyngoplasty)، پزشک بافت را از پشت دهان و بالای گلو خارج می کند. که لوزه ها و آدنوئید های شما نیز معمولا حذف می شوند. این نوع جراحی ممکن است برای بهبود خروپف ناشی از ارتعاش گلو استفاده شود. این جراحی کمتر از CPAP موثر است و درمان قابل اعتمادی برای آپنه انسدادی نیست. اگر نمی توانید CPAP یا دستگاه های دهانی را تحمل کنید، بافت موجود در پشت گلو خود را با انرژی رادیوفرکانسی (رادیواکتیو) می توانید، حذف کنید.

 

منقبض کردن بافت

گزینه دیگر این است که بافت موجود در عقب دهان و پشت گلو را با استفاده از انرژی (رادیوفرنسی) تخلیه کنید. این روش می تواند برای درمان آپنه خفیف تا متوسط ​​خواب استفاده شود. مطالعه نشان داد که این اثرات شبیه به حذف بافت است، اما با کمترین خطرات جراحی.

 

تغییر موقعیت فک

در این روش، فک از کنار استخوان جابه جا می شود. فضای عقبی دهان افزایش داده می شود. این افزایش فضای پشت زبان احتمال ایجاد انسداد را کاهش می دهد. این روش به عنوان روش پیشرفته مکسولوماندیبولار شناخته شده است.

 

ایمپلنت

روش دیگر استفاده از ایمپلنت برای کاهش خطر انسداد است. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه ایمپلنت ها کار می کنند مورد نیاز است.

 

تحریک عصبی

این روش به جراحی برای قرار دادن یک محرک عصبی که حرکت زبان را کنترل می کند (عصب هیپوگلیسمی) نیاز دارد. افزایش تحریک کمک می کند که زبان را در موقعیتی نگه دارد که راه هوا را باز نگه دارد.

 

ایجاد راه هوایی جدید (تراکئوستومی)

اگر درمان های دیگر شکست خورده باشد و آپنه خواب شدید بوده و زندگیتان در معرض خطر باشد، ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشید. در این روش، جراح یک راهی را در گردن ایجاد می کند و لوله فلزی یا پلاستیکی را برای تنفس درون آن قرار می دهد. در طول روز این راه هوایی پوشش داده می شود ولی در طول خواب آ ن را باز نگه دارید تا هوا به داخل ریه ها منتقل شود.

 

سایر انواع جراحی می تواند به کاهش خروپف و درمان آپنه خواب با تغییر سایز راه هوایی کمک کند.

 

جراحی هایی مانند:

 

  • جراحی برای بزرگ کردن لوزه ها یا آدنوئید ها
  • جراحی کاهش وزن (Bariatric)

جراحی

 

شیوه زندگی و درمان آپنه خواب به صورت خانگی

در برخی موارد، مراقبت از خود ممکن است راهی برای مقابله با آپنه انسدادی خواب و احتمالا آپنه مرکزی خواب باشد. این نکات را امتحان کنید:

 

از دست دادن وزن اضافی

حتی کاهش وزن ممکن است به کاهش تنگی گلو کمک کند. در برخی موارد آپنه خواب ممکن است در صورت بازگشت به وزن سالم، از بین برود اما اگر دوباره دچار اضافه وزن شوید، این وضعیت دوباره تکرار می شود.

ورزش

ورزش منظم می تواند به کاهش علائم آپنه انسدادی خواب حتی بدون کاهش وزن کمک کند. سعی کنید ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط در​​ بیشتر روزهای هفته داشته باشید، مانند پیاده روی سریع.

اجتناب از الکل و داروهای خاص مانند آرام بخش و قرص های خواب آور

این ها ماهیچه های پشت گلو را شل کرده و باعث انسداد تنفس می شوند.

خوابیدن به پهلو به جای پشت و یا رو به شکم خوابیدن

خواب روی پشت می تواند زبان و ماهیچه های نرم را به پشت گلو برده و باعث انسداد راه تنفسی شود.

در صورتیکه سیگار می کشید، آن را ترک کنید.

 

آماده شدن برای مراجعه به پزشک

اگر شما یا شریک زندگیتان مشکوک به آپنه خواب هستید، به پزشک مراجعه کنید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

زمانی که در مطب پزشک قرار می گیرید درمورد کارهایی که برای درمان آپنه خواب نیاز است انجام دهید حتما سوال بپرسید. مثلا اینکه آیا نیاز است که رژیم غذایی خود ار عوض کنید یا نه.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس