بیماری ها

جراحی بای پس عروق کرونر و آمادگی های لازم

جراحی بای پس عروق کرونر برای بهبود جریان خون به عضله قلب است که خون را در اطراف بخشی از شریان مسدود یا جزئی مسدود شده در قلب شما هدایت می کند. این روش شامل گرفتن رگ خون سالم از پا، بازو یا قفسه سینه است که یک سر آن را به آئورت (سرخرگ بزرگ قلب) متصل می کنند و سر دیگر آن را به سرخرگ کرونری در زیر محل انسداد وصل می کنند.

اگرچه عمل جراحی بای پس عروق کرونر، بیماری قلبی را که باعث انسداد (آترواسکلروز یا بیماری عروق کرونر) شده است را درمان نمی کند، اما می تواند علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس را کاهش دهد. برای برخی از افراد، این روش می تواند عملکرد قلب را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

 

 

پزشکان موارد زیر را دلیلی برای جراحی در نظر می گیرند:

 

زمانی فرد بیمار احساس درد شدید در قفسه سینه داشته باشد، این درد می تواند ناشی از تنگ شدن چندین شریان باشد که خون ماهیچه قلب را تامین می کنند و کمبود خون عضله را در حین ورزش سبک یا در حالت استراحت کوتاه جبران می کنند.

 

یکی دیگر از دلایل جراحی این اسن که بیمار دارای بیش از یک شریان کرونری مسدود است و محفظه پمپاژ اصلی قلب – بطن چپ – به خوبی کار نمی کند.

 

شریان اصلی کرونر فرد به شدت تنگ یا مسدود شده است. این شریان از اهمیت بالایی بر خوردار است، زیرا بیشتر خونرسانی به بطن چپ را برعهده دارد.

 

یکی دیگر از این موارد تاثیر گذار در این عمل جراحی، زمانی است که شما یک انسداد شریانی دارید که برای درمان آن آنژیوپلاستی ( باد کردن یک بالن مخصوص کوچک در رگ) مناسب نیست یا شما یک آنژیوپلاستی قبلی یا قرار دادن استنت داشته اید تا شریان را باز نگه دارید، اما این عمل موفقیت آمیز نبوده است، یا اینکه شما استنت قرار داده اید، اما شریان مجدداً تنگ شده است.

 

اگر به سایر درمان ها پاسخ ندهید، ممکن است در شرایط اضطراری مانند حمله قلبی، جراحی بای پس عروق کرونر نیز انجام شود. حتی با جراحی بای پس عروق کرونر نیز شما به یک تغییر در شیوه زندگی خود نیاز دارید. داروها پس از جراحی بای پس عروق کرونر به طور مرتب تجویز می شوند تا کلسترول خون شما پایین بیاید، این داروها خطر ایجاد لخته خون را کاهش داده و به عملکرد قلب شما نیز در حد امکان کمک می کنند.

 

 

خطرات جراحی بای پس عروق کرونر

از آنجا که عمل بای پس عروق کرونر یک عمل جراحی قلب باز است، ممکن است در طی یا بعد از عمل عوارضی داشته باشید. عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

 

 • خون ریزی
 • بی نظمی ریتم قلب (آریتمی)
 • عفونت های زخم قفسه سینه
 • از دست دادن حافظه یا مشکل در تفکر واضح ( که اغلب طی شش تا ۱۲ ماه بهبود می یابد).
 • مشکلات کلیوی
 • سکته مغزی

اگر بلافاصله پس از عمل لخته خون جابه جا شود، حمله قلبی صورت خواهد گرفت.

 

خطر ابتلا به عوارض به طور کلی کم است، اما بستگی به سلامتی بیمار قبل از عمل دارد. در صورت انجام عمل اورژانس یا در صورت داشتن شرایط پزشکی دیگر مانند آمفیزم، بیماری کلیوی، دیابت یا شریان های مسدود شده در پاها (بیماری شریان محیطی)، خطر ابتلا به عوارض در شما بیشتر است.

 

آزمایشات لازم برای قبل جراحی

آزمایشات قبل از جراحی بای پس عروق کرونر

آزمایش خون

الکتروکاردیوگرافی

در طی این تست بیمار را به پهلو خوابانده و الکترودهای دستگار الکتروکاردیوگرام را به قفسه سینه بیمار می چسبانند. البته ممکن است این تست از سایر اعضای بدن مثل انگشت ا یا دست هم انجام شود. بعد از اتصال الکترودها به قفسه سینه (معمول ترین روش انجام تست) دستگاه شروع به ثبت فعالیت الکتریکی قلب می کند. فعالیت الکتریکی قلب شامل مجموع انقباضات ماهیچه های قلب و حفره های آن است. این انقباضات که سیستول، دیاستول و زمان استراحت قلب معروف است، باعث ایجاد امواجی روی کاغذ الکتروکاردیوگرام می شود. این کاغذ به عنوان نوار قلبی شناخته شده است. امواج روی این نوار دارای فراز و فرودهایی است که با نام امواج P, QRS, T شناخته می شوند.

اکوکاردیوگرافی

این تست که تست دقیق تری نسبت به آزمایشات دیگر شناخته می شود. زیرا با کمک امواج التاسوند تابانده شده به بافت قلبی می توان تصاویری متحرک از قلب تهیه کرد. این تصاویر بصورت زنده نواحی داخل بافت قلب و عروق اطراف آن را نمایش می دهد و هرگونه انسداد و سختی بافت قلب یا بیماری هایی چون سکته و بیماری های مادرزادی را مشخص می کند. پزشکان می توانند جزئیات را بررسی کنند. در نتیجه بهترین راه را برای درمان انتخاب کنند.

 

 

آمادگی برای عمل

پزشک در مورد محدودیت فعالیت و تغییر در رژیم غذایی یا داروهایی که باید قبل از عمل مصرف کنید، دستورالعمل خاصی به شما می دهد. حدود چهار تا شش هفته طول می کشد تا شما بهبود یابید تا جایی که می توانید از رانندگی کردن خودداری کنید ولی شما می توانید کارهای روزانه انجام دهید.

 

 

قبل از عمل

اگر عمل جراحی بای پس عروق کرونر به عنوان عمل جراحی اورژانسی انجام نشود، احتمالاً صبح روز جراحی در بیمارستان بستری خواهید شد.

 

 

در طول عمل

جراحی بای پس عروق کرونر به طور کلی بین سه تا شش ساعت طول می کشد و نیاز به بیهوشی عمومی دارد. تعداد گذرگاه های مورد نیاز بستگی به قلب شما دارد و انسدادهای شما تا چه حد شدید است.

 

برای بیهوشی عمومی، یک لوله تنفس از طریق دهان شما وارد می شود. این لوله به یک دستگاه تهویه متصل می شود که در حین و بلافاصله بعد از عمل برای شما اکسیژن فراهم می کند.

 

اکثر جراحی های بای پس عروق کرونر از طریق برش طولانی در سینه انجام می شود، این در حالی است که قلب و عروق خونی قلب و اکسیژن خون شما حفظ می شود. این عمل، جراحی بای پس عروق کرونر بر روی پمپ نامیده می شود.

 

برای انجام عمل قلب باز جراحی برشی در مرکز قفسه سینه در امتداد جناغ ایجاد می کنند، سپس پزشک قفسه سینه را باز می کند تا قلب را در معرض دید قرار دهد. پس از باز شدن قفسه سینه، قلب به طور موقت با دارو متوقف می شود و یک دستگاه گردش خون را بر عهده می گیرد.

 

جراح قسمتی از رگ خونی سالم، اغلب از داخل دیواره قفسه سینه یا از پا گرفته می شود، آن را به انتهای بالا و پایین شریان مسدود شده را وصل می کنند تا جریان خون در شریان باریک بیمار هدایت شود.

 

سایر روشهای جراحی که ممکن است، پزشک برای درمان استفاده کند، شامل موارد زیر است:

 

جراحی خارج از پمپ یا ضربان قلب

این روش باعث می شود که در طول جزاحی ضربان قلب تثبیت شود و با استفاده از تجهیزات ویژه ای انجام می شود. این نوع جراحی چالش برانگیز است زیرا قلب هنوز در حال حرکت است و برای همه گزینه مناسبی نیست.

 

جراحی حداقل تهاجمی

جراح از طریق برشهای کوچک در قفسه سینه، اغلب با استفاده از روبوتیک و تصویربرداری ویدیویی، بای پس عروق کرونر را انجام می دهد.

 

پس از تکمیل پیوند، جراح ضربان قلب شما را ترمیم می کند، شما را از دستگاه قلب و ریه جدا کرده و از سیم برای بسته شدن استخوان سینه استفاده می کند. پس از بهبودی استخوان، سیم در بدن شما باقی خواهد ماند.

جراحی

 

بعد از عمل

بعد از عمل باید انتظار داشته باشید که یک یا دو روز را در بخش مراقبت های ویژه بگذرانید. لوله تنفس تا زمانی که بهوش بیایید و قادر به تنفس باشید، در گلو شما باقی می ماند.

توانبخشی قلب اغلب در حالی که هنوز در بیمارستان هستید شروع می شود. به شما برنامه ورزش و آموزش داده می شود که به شما در بهبودی کمک می کند. احتمالاً طی یک هفته از بیمارستان مرخص خواهید شد. شما هنوز هم ممکن است در انجام کار های روزانه یا قدم زدن کوتاه نیز مشکل داشته باشید. اگر پس از بازگشت به خانه، هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 

 • تب
 • ضربان قلب سریع
 • بدتر شدن یا درد جدید در اطراف زخم قفسه سینه
 • قرمزی در اطراف زخم قفسه سینه
 • خونریزی یا ترشحات دیگر از زخم قفسه سینه

 

دوره بهبودی حدود شش تا ۱۲ هفته است. در بیشتر موارد، بیمار می تواند به محل کار خود برگردد، ورزش را شروع کند و فعالیت جنسی را پس از چهار تا شش هفته از سر بگیرید، اما قبل از انجام این کار حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

بیشتر بدانید!

بعد از جراحی بای پس عروق کرونر بیشتر افراد احساس بهتری دارند و ممکن است ۱۰ تا ۱۵ سال بدون علامت باقی بمانند. با گذشت زمان، این امکان وجود دارد که سایر شریانها یا حتی پیوند جدیدی که در بای پس از آن استفاده می شود مسدود شوند و نیاز به یک بای پس یا آنژیوپلاستی دیگری داشته باشد.

نتایج بلند مدت شما تا حدودی به مصرف داروهای شما در جلوگیری از لخته شدن خون، کاهش فشار خون، کاهش کلسترول و کمک به کنترل دیابت طبق دستورالعمل و پیروی از توصیه های شیوه زندگی سالم بستگی دارد، از جمله این موارد:

 • عدم مصرف سیگار
 • دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم مانند رژیم DASH
 • بدست آوردن وزن سالم و حفظ آن
 • ورزش و تمرین
 • توانایی در مدیریت استرس
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا