بیماری ها

بیماری های قلبی عروقی شایع

سیستم گردش خون شما از رگهایی تشکیل شده که خون را به هر قسمت از بدن شما می رسانند. بیماری های قلبی عروقی شامل هر بیماری است که بر سیستم گردش خون تأثیر بگذارد، شرایطی که بر ساختار یا کارکرد قلب تاثیر دارد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ضربان نامنظم قلب، آریتمی

 • قلب با ضربانی ثابت و یکنواخت می‌تپد، اما در شرایطی ممکن است  ضربان قلب از ریتم خارج شود. پزشک ضربان قلب نامنظم یا غیر طبیعی را آریتمی می نامد. آریتمی (یا دیس ریتمی) می تواند ضربان قلب ناهموار، خیلی کند یا خیلی سریع ایجاد کند.

بیماری آئورت و سندرم مارفان

 • آئورت شریانی بزرگ است که خون غنی از اکسیژن را از قلب خارج کرده و به بقیه بدن می‌رساند. آترواسکلروز (سختی رگها) یا فشار خون بالا ممکن است باعث گشادی یا پارگی آئورت شود. سایر عوامل ایجادکننده بیماری آئورت می‌تواند اختلالات بافت پیوندی که دیواره رگهای خونی را تضعیف می‌کند، مانند اسکلرودرمی، استخوان سازی، سندرم Ehlers-Danlos، بیماری کلیه پلی کیستیک یا جراحت باشد.

بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)

کاردیومیوپاتی در بیماری های قلبی عروقی

قلب افراد مبتلا به این گروه بیماری های قلبی عروقی که گاهی “قلب بزرگ شده” نامیده می شوند، به طور غیرمعمول بزرگ ، ضخیم یا سفت است و نمی تواند خون را به اندازه لازم پمپ کند. بدون درمان، کاردیومیوپاتی بدتر شده و می تواند منجر به نارسایی قلبی و ریتم غیر طبیعی قلب شود.

کاردیومیوپاتی می‌تواند ریشه ارثی داشته باشد، در عین حال ممکن است ناشی از فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی ، بیماری های متابولیکی یا عفونت باشد.

بیماری قلبی مادرزادی

از هر 1000 کودک، حدود 8 نفر در بدو تولد دچار مشکلاتی در یک یا چند قسمت قلب یا رگهای خونی هستند. علائم این مشکلات ممکن است هنگامتولد یا در دوران نوزادی بروز کند، اما برخی افراد حتی تا بزرگسالی علائمی ندارند.

اغلب دلیل بروز این بیماری های قلبی عروقی شناخته شده نیست؛ عوامل ژنتیکی، ابتلا به عفونت های ویروسی یا قرار گرفتن در معرض الکل یا مواد مخدر پیش‌ از تولد می‌تواند در بروز آن دخیل باشد.

بیماری عروق کرونر (تنگی عروق)

ممکن است نام CAD (بیماری عروق کرونر) را شنیده باشید. هنگامی که در شریان های خون رسان به قلب پلاک جمع شده و سرخرگ های جابجاکننده خون و مواد غذایی سخت می شوند آن را بیماری عروق کرنر یا تصلب شرایین گویند.

ترومبوز ورید عمقی و آمبولیسم ریوی

لخته‌های خونی که ممکن است در رگهای عمیق، معمولاً در پاها ایجاد شود را ترومبوز ورید عمقی (DVT) می‌گویند. اگر این لخته ها آزاد شده و از طریق جریان خون به ریه ها بروند ، می توانند رگ ها را مسدود کنند. به این حالت آمبولی ریوی گفته می شود که مرگبار است و به فوریت پزشکی نیاز دارد.

ریسک ابتلا در افراد با ژن یا سابقه خانوادگی بیشتر است. موارد دیگر افزایش ریسک شامل نشستن به مدت طولانی مانند سفر با اتومبیل یا هواپیما، استراحت طولانی مدت در رختخواب، بارداری و استفاده از قرص های ضد بارداری یا جایگزینی هورمون است.

نارسایی قلبی

اگرچه این اصطلاح ترسناک به‌نظر می‌رسد، اما بدان معنا نیست که قلب “از کار افتاده است”، بلکه بدان معناست که قلب شما با قدرت لازم پمپاژ خون را انجام نمی دهد، که باعث حبس نمک و آب در بدن و در نتیجه ورم و تنگی نفس می شود.

نارسایی قلبی، یکی از بیماری های قلبی عروقی شایع، یکی از مهترین علل بستری شدن در افراد بالای 65 سال است. طبق اعلام انجمن قلب آمریکا پیش بینی می شود تا سال 2030 تعداد افراد مبتلا به نارسایی قلبی 46 درصد افزایش یابد.

بیماری دریچه قلب

دریچه ها در خروجی هر یک از چهار دهلیز قلب قرار دارند و خون را در قلب به جریان درمی‌آورند. نمونه هایی از مشکلات دریچه قلب عبارتند از:

 • تنگی آئورت. دریچه آئورت باریک می شود، و جریان خون را از قلب به بقیه بدن کاهش می دهد.
 • نارسایی دریچه میترال. دریچه میترال به اندازه کافی محکم بسته نمی شود؛ خون به سمت عقب برگشته و موجب تجمع مایع در ریه ها می شود.
 • افتادگی دریچه میترال. دریچه بین دهلیز بالا و پایین چپ درست بسته نمی شود.

بیماری پریکارد

وضعیتی نادر که پوشش اطراف قلب، اغلب به دلیل عفونت، ملتهب است.

روماتیسم قلبی

تب روماتیسمی، یک بیماری التهابی شایع در کودکان، می‌تواند به دریچه های قلب آسیب برساند. تب روماتیسمی با یک گلودرد میکروبی درمان نشده شروع می شود و می تواند بسیاری از قسمت های بدن کودک را تحت تأثیر قرار دهد. اگر دکتر گمان کند فرزند شما ممکن است تب روماتیسمی داشته باشد، به جز معاینه فیزیکی آزمایشاتی از جمله اشعه ایکس و EKG را برای بررسی آسیب قلبی انجام می دهد.

سکته یکی از بیماری های قلبی عروقی و عامل مرگ مهم است

سکته مغزی که علت اصلی ازکارافتادگی و یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در سالمندان است هنگامی اتفاق می افتد که چیزی جریان خون در مغز را کند یا مسدود کند. وقتی مغز نتواند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کند، سلول های مغزی شروع به مردن می کنند و بدن شما مانند قبل کار نمی کند.

سکته مغزی می تواند به دلیل انسداد شریان یا نشت یا ترکیدن رگ خونی رخ دهد. برای محدود کردن آسیب مغزی و سایر عوارض نیاز به اقدام فوری است.

 • حمله قلبی
 • بیماری عروق محیطی
 • بیماری عروقی (بیماری رگهای خونی)

درمان های بیماری های قلبی عروقی

مهمترین اقدامات لازم برای آغاز سیر درمان به شرح زیر است:

 • تغییر سبک زندگی مانند رژیم غذایی، ورزش و استفاده از الکل و دخانیات
 • کنترل عوامل خطر مانند فشار خون یا کلسترول
 • استفاده از دارو و اقدامات پزشکی

سخن آخر درباره بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است، بنابراین مهم است که در مورد قلب خود اطلاعات کسب کنید. اگر مبتلا به مشکلات قلبی هستید، می توانید با دانستن در مورد بیماری خود و اقدامات مراقبتی، زندگی سالم و فعال تری داشته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا