بیماری ها

اندوکاردیت چیست؟ تاثیر آن بر قلب + راه های درمان و تشخیص

اندوکاردیت باکتریایی چیست؟ اندوکاردیت عفونی (IE) نیز نامیده می شود که نوع باکتریایی (BE) یا وابسته به نوع باکتری های حاد است.هنگامی رخ می دهد که میکروب ها (معمولا باکتری ها) وارد جریان خون می شوند و بر روی پوشش قلب قرار می گیرند. دریچه های اندوکاردیت عفونی باعث ایجاد رشد روی دریچه ها، تولید سموم و آنزیم هایی می شوند که سبب کشته شدن و شکستن بافت می شود و باعث ایجاد سوراخ در شیر می شود و در خارج از قلب و رگ های خونی گسترش می یابد.

عوارض اندوکاردیت

عوارض ناشی از آن شامل:

 •  آمبولیسم از مواد گیاهی،
 •  دریچه نشتی،
 •  بلوک قلب
 • و آبسه ها در اطراف شیر

است. بدون درمان، اندوکاردیت یک بیماری کشنده است.

ورود باکتری ها در بیماری اندوکاردیت

به طور معمول، باکتری ها را می توان در دهان، پوست، روده، سیستم تنفسی و در دستگاه ادراری پیدا کرد.بعضی از این باکتری ها هنگام غذا خوردن، در حین مسواک زدن دندان ها و هنگام مدفوع کردن ایجاد می شوند.ایجاد اندوکاردیت، قادر است به جریان خون ورود کند.دریچه های قلب عادی بسیار مقاوم در برابر عفونت هستند، اما دریچه های بیمار دارای نقص هایی در سطح است که ممکن است باکتری ها وارد آن شوند.

شیر های قلب جایگزین

پروتز شیر (شیرهای قلب جایگزین) بیشتر از عفونت های طبیعی عارضه دارند.باکتری ها به سرعت تشکیل کلنی می دهند؛ و با تولید آنزیم ها، جهت از بین بردن بافت های اطراف و باز کردن مسیر حمله خود می شوند.

اندوکاردیت

تشخیص اندوکاردیت

پزشک ممکن است علت مبتلا شدن به اندوکاردیت را سابقه بیماری و علائم شما و نتایج آزمایش شما را برای تشخیص انجام دهد.تشخیص اندوکاردیت اغلب بر اساس عوامل مختلفی است.پزشک شما ممکن است چندین آزمایش برای تشخیص مثبت انجام دهد، از جمله:آزمایش خون می تواند به پزشک شما برای تشخیص وجود انواع باکتری های مختلف و قارچ ها که در جریان خون ممکن است باشند کمک کند.این آزمایش از جمله کارآمدترین آزمایشی است که یک پزشک می تواند برای تشخیص بیماری انجام دهد.

آزمایش خون

این آزمایش قادر است به پزشک برای تشخیص علائمی از اندوکاردیت مانند کم بودن هموگلوبین یا کم خونی کمک کند.

اکوکاردیوگرام

یک اکوکاردیوگرام از امواج صوتی برای تولید تصاویری از قلب شما در حالی که دارای تپش است استفاده می کند.این آزمایش اغلب برای بررسی نشانه هایی از عفونت بکار می رود.پزشک شما شاید بخواهد از دو نوع متفاوت اکوکاردیوگرام برای تشخیص دادن اندوکاردیت استفاده کند.

نوع اول برای تشخیص:

در یک echocardiogram transthoracic، امواج صوتی که در قلب شما از یک دستگاه سرگردان (مبدل) بر روی قفسه سینه شما قرار می گیرند، تصاویر ویدئویی از قلب شما را در حال حرکت بررسی می کنند.این آزمایش می تواند به پزشک شما کمک کند تا به ساختار قلب شما نگاه کند و آن را برای هر نشانه ای از عفونت یا آسیب ببیند.

 

نوع دوم برای تشخیص:

پزشکان ممکن است نوع دیگری از اکوکاردیوگرام را که یک echocardiogram transesophogeal نامیده می شود، برای بررسی دقیق تر شیرهای قلب خود انجام دهند.

در طول این آزمایش، یک مبدل کوچک که به انتهای لوله متصل شده است، لوله ای را که از دهان شما به معده (مری) منتقل می شود، قرار می دهد.

این آزمایش می تواند به پزشک اجازه دهد تصاویر دقیقی از قلب شما را در اختیار شما قرار دهد تا از طریق اکوکاردیوگرام transthoracic امکان پذیر باشد.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

در حالی که یک ECG به طور خاص برای تشخیص اندوکاردیت استفاده نمی شود، اما اگر چیزی بر روی فعالیت الکتریکی قلب شما تاثیر می گذارد، می توانید به پزشک خود نشان دهید.

در طول ECG، سنسورهایی که می توانند فعالیت الکتریکی قلب شما را مورد بررسی قرار دهد و به قفسه سینه، بازو و پاها شما وصل می شوند.

این آزمون برای اندازه گیری زمان و طول مدت هر مرحله الکتریکی در ضربان قلب شما است.

اشعه ایکس

تصویری که اشعه ایکس از قفسه سینه در اختیار پزشک قرار می دهد کمک می کند که حالت های ریه را کنترل کند و وضعیت قلب را نیز بررسی نماید.ضمنا تصاویر اشعه ایکس به پزشک این اختیار را می دهد که متوجه شود اندوکاردیت باعث افزایش قلب شده است یا این که عفونت به ریه ها منتقل شده اند یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

زمانی که پزشک احساس کند این بیماری در قلب و ریه توسعه یافته است امکان دارد برای شما آزمایش سی تی اسکن یا اسکن مغناطیسی از قفسه سینه یا دیگر اندام های بدن تجویز کند.

رفتار و درمان اندوکاردیت

در اکثر موارد اندوکاردیت با داروهای که آنتی بیوتیک دارند درمان می شود.در بعضی موارد هم جراحی لازم است که شیر های صدمه دیده قلب را تعمیر کنند و یا عفونت مانده در قلب را پاکسازی نمایند.

آنتی بیوتیک ها

اگر شما دچار اندوکاردیت هستید، امکان دارد پزشک برای شما از داروهای آنتی بیوتیک با دوز بالا که داخل وریدی IV هستند تجویز نماید.کشت خون به پزشک برای تشخیص و شناسایی کردن ارگانیسم که سبب عفونت است کمک می کند.طبق این آزمایش نتیجه های بدست آمده از خون شما این است که مصرف آنتی بیوتیک ها یا ترکیبی از آن ها برای رفع عفونت برای شما بهترین راه درمان هستند.

شروع مصرف آنتی بیوتیک برای درمان اندوکاردیت

معمولا هنگامی که شما شروع به مصرف آنتی بیوتیک های IV می کنید، معمولا یک هفته یا بیشتر در بیمارستان می گذرانید.این کار به دکتر شما زمان می دهد که ببیند آیا آنتی بیوتیک ها علیه عفونت شما کار می کنند یا خیر.معمولا برای چندین هفته آنتی بیوتیک ها را برای تشخیص عفونت استفاده می کنند.

تب بدترین نشانه عفونت

هنگامی که تب و بدترین نشانه ها و علائم شما گذشت، ممکن است بتوانید بیمارستان را ترک کنید و درمان آنتی بیوتیکی IV را با مراجعه به دفتر دکتر خود و با مراقبت در منزل ادامه دهید.شما هنوز هم باید به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که درمان اندوکاردیت شما کامل شده است.مهم است که در مورد هر گونه نشانه یا علائم که ممکن است به این معنی باشد که عفونت شما بدتر شده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

علائم و نشانه ها عفونت

 • تب
 • خنک کننده
 • سردرد
 • درد مشترک
 • تنگی نفسهمچنین اگر اسهال، بثورات، خارش یا درد مفاصل دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.این علائم و نشانه ها ممکن است نشان دهنده واکنش شما به آنتی بیوتیک تجویز شده نیز باشند.اگر بعد از شروع درمان با آنتی بیوتیک دچار تنفس یا تورم در پاها، مچ پا شوید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.این علائم و نشانه ها می توانند شاخص های نارسایی قلبی باشند.

اندوکاردیت

عمل جراحی برای درمان اندوکاردیت

اگر عفونت به شیرهای قلب شما آسیب برساند، ممکن است علائم و عوارضی سال ها بعد از درمان داشته باشد.گاهی اوقات جراحی برای درمان عفونت های مکرر یا جایگزینی شیر آسیب دیده مورد نیاز است.گاهی اوقات نیز جراحی برای درمان اندوکاردیت یا عفونت قارچی ضروری است.

توصیه های پزشک

با توجه به وضعیت شما، پزشک ممکن است به تعمیر شیر آسیب دیده یا جایگزینی آن با شیر مصنوعی ساخته شده از گاو، خوک یا بافت قلب انسانی (بافت بیولوژیکی) یا مواد تولیدی (شیر مکانیکی) استفاده کند.

شیوه زندگی و درمان های اندوکاردیت

اگر شما در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت هستید، بگذارید پزشکان مراقبت های بهداشتی خود را انجام دهند.ولین پزشک که می بینید، احتمالا دکتر خانوادگی شما یا یک پزشک اورژانس خواهد بود.هنگامی که شما برای تنظیم یک قرار ملاقات تماس بگیرید، ممکن است به یک متخصص تشخیص و درمان بیماری های قلبی (متخصص قلب) نیاز داشته باشید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

شما می توانید با انجام این مراحل، آماده شدن برای قرار ملاقات خود را کسب کنید:

 • هرگونه علائمی را که تجربه می کنید بنویسید.
 • اطمینان حاصل کنید که تا چه زمانی علائم خاصی داشته اید.
 • اگر علائم مشابهی داشتید که در گذشته مشاهده کرده اید، مطمئن شوید این اطلاعات را شامل می شود.
 • لیستی از اطلاعات مهم پزشکی خود را وارد کنید.پزشک شما باید در مورد هر گونه مشکلات بهداشتی اخیر و نام هر دارو و مکمل های تجویزی و مکمل که مصرف می کنید مطلع باشد.

سوالات مرتبط با اندوکاردیت

برای اندوکاردیت، برخی از سوالات اساسی هستند که می توانید از پزشک خود بپرسید، عبارتند از:

 • علت احتمال بیشتر علائم من چیست؟
 • چه نوع آزمایش هایی نیاز دارم؟ چگونه باید برای تست آماده شوم؟
 • چه درمانی را توصیه می کنید؟
 • چه موقع پس از شروع درمان من احساس بهتری خواهم کرد؟
 • عوارض جانبی احتمالی چیست؟
 • آیا من در معرض خطر عوارض طولانی مدت از این وضعیت هستم؟ آیا دوباره می آید؟
 • آیا نیاز به انجام آنتی بیوتیک های پیشگیرانه برای بعضی از روش های پزشکی یا دندان پزشکی دارم؟

چه باید از دکتر خود انتظار داشته باشید

پزشک شما احتمالا برای اندوکاردیت از شما سوالات زیادی را خواهد پرسید، از جمله:

 • نشانه های شما چیست؟
 • وقتی علائم شما شروع شد؟ آیا آنها به طور ناگهانی و یا به تدریج وارد شدند؟
 • آیا علائم مشابهی در گذشته دارید؟
 • آیا تنفس دشوار است؟
 • آیا اخیرا عفونت دارید؟
 • اخیرا تب دارید؟
 • آیا اخیرا روش های پزشکی یا دندانپزشکی داشتید که از سوزن یا کاتتر استفاده می کردند؟
 • آیا تا به حال از داروهای وریدی استفاده کرده اید؟
 • آیا شما به تازگی وزن بدون تلاش از دست داده اید؟
 • آیا شما با سایر شرایط پزشکی، به ویژه قلب شکمی تشخیص داده شده اید؟
 • آیا هر یک از بستگان درجه اول شما مانند والدین، خواهر و برادر و یا بچه ها سابقه بیماری قلبی دارد؟از جمله سوالاتی هستند که می تواند به پزشک شما برای تشخیص اندوکاردیت کمک کند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا