داروی وارفارین و واکسن کرونا

آخرین بروزرسانی: 20 شهریور 1400
نسخه:
اینجا هستید:
زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه

پرسش: با سلام، من  به تازگی دریچه میترالم را عمل کرده و دریچه فلزی برای من کار گذاشته شده و  داروی وارفارین مصرف می کنم، آیا واکسن زدن برای من ضرر دارد؟ 

 

دکتر اصغر مزارعی متخصص قلب و عروقپاسخ دکتر اصغر مزارعی:

با سلام. به طور کلی خیر، اما باید به مسئول و پزشکی که واکسن را به شما تزریق می کند، اطلاع دهید شما عمل تعویض دریچه قلب داشته اید و  از داروی ضد انعقاد خون مثل وارفارین استفاده می کنید. چون این دارو ها احتمال خونریزی را حین تزریق ممکن است برای شما ایجاد کنند.

مانند اکثر واکسن ها، واکسن کرونا  هم به عضله بالای بازو تزریق می شود. تزریق داخل ماهیچه ممکن است نسبت به سایر تزریق ها خونریزی داشته باشد. اما کمتر از تزریق داخل وریدی است. اگر از داروی رقیق کننده خون مانند وارفارین یا داروی ضد انعقاد جدید استفاده می کنید، ممکن است  بعد از تزریق بند آمدن خون محل سوزن واکسن، کمی بیشتر طول بکشد و کبودی بیشتری در آن محل ایجاد شود.

اگر درمان ضد انعقادی شما پایدار باشد، می توانید واکسن بزنید. اگر از وارفارین استفاده می کنید یعنی چک های INR شما به روز است و آخرین سطح INR شما در محدوده مناسب بوده است.

ویزیت متخصص قلب و عروق در منزل​

ما به بیمارانمان توصیه می کنیم حتما واکسن کرونا را تزریق کنند و نگرانی به خود راه ندهند. قبل از تزریق واکسن اگر بیماری یا آلرژی خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید، حتما به مسئولان مستقر در پایگاه واکسیناسیون اطلاع دهید.

 

درباره کرونا، واکسن کرونا و بیماری های قلبی بیشتر بدانید:

 

این محتوا رو دوست داشتید؟
نه! 0
بازدید: 192
دکمه بازگشت به بالا