مراقبت و سلامت

آب انار گرفتگی و تنگی عروق را از بین می برد

محققان دریافتند که آب انار با کاهش آسیب به رگ های خونی مانع از تنگی عروق و تصلب شرایین می شود. آب غنی از آنتی اکسیدان نیز می تواند روند پیشرفت بیماری انسداد و تنگی عروق را کند کند. آنتی اکسیدان های موجود در آب انار می تواند با تصلب شرایین مقابله کند.

تنگ شدن عروق، که در علم پزشکی به عنوان تصلب شرایین شناخته می شود، به تجمع پلاک در دیواره عروق اشاره دارد. این بیماری باعث کاهش جریان خون و در نتیجه خطر بروز حملات قلبی و مغزی می شود.

تنگی عروق کرونر به دلیل ایجاد کلسترول و سایر مواد است که پلاک نامیده می شود، در دیواره های داخلی آنها. ایسکمی ممکن است به صورت مزمن باشد، یعنی با گذشت زمان عروق کرونر، باریک تر شده و خونرسانی به بخشی از ماهیچه  قلب محدود گردد و یا ممکن است حاد باشد، که در اثر پارگی ناگهانی پلاک و تشکیل  لخته خون است. گرفتگی و تنگی رگ های قلب ممکن است منجر به آنژین شود. آنژین نوعی درد قفسه سینه است که مرتبط با بیماری قلبی است.

 

آب انار رگهایی که دچار استرس شده اند را تسکین می دهد

در این مطالعه، محققان اثرات آب انار را بر روی نمونه سلول های انسانی که رگ های خونی را تشکیل می دهند، آزمایش کردند. در این تحقیق این سلولها در معرض استرس بیش از حد قرار گرفتند، که ممکن است توسط برخی از بیماری های همچون فشار خون بالا نیز رخ دهد.

سلولهایی که با آب انار تحت درمان قرار گرفتند، آسیب کمتری در برابر استرس های محیطی از خود نشان دادند.

علاوه بر این، آزمایشاتی روی موش ها نشان داد که آب انار به طور قابل توجهی فرآیند تنگی عروق کرونر را که توسط کلسترول بالا ایجاد می شوند را کند می کند.

اگر مطالعات بیشتر، این نتایج را بر روی عروق انسان نشان دهد، محققان امیدوارند که آب انار در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی مفید باشد.

آب انار بالاتر از سایر آبمیوه ها برای جلوگیری از تنگی عروق است

آزمایشات نشان داد که آب انار با تحریک تولید اکسید نیتریک، اثرات استرس وارد بر سلولهای رگهای خونی انسان را کاهش می دهد. همچنین دانشمندان امیدوارند که این ماده شیمیایی به باز نگه داشتن عروق و جریان خون و در نتیجه جلوگیری از ابتلا به تنگی عروق و انسداد شریان ها کمک کند.

محققان می گویند تأثیرات مفید آب انار در تصلب شرایین عمدتاَ به دلیل محتوای آنتی اکسیدان بالای آن است. این مطالعه نشان داد که سطح آنتی اکسیدان موجود در آب انار بالاتر از آبمیوه های دیگر از جمله زغال اخته، قره قاط، پرتقال و حتی شراب قرمز است.

مطالعات قبلی در مورد شراب قرمز، چای سیاه و آب انگور بنفش نشان داده است که این نوشیدنی های غنی از آنتی اکسیدان می توانند با بهبود جریان خون، از تنگی عروق خونی جلوگیری کند. با این حال، آزمایش های بالینی که اثرات انتی اکسیدان های مختلف را روی بدن و عروق خونی بررسی می کند، هنوز نشان نداده است که آنتی اکسیدان ها می توانند از حملات قلبی و سایر بیماری های مرتبط با قلب جلوگیری کنند.

انار میوه ای مفید و قدرتمندی است که از تنگی عروق و انسداد آنها جلوگیری کرده و جریان خون را تقویت می کند. انار به دلیل سطح بالای آنتی اکسیدانی که دارد، تولید اکسید نیتریک در خون را فعال، به جریان خون شما کمک و از تجمع پلاک در عروق جلوگیری می کند. از انار می توانید به نوشیدنی، سالاد، ماست و بلغور جو دوسر اضافه کنید. همچنین می توانید آب انار را در صبحانه یا اسموتی صبحگاهی خود استفاده کنید.

 

منبع:

www.webmd.com

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا