درمان بیماری قلبی

تعویض دریچه قلب در دوران ویروس کرونا

بسیاری از افراد جامعه در مورد تأثیر ویروس کرونا به ویژه مدیریت و درمان بیماری های دریچه ای قلب  همچون ترمیم و تعویض دریچه قلب نگران هستند. برای کمک به شما در زمینه ویروس کرونا و تأثیر بالقوه آن بر افراد مبتلا به بیماری دریچه قلب و همچنین لزوم تزریق واکسن در این گونه افراد چند سوال مهم را مورد بررسی قرار داده ایم، با ما همراه باشید.

پرسش: آیا با توجه به شیوع ویروس کرونا انجام عمل جراحی دریچه قلب ایمن است؟

برخی از بیماران در شرایط پاندمی کرونا نیاز به جایگزینی دریچه قلب و یا ترمین آن را پیدا می کنندو آنها مطرح می کنند که آیا در حین بستری شدن و جراحی در بیمارستان، مبتلا به ویروس کرونا می شوند یا باید جراحی خود را به تعویق بیندازند.

پاسخ: اگر برای بیماری دریچه قلب شما  ترمیم یا تعویض دریچه قلب تجویز شده است. باید آن را انجام دهید.

اگر پزشک و جراح متخصص مطمئن باشد که بیمارستان و کارکنان دچار ویروس کرونا شده اند، تعویق این جراحی ها منطقی به نظر می رسد. در غیر این صورت هیچ دلیلی برای به تعویق انداختن جراحی انتخابی یا برنامه ریزی شده وجود ندارد.

به طور کلی، بیمارستانهایی که جراحی های قلب را انجام می دهند مجهز به پیشرفته ترین فن آوری، بهترین پزشکان و جراحان متخصص هستند که هدف آنها انجام موفقیت آمیز جراحی ترمیمی  یا تعویض دریچه قلب است.

با این حال بیماران در صورت مشاهده علائم مربوط به عفونت ویروس کرونا یا آنفلوانزا، نباید اقدام به جراحی و تعویض دریچه قلب کنند. در حالت ایده آل، شما باید قبل از جراحی قلب از هر بیماری بهبود کامل پیدا کنید.

 

پرسش: اگر قبلاً جراحی دریچه قلب انجام داده باشم، در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا (COVID-19) قرار دارم؟

معمولا افرادی که جراحی ترمیمی یا تعویض دریچه قلب را داشته باشند، این پرسش را مطرح می کنند. برخی از بیماران به نوع دریچه ترمیمی خود اشاره و این پرسش را مطرح می کنند که نوع دریچه تعویضی در میزان ابتلا به ویروس کرونا نفشی دارد یا خیر.

تعویض دریچه قلب
تعویض دریچه قلب – بافتی

پاسخ: افرادی که قبلاً جراحی قلب یا تعویض دریچه آئورت ترانس کاتتر (TAVR) داشته اند، باید سیستم ایمنی طبیعی داشته باشند. بنابراین دیگر در معرض عوارض ناشی از یک عفونت ویروسی قرار نخواهند داشت.

 

پرسش: آیا بیمارانی که حلقه های ترمیم کننده دریچه میترال دارند، احتمال ابتلا به کرونا در آنها بیشتر است؟

یکی از بیماران این سوال را درباره تعویض دریچه قلب خود برایمان ارسال کرده است:

من در قلبم حلقه آنولوپلاستی دریچه میترال دارم. و به دلیل اینکه در معرض خطر بالاتری برای عفونت از جمله کرونا دارم به من تزریق واکسن آنفولانزا را توصیه کرده اید و قبل از مراجعه به دندانپزشک هم آنتی بیوتیک می خورم. من مرتب دستهایم را می شویم  ولی فعال هستم و اغلب در مکان های عمومی هم می روم. این کارها کافیست؟ من هنوز واکسن کرونا دریافت نکرده ام.

حلقه دریچه میترال

پاسخ: نگران نباشید. از ازدحام غیرضروری خودداری کنید و دستان خود را مرتب بشویید. شما در معرض خطر ابتلا به عفونت های ویروسی نیستید، فقط عفونت های باکتریایی می توانند به دریچه قلب شما بچسبند. (اگرچه این خطر نیز تقریباً طبیعی است).

 

سویه ویروس کرونا ویروس SARS-CoV-2 که باعث بیماری COVID-19 می شود یک ویروس جدید است. همه ما در حال یادگیری اطلاعاتی درباره این ویروس جدید هستیم. هر روز اطلاعات جدید، مطالعه موردی تکمیلی و آمار بیشتری در دسترس قرار می گیرد. این وضعیت برای افرادی که دچار بیماری های قلبی عروقی هستند و یا در مواردی نیاز به جراحی های قلبی همچون تعویض دریچه قلب دارند، حساس تر است. همه ما در این موقعیت با هم هستیم. مهربانی، صبر، پیروی از پروتکل های بهداشتی و مشاوره با پزشکان متخصص تا حد زیادی به ما کمک تا از این مرحله سخت خارج شویم.

 

منایع:

www.heart-valve-surgery.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا