بیماری های دیابت

آزمایش A1C و eAG برای دیابت

تشخیص دیابت با آزمایش

آزمایش A1C، میانگین قند خون شما را در 2 الی 3 ماه گذشته مشخص می‌کند. نتایج حاصل از این آزمایش، ایده خوبی از نحوه عملکرد طرح درمان دیابت شما را به تیم مراقبت از دیابت ارائه می‌دهد.

از برخی جهات، آزمون A1C مانند میانگین و درصد موفقیت یک بازیکن بیسبال است و موفقیت کلی یک فرد را به شما می‌گوید. هم نتایج آزمایش خون در هر روز و هم درصد موفقیت یک بازیکن در هر بار بازی متفاوت هستند.

آزمایش A1C می‌تواند با توجه به موارد بالا به شما در مدیریت دیابت کمک کند:

  • تأیید نتایج خودآزمایی یا نتایج آزمایش خون توسط پزشک.
  • بررسی اینکه آیا طرح درمان دیابت مورد نظر برای بیمار مؤثر واقع می‌شود یا خیر.
  • نشان دادن اینکه چگونه انتخاب‌های سالم می‌توانند تأثیر مثبتی بر روی کنترل دیابت داشته باشند.

ممکن است پزشک، نتیجه آزمایش A1C شما را به عنوان eAG یا “گلوکز متوسط” گزارش کند که مستقیماً با A1C شما مرتبط است. eAG ممکن است به شما در درک مقدار A1C کمک کند، زیرا eAG به عنوان همان واحد (mg/dL) گزارش می‌شود که شما از روی متر یا نمایشگر مداوم قند خون (CGM) مشاهده می‌کنید.

تفاوت بین آزمایش  eAG/A1C و میانگین قند خون در نمایشگر

نکته مهم این است که eAG/A1C همان سطح متوسط گلوکز با میانگین قرائت‌های روی کنتور شما نیست.

پایش قند خون شما را در یک لحظه اندازه گیری می‌کند، در حالی که eAG/A1C نشان دهنده میانگین سطح گلوکز شما در 24 ساعت شبانه روز است، از جمله زمان‌هایی که افراد کمتر احتمال دارد قند خون خود را بررسی کنند (به عنوان مثال، دوره‌های خون بالاتر بعد از غذا. قند)

همچنین افراد مبتلا به دیابت بیشتر در مواقعی که پایین هستند (مثلاً اول صبح و قبل از غذا) قند خون خود را بیشتر چک می‌کنند، بنابراین میانگین خوانش‌های دستگاه اندازه‌گیری احتمالاً کمتر از eAG آن‌ها است.

آزمایش A1C چگونه عمل می‌کند؟

هموگلوبین، پروتئینی که با گلوکز مرتبط است، در داخل گلبول‌های قرمز خون یافت می‌شود. وظیفه آن حمل اکسیژن از ریه به تمام سلول‌های بدن است. گلوکز وارد گلبول‌های قرمز خون می‌شود و با مولکول‌های هموگلوبین پیوند می‌یابد (یا گلیکوز می‌شود). هر چه میزان گلوکز در خون شما بیشتر باشد، هموگلوبین بیشتری گلیکوزه می‌شود. با اندازه گیری درصد A1C در خون، یک نمای کلی از میانگین کنترل قند خون خود را در طی چند ماه گذشته به دست می‌آورید. پزشک شما باید سطح A1C شما را حداقل دو بار در سال اندازه گیری کند.

عدد شما کدام است؟

انجمن دیابت آمریکا آزمایش A1C  هفت درصد را برای بزرگسالان غیرباردار (درباره دیابت بارداری بیشتر بدانید) پیشنهاد می‌دهد که در آن، eAG 154 میلی‌گرم در دسی‌لیتر است، اما ممکن است اعداد قند خون، تقریباً برای هر فردی مناسب باشد.

آزمایش a1c و eag برای میزان قند قون
آزمایش a1c و eag برای میزان قند قون

A1C هدف شما متعلق به خودتان است

شما منحصر به فرد هستید و بر اساس شرایط خود به مشاوره نیاز دارید. اگر کسی که A1C شما را می‌شنود، بگوید: “سطح A1C شما باید x، y یا z باشد.” پاسخ شما می‌تواند این باشد: “من با پزشکم برای رسیدن به هدف دیابت ایمن همکاری می‌کنم و این عدد مخصوص شرایط من است.”

اهداف آزمایش A1C اغلب در طول زمان تغییر می‌کنند؛ گاهی اوقات کاهش می‌یابند و گاهی هم افزایش می‌یابند. همه چیز به شخص و شرایط بستگی دارد. خودتان یا فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید. اهداف خود را بشناسید و در رویکرد خود برای مدیریت دیابت شفاف، مداوم و صادق باشید.

تیم مراقبت از دیابت شما اینجاست تا به شما کمک کند

حتماً به پزشک مراجعه کنید؛ حتی اگر احساس می‌کنید که می‌ترسید یا نمی‌توانید به دستورالعمل‌ها عمل کنید. پزشک‌ها و اعضای تیم مراقبت از دیابت شما، مربیان شما هستند. آن‌ها می‌دانند که چالش‌های متعددی در زندگی وجود دارد که هر روز و شب بر دیابت تأثیر می‌گذارد. زندگی همیشه در حال تغییر است و شما/ فرزندتان در این راه به حمایت نیاز خواهید داشت. همه اینها بخشی از روند زندگی با دیابت است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا