هولتر ریتم

مانیتور هولتر یک وسیله کوچک است که به بیمار وصل می شود و ریتم قلب را ثبت می نماید. بسته به تشخیص پزشک ممکن است یک یا دو روز مانیتور هولتر به بیمار متصل باشد. در طی این مدت، دستگاه تمام ضربان قلب را ضبط می کند.

تست مانیتور هولتر معمولاً پس از تست نوار قلب انجام می شود، به ویژه اگر نوار قلب اطلاعات کافی در مورد وضعیت قلبی بیمار را به پزشک ندهد.

پزشک از اطلاعات ضبط شده در مانیتور هولتر برای تشخیص اینکه مشکل ریتم قلبی وجود دارد یا خیر استفاده می کند.

هولتر ریتم

چرا هولتر ریتم انجام می شود؟

اگر فرد علائم یا نشانه ای از مشکل قلبی مانند ضربان قلب نامنظم (آریتمی) یا غش غیرقابل توضیح داشته باشد، پزشک نوار قلب را توصیه می کند. نوار قلب یک آزمایش کوتاه و غیر تهاجمی است که از الکترودهای ضبط شده به سینه برای بررسی ریتم قلب شما استفاده می کند.

با این وجود، گاهی اوقات نوار قلب هیچ گونه بی نظمی در ریتم قلب تشخیص نمی دهد زیرا فقط برای مدت کوتاهی بیمار به دستگاه وصل می شود. اگر علائم و نشانه های فرد حاکی از آن است که گاهی اوقات ضربان قلب نامنظم باعث ایجاد وضعیت می شود، پزشک ممکن است هولتر مانیتورینگ را توصیه نماید. با گذشت زمان، مانیتور هولتر قادر است بی نظمی هایی در ریتم قلب تشخیص دهد که نوار قلب نمی تواند آن را تشخیص دهد.

در صورتی که فرد دچار بیماری قلبی باشد که خطر ابتلا به ریتم غیر طبیعی قلب را افزایش می دهد، حتی اگر هیچ علائمی از ضربان قلب غیر طبیعی وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است دستور انجام مانیتور هولتر را دهد.

خطرات

خطرات قابل توجهی در پوشیدن مانیتور هولتر به غیر از ناراحتی احتمالی یا سوزش پوستی در جایی که الکترودها قرار گرفته اند وجود ندارد. با توجه به اینکه، مانیتور هولتر در اثر خیس شدن آسیب می بیند، برای تمام مدتی که مانیتور هولتر به فرد متصل است نباید شنا یا حمام کند.

مانیتورهای هولتر معمولاً تحت تأثیر دیگر وسایل برقی قرار نمی گیرند. اما بیمار باید در هنگام استفاده از دستگاه هولتر مانیتور از ردیاب های فلزی، آهن رباها، اجاق های مایکروویو، پتو های برقی، تیغ های برقی و مسواک های برقی دوری کند، زیرا این دستگاه ها می توانند سیگنال را از الکترودها به مانیتور هولتر قطع کنند. همچنین بیمار باید تلفن های همراه و پخش کننده های موسیقی قابل حمل را حداقل ۱۵ سانتیمتر از مانیتور دور نگه دارد.

چگونه باید برای انجام هولتر ریتم آماده شد؟

الکترودهایی را برای تشخیص ضربان قلب بر روی سینه بیمار قرار می دهند. این الکترودها تقریباً به اندازه سکه ۵۰۰ تومانی هستند. برای آقایان، ممکن است مقدار کمی از مو تراشیده شود تا مطمئن شوند که الکترودها می چسبند. سپس با استفاده از چندین سیم، الکترود را به دستگاه ضبط وصل می کنند و به بیمار می آموزند که چگونه دستگاه را به درستی بپوشد تا بتواند داده های منتقل شده از الکترودها را ضبط کند. دستگاه ضبط تقریباً به اندازه یک کارتِ بازی است.

به بیمار آموزش داده می شود که در هنگام پوشیدن مانیتور هولتر، دفترچه یادداشتی از تمام فعالیتهایی که انجام می دهد، با خود داشته باشد. به ویژه ثبت علائم تپش قلب، ضربان قلب نامنظم، تنگی نفس، درد قفسه سینه یا تیره و تار شدن چشم در دفترچه بسیار مهم است. معمولاً برای کمک به بیمار در ثبت فعالیتها و علائم، فرمهایی به او داده می شود.

پس از نصب مانیتور و دریافت دستورالعمل نحوه استفاده از آن، بیمار می تواند فعالیتهای عادی خود را از سر بگیرد.

آنچه بیمار باید انتظار داشته باشد

در حین انجام آزمایش:

مانیتور هولتر بدون درد و غیر تهاجمی است. بیمار می تواند الکترودها و سیمها را در زیر لباس خود مخفی کند و می تواند دستگاه ضبط را روی کمربند خود یا به یک بند وصل کند. هنگامی که پایش شروع می شود مانیتور هولتر را خاموش نکنید، باید همیشه پوشیده شود، حتی هنگام خواب.

در حالی که فرد مانیتور هولتر دارد، می تواند فعالیت های روزمره معمول خود را انجام دهد. ممکن است بسته به شرایطی که پزشک به آن مشکوک باشد یا بسته به اینکه چه میزان علائم یک مشکل قلبی وجود داشته باشد، بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت هولتر مونیتور به شما متصل باشد.

از بیمار خواسته می شود که در هنگام پوشیدن مانیتور، تمام فعالیت های روزانه خود را یادداشت کند. این که چه فعالیتهایی را انجام می دهد و دقیقاً چه ساعتی آنها را انجام می دهد. همچنین علائمی را که در هنگام پوشیدن مانیتور دارد، مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس یا ضربان قلب داشته بنویسد.

پزشک می تواند داده های ضبط کننده مانیتور هولتر را با دفترچه یادداشت مقایسه کند، که به تشخیص وضعیت بیمار کمک می کند.

بعد از آزمایش

پس از اتمام مدت زمان مانیتور، باید بیمار دستگاه را به همراه دفترچه یادداشت که هنگام پایش مانیتور هولتر (که فعالیتهای روزانه و علائم را در آن ثبت کرده است) به مطب پزشک برگرداند. پزشک داده های ضبط کننده و فعالیتها و علائمی را که یادداشت شده است، مقایسه خواهد کرد.

نتایج

اطلاعات موجود از مانیتور هولتر ممکن است نشان دهد که یک بیماری قلبی وجود دارد یا ممکن است پزشک برای فهمیدن اینکه چه عاملی باعث ایجاد علائم در بیمار می شود نیاز به آزمایش های بیشتری داشته باشد.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است نتواند براساس نتایج آزمایش مانیتور هولتر، وضعیت را تشخیص دهد، به خصوص اگر در هنگام پوشیدن مانیتور، هیچگونه ضربان قلب نامنظمی وجود نداشته باشد و تست های پیچیده تری را توصیه نماید.

دکمه بازگشت به بالا