نوار قلب

نوار قلب سیگنالهای الکتریکی قلب را ثبت می کند و یک تست متداول و بدون درد است که برای تشخیص سریع مشکلات قلبی و پایش سلامت قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

نوار قلب اغلب در مطب پزشک، کلینیک یا اتاق بیمارستان انجام می شود. دستگاههای نوار قلب از جمله تجهیزات استاندارد در اتاق عمل و آمبولانس هستند.

نوار قلب

چگونه باید بیمار برای انجام نوار قلب آماده شود؟

معمولاَ برای انجام یک نوار قلب استاندارد آماده سازی خاصی لازم نیست. بیمار باید در مورد هرگونه دارو و مکمل مصرفی به پزشک اطلاع دهد، زیرا ممکن است این داروها بر نتایج نوار قلب تأثیر بگذارند. اگر روی قسمت هایی از بدن بیمار به ویژه قفسه سینه که در آن الکترودها قرار می گیرند مو وجود دارد، بهتر است که مو ها قبل از مراجعه به مطب تراشیده شوند.

آنچه انتظار دارید

نوار قلب را می توان در مطب پزشک یا بیمارستان انجام داد و اغلب توسط یک پرستار یا تکنسین انجام می شود.

قبل از انجام نوار قلب

بیمار باید لباس قسمت بالای کمر را درآورده یا دکمه های پیراهن خود را باز کند و روی تخت دراز بکشد.

در حین انجام نوار قلب

در طی انجام نوار قلب، حداکثر ۱۲ سنسور (الکترود) به قفسه سینه، دست و پای بیمار متصل خواهد شد. الکترودها پچ های چسبنده ای با سیم هستند که به مانیتور متصل می شوند. آنها سیگنال های الکتریکی ایجاد کننده ضربان قلب را ضبط می کنند. که توسط یک کامپیوتر به صورت امواج بر روی مانیتور یا کاغذ نمایش می دهد.

بیمار می تواند در حین انجام نوار قلب به طور معمول نفس بکشد، اما باید که در حالت دراز کش بماند. حرکت، صحبت کردن یا لرزیدن ممکن است نتایج نوار قلب را تحریف کند. نوار قلب استاندارد چند دقیقه طول می کشد.

بعد از انجام نوار قلب

بیمار می تواند فعالیت های عادی خود را بعد از انجام نوار قلب از سر بگیرد.

نتایج

اگر نوار قلب فرد طبیعی باشد، ممکن است به آزمایش های دیگری احتیاج نباشد. اما چنانچه نتایج وضعیت غیرعادی را نشان دهد، ممکن است نیاز به یک نوار قلب دیگر و تست های دیگری مثل اکوکاردیوگرافی باشد. درمان بستگی به علائم بیمار دارد.

پزشک اطلاعات ضبط شده توسط دستگاه الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب) را بررسی کرده و می تواند مشکلات زیر را ردیابی نماید:

  • ضربان قلب. به طور معمول، ضربان قلب با بررسی نبض قابل اندازه گیری است. نوار قلب می تواند به پزشک کمک کند ضربان قلب غیر طبیعی سریع (تاکی کاردی) یا ضربان قلب غیر معمول کُند (برادی کاردی) را تشخیص دهد.
  • ریتم قلب. نوار قلب بی نظمی ریتم قلب (آریتمی) را نشان می دهد که ممکن است در صورت بروز نقص در هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب ایجاد شود. در موارد دیگر، داروهایی مانند مسدود کننده های بتا، کوکائین، آمفتامین و داروهای بدون نسخه سرماخوردگی و ضد حساسیت، می توانند باعث ایجاد آریتمی شوند.
  • حمله قلبی. نوار قلب می تواند شواهدی از حمله قلبی قبلی یا حمله ای را که در حال وقوع است نشان دهد. الگوهای موجود بر روی نوار قلب می تواند نشان دهد که کدام قسمت از قلب آسیب دیده است وهمچنین میزان آسیب چقدر است.
  • رسیدن خون و اکسیژن ناکافی به قلب. زمانی که بیمار علائم دارد، نوار قلب می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا درد قفسه سینه در اثر کاهش جریان خون به عضله قلب ایجاد می شود یا خیر (مانند درد قفسه سینه در آنژین ناپایدار).
  • ناهنجاری های ساختاری. نوار قلب علائمی را در مورد بزرگ شدن محفظه ها یا دیواره های قلب، نقایص قلب و سایر مشکلات قلبی نشان می دهد.

اگر پزشک مشکلی را در نوار قلب تشخیص دهد، ممکن است تست های دیگری را همچون انواع اکوکاردیوگرافی انجام دهد تا تشخیص دهد که آیا درمان لازم است یا خیر.

 
دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس