A-Z

مجرای شریانی باز

مجرای شریانی باز یک نوع عارضه قلبی به شمار می آید که بعضی از نوزادان را درگیر می کند و رخ می دهد که رگ خونی بلافاصله بعد از تولد بسته نمی شود. این بیماری منجر به مشکلاتی در جریان خون بین قلب و ریه ها می شود. گاهی اوقات هم خود به خود رفع می شود، ولی اگر چنین اتفاقی نیفتد، پزشک درمان هایی را به بیمار پیشنهاد می دهد.

در نوزادانی که دارای مجرای شریانی باز هستند، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی مجرای شریانی به طول کامل بسته نشود، بخش کوچکی از دهانه مجرا باز می ماند. همین امر باعث می شود خون اضافه از آئورت به شریان های ریوی نوزاد وارد شود. با توجه به ابعاد این رگ خونی، قلب و ریه های نوزاد سخت تر کار می کند تا خون را پمپاژ کند.

میزان شیوع

مجرای شریانی باز، رایج ترین عارضه قلبی در بین نوزادان به شمار می آید. اکثر نوزادان نارس درگیر چنین وضعیتی می شوند. در واقع، هر چه نوزاد زودتر از موعد به دنیا بیاید، ریسک ابتلا به این بیماری هم افزایش می یابد. 10% از نوزادان متولد شده بین هفته های 30-37 بارداری، 80% از نوزادان متولد شده بین هفته های 25- 28 بارداری و 90% از نوزادانی که زودتر از هفته 24 بارداری به دنیا می آیند، درگیر مجرای شریانی ثبت شده هستند.

مجرای شریانی باز چه تأثیری بر روی نوزاد می گذارد؟

مجرای شریانی باز می تواند باعث شود تا نوزادان، سریع تر و سخت تر از حد نرمال نفس بکشند. اگر این بیماری درمان نشود، منجر به پیشرفت فشار خون ریوی و آسیب به رگ خونی می شود.

درمان مجرای شریانی باز
درمان مجرای شریانی باز

عوامل ایجاد

محققان دقیق نمی دانند که چرا مجری شریانی باز در نوزادان رخ می دهد، ولی احتمالا به اختلالات ژنتیکی و سابقه خانوادگی ارتباط دارد. سایر علت های ابتلا به این بیماری عبارت است از:

  • سرخجه در دوران بارداری: نوزادان مادرانی که در دوره بارری به سرخجه مبتلا شده اند، به احتمال زیاد به مجرای شریانی باز مبتلا هستند.
  • سندرم زجر تنفسی نوزادی: نوزادانی که دارای سندرم زجر تنفسی نوزادی هستند و مشکلات تنفسی دارند، احتمال اینکه به مجرای شریانی باز مبتلا شوند هم افزایش می یابد.

ممکن است بزرگسالان هم دارای مجرای شریانی باز باشند؛ در این صورت، در نوزادی  نیز مبتلا به نوع خفیف این بیماری بوده اند که درمان نشده و باعث شده است تا در دوره بزرگسالی این عارضه پیشرفت کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس