عوارض قلبی حاملگی

You are here:
زمان حدودی مطالعه: 1 دقیقه

پرسش: با سلام خدمت شما آقای دکتر، من 37 سالمه و می خوام اقدام به بارداری کنم. مادرم وقتی من رو باردار بودند، دچار عوارض قلبی حاملگی شدند. من از این موضوع به شدت وحشت دارم که اگه حامله بشم، نکنه منم قلبم مشکل پیدا کنه. حاملگی روی قلب و عروق تاثیر بد داره؟ 

 

دکتر اصغر مزارعیپاسخ دکتر مزارعی

 

با سلام. خود حاملگی برخی از تغییرات را روی سیستم قلب و عروق زنان ایجاد می کند. به خصوص در نیمه دوم  و سه ماه سوم بارداری، به دلیل افزایش قابل توجه حجم خون در بدن، اثرات بیشتری روی دستگاه گردش خون و قلب دارد.برخی از عوارض قلبی حاملگی می توان به افزایش ضربان قلب و در صورت داشتن بیماری های زمینه ای قلبی فشار بیشتر روی قلب اشاره کرد. خود فرایند حاملگی ندرتا میتواند موجب نارسایی قلبی در زنان شود. نارسایی قلبی معمولا به دلیل تغییرات در مسائل سیستم ایمنی در بدن ایجاد می شود. این نارسایی می تواند حتی شدید هم باشد.

یکی دیگر از عوارض قلبی حاملگی بسیار شایع تپش قلب و آریتمی های مختلف قلبی است. معمولا تپش قلب در حاملگی به خوبی کنترل و تحمل می شود چرا که از نوع ملایم و خفیف هستند و بعد از زایمان نیز برطرف می شوند. البته برخی از این آریتمی ها می تواند مادر زادی باشند که حاملگی آن را تشدید می کند که نیاز به مراقبت و بررسی بیشتری دارند.

 

درباره عوارض قلبی حاملگی، زنان و بیماری های قلبی عروقی بیشتر بدانید:

 

شما می توانید پرسش های پزشکی خود را از طریق فرم پرسش از دکتر زیر ارسال کرده و از راهنمایی های تخصصی بهره مند شوید.

پرسش از دکتر

تگ ها:
Was this article helpful?
Dislike 0
تعداد بازدید: 137

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹