نوسان فشار خون در خانم 47 ساله

You are here:
زمان حدودی مطالعه: 1 دقیقه

پرسش: سلام و خسته نباشید خدمت شما، مادر من ۴۷ سال سن داره. حدودا به فاصله ۲ ماه یکبار فشارش ۱۴_۱۵میشه بعد درست میشه در حالت نرمال فشار ۱۱ هست و با درد شدید پشت سر مواجه می شن. دکتر قبلی قرص هیدروکلروتیازید ۵۰ صبح ها نصفی تجویز کردن. ایا برای نوسان فشار خون نیاز به مصرف دارو هست؟

 

دکتر پرگل نوروزی مرکز قلب و عروق بهار پاسخ دکتر  پرگل نوروزی:

 

با سلام. در مورد بیمارانی  که دچار نوسان فشار خون می شوند به گونه ای که برای مثال یک بار فشار خون آنها حدود 14- 15  باشد و بار دیگر 12 باشد. برای تشخیص قطعی فشار خون بالا بهتر است که حتما از هولتر فشار خون 24 ساعته ( پایش 24 ساعته فشار خون با دستگاه) استفاده شود. این کار کمک می کند تا ما تشخیص قطعی دهیم که آیا اصلا بیمار و مادر شما واقعا دچار فشار خون بالا است یا خیر. بعد از تشخیص قطعی شروع به دارو درمانی کنیم.

اگر هولتر فشار خون 24 ساعته، فشار خون را نرمال گزارش کند، آن وقت دیگر نیازی به مصرف داروهای کنترل فشار خون بالا وجود ندارد. اما اینکه می گویید نوسان فشار خون دوبار برای مادر شما اتفاق افتاده است و با فاصله زمانی بوده است. درگام اول بهتر است که فشار خون بالا در ایشان تشخیص داده شود.

مطمئن شوید که دستگاهی که فشار خون را با آن اندازه گرفته اید کالیبره و درست باشد. چرا که معمولا فشار خون بالا اینگونه نیست که به طور ناگهانی 14-15 واحد باشد و بقیه زمانها نرمال. در فشار خون بالا در اکثر مواقع در حد نسبی بالاست. مگر اینکه فشار خون مادر شما در وضعیت خاصی چک شده باشد. برای مثال در هنگام استرس، عصبی بودن، بدون اینکه قبل از گرفتن فشار خون 5 دقیقه استراحت کرده باشند یا بالافاصله بعد از تحرک. در این مواقع نوسان فشار خون، دقت فشار خون پایین  آمده و ارزشی ندارد.

به همین دلیل بهتر است در این موارد که نوسان فشار خون وجود دارد از هولتر فشار خون برای تشخیص قطعی فشار خون بالا برای ایشان استفاده شده  و سپس شروع به دارو درمانی کنیم.

 

 

درباره  نوسان فشار خون و روش های تشخیص فشار خون بالا بیشتر بدانید:

 

شما می توانید پرسش های پزشکی خود را از طریق فرم پرسش از دکتر زیر ارسال کرده و از راهنمایی های تخصصی بهره مند شوید.

پرسش از دکتر

تگ ها:
Was this article helpful?
Dislike 0
تعداد بازدید: 54

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹