اکوکاردیوگرافی ترانس مری (TEE) یا اکو مری

اکوکاردیوگرافی ترانس مری (TEE) یا اکو مری

اکوکاردیوگرافی ترانس مری (TEE) نیز همانند یک اکوی قلب استاندارد از امواج صوتی برای تولید تصویر از قلب و بررسی نحوه عملکرد آن استفاده می کند. اما فرق اکو مری در این است که امواج صوتی از طریق دستگاه لوله مانندی که از راه دهان به مری هدایت  شده به قلب تابیده می شود (مری لوله ای است که گلو را به معده متصل می کند).

اکو مری اندازه، شکل، حرکت ماهیچه های قلب، وضعیت سرخرگ آئورت، نحوه عملکرد دریچه های قلب، چگونگی جریان خون در قلب و نحوه کارکرد عروق خونی قلب را به پزشکان نشان می دهد. پزشک معالج شما زمانی که نتواند با استفاده از اکوکاردیوگرافی استاندارد تصاویر واضحی از قلب را مشاهده و بررسی کند، این آزمایش را برای شما تجویز می کند.

اکو مری چگونه کار می کند؟

اکو مری از امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) برای ایجاد تصاویر متحرکی از قلب استفاده می کند. تنها فرق این آزمایش تشخیصی با اکوکاردیوگرافی استاندارد گرفتن تصاویر از داخل مری است نه از روی دیواره قفسه سینه.

وسیله‌ای به نام مبدل که به یک لوله‌ (پروب) متصل است به مری هدایت شده و امواج از طریق آن به بدن ارسال می شود. امواج صوتی پس از برخورد به قلب، منعکس شده و به مبدل بازتاب و تصاویری که از قلب و سرخرگ آئورت گرفته شده در مانیتور نمایش داده می شوند.

نحوه انجام اکو

 1. شما نباید حداقل 4 ساعت قبل از انجام اکو مری بخورید یا بیاشامید. مقدار دقیق را پزشک به شما می گوید
 2. در مورد داروهای مصرفی (نسخه ای، بدون نسخه یا مکمل) با پزشک معالج صحبت کنید. شاید لازم باشد قبل از اکوکاردیوگرافی ترانس مری مصرف آنها را قطع کنید.
 3. در گام بعدی تکنیسن گلوی شما را با یک ماده بی حس کننده اسپری می کند تا بی حسی شود.
 4. سپس یک آنژیوکد در بازوی شما گذاشته می شودکه یک لوله به آن متصل است. این لوله IV نامیده می شودبرای اینکه در حین آنژیو گرافی احساس درد یا ناراحتی نکنید، از طریق این لوله یک داروی آرامبخش به شما تزریق می شود.
 5. یک تکنسین روی نواحی خاصی از بدن شما که معمولاً قفسه سینه، پشت، مچ دست و مچ پا است الکترودهایی را نصب می کند. الکترودها دارای سیم هایی به نام لید هستند که به دستگاه نوار قلب متصل می شوند. این دستگاه ریتم قلب شما را در طول اکو مری کنترل می کند.
 6. سپس یک لوله انعطاف پذیر کوچک به نام پروب در گلوی شما فرو می رود. تکنسین از شما می خواهد که پشت سر هم قورت دهید تا این لوله به سمت پایین و مری هدایت شود. این بخش از آزمایش اکو مری اغلب ناخوشایندترین بخش است. اگر احساس خفه شدن کردید نگران نباشید، این حس کاملاً رایج است. هنگامی که پروب در جای خود قرار گرفت، نباید دیگر دردی احساس کنید.
 7. در انتهای پروب مبدل قرار دارد که با فرستادن امواج صوتی، تصاویر بسیار واضحی از قلب شما را به مانیتور ارسال می کند. تکنسین برای گرفتن تصاویر از از زوایای مختلف قلب پروب را کمی جابه جا خواهد کرد.
 8. پس از گرفتن تصاویر کافی پروب، IV و الکترود های دستگاه نوار قلب از روی بدن شما برداشته می شود.
 9. ممکن است تا زمانی که اثر داروی آرام بخش از بین برود کمی احساس خواب آلودگی کنید. تا مدتی که ضربان قلب و فشار خون شما به حالت طبیعی باز گردد تحت نظر خواهید بود.
 10. گلودرد یا مشکل در بلع بعد از اکو مری عوارضی است که معمولاَ پس از یک روز یا بیشتر از بین می روند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

 • صبح: ۹ تا ۱۲
 • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹