نوسان فشار خون و دلایل بروز آن

نوسان فشار خون و دلایل بروز آن

اگر دچار نوسان فشار خون هستید، بدانید که تنها نیستید. برخی از تغییرات فشار خون در طول روز طبیعی است. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، از جمله تغییرات کوچک در سبک زندگی روزمره مثل استرس، ورزش یا حتی میزان خواب در شب.

دانستن و اندازه گیری منظم فشار خون می تواند نوسانی را که می خواهید تحت نظر پزشک خود قرار بگیرد، مشاهده و بررسی کنید. پیگیری ارقام خوانش فشار خون به پزشک کمک می کند تا روش درمانی را تعیین کند. دانستن و کنترل عوامل ایجاد نوسانات فشار خون دارای اهمیت است. ما در این مقاله به بررسی برخی از این عوامل پرداخته ایم.

1. سندرم کت سفید:

حدود 20٪ از افراد مبتلا به فشار خون بالا (HBP) هنگام اندازه گیری فشار خون در مطب پزشک دچار افزایش موقت فشار خون ناشی از استرس می شوند. به این عارضه سندم کت سفید می گویند.

[irp posts=”7689″ name=”فشار خون بالا و کنترل سندرم کت سفید”]

2. پرفشاری خون نقابدار

برخی از افراد به طور غیر معمول هنگامی که فشار خونشان را در مطلب پزشک اندازه گیری می شود، میزان نرمالی را نشان می دهد، اما ممکن است این مقدار در خانه بالا باشد. این وضعیت برعکس سندرم کت سفید بوده و “فشار خون بالای نقابدار” نام دارد.

3. تأثیر زمان در نوسان فشار خون

نوسان فشار خون معمولاً بین ساعات بیداری و خواب معمول است. به طور کلی در هنگام خواب کمترین میزان فشار خون، در طول روز افزایش و اواخر بعد از ظهر دوباره شروع به پایین آمدن می کند. پزشکان توصیه می کنند فشار خون خود را هر روز در یک زمان مشخص بگیرید.

 

4. تأثیر دما در نوسان فشار خون

فشار خون معمولاً در سرما بیشتر و در گرما کمتر است. دمای سرد رگ های خونی شما را باریک می کند و فشار مورد نیاز برای پمپاژ خون از طریق آنها را افزایش می دهد. تغییرات آب و هوایی مانند رطوبت، یا تغییر فشار اتمسفر ناشی از ارتفاع نیزمی تواند فشار خون را تحت تأثیر قرار دهد. به خصوص در افراد بالای 65 سال.

قبل از اندازه گیری فشار خون به مدت 30 دقیقه از مصرف دخانیات، نوشیدنی های کافئین دار یا ورزش خودداری کنید. چرا که این فعالیت ها ممکن است بر دمای بدن شما تأثیر بگذارند.

[irp posts=”3956″ name=”محافظت از قلب در برابر گرمای تابستان”]

5. استرس:

استرس روزانه می تواند باعث افزایش موقتی فشار خون شود. در کنار کار و فعالیت روزانه، استرس شخصی یا مرتبط با سلامتی یا مراجعه به پزشک می تواند برای برخی از افراد استرس آور باشد. قبل از اندازه گیری فشار خون، حداقل 5 دقیقه استراحت کنید. کمی تنفس عمیق نیز به شما کمک می کند.

6. داروهای سرماخوردگی بدون نسخه:

اگر از داروهای ضد سرماخوردگی OTC که حاوی ضد احتقان هستند استفاده می کنید (به عنوان مثال سودوافدرین، افدرین، فنیل افرین، ناپازولین و اکسی متازولین)، این دارو ها می توانند باعث افزایش موقتی فشار خون شود.

7. ورزش و نوسان فشار خون

افزایش موقتی فشار خون در حین ورزش و فعالیت های بدنی طبیعی است. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد فشار خون هنگام کار با وزنه، این نکات را رعایت کنید:

  • از فرم و وزنه مناسب استفاده کنید.
  • در حین انجام کار با وزنه نفس خود را حبس نکنید.
  • روی تکرارهای زیاد با وزنه های سبک تمرکز کنید.
  • مراقب سرگیجه، نفس شدید و درد یا فشار قفسه سینه باشید.

در آخر به خاطر داشته باشید که سبک زندگی فعال راهی عالی برای کاهش فشار خون در طولانی مدت است.

8. مثانه پر:

هنگامی که مثانه تان خالی است، فشار خون شما پایین می آید. فشار خون سیستولیک (اولین عدد خوانش در فشار خون) با پر شدن مثانه می تواند 10 تا 15 میلی متر جیوه افزایش یابد.

9. غذاهای دارای تیرامین:

تیرامین از آمینو اسید تیروزین مشتق شده است و می توانند باعث افزایش موقت فشار خون شوند. برخی از غذاهای دارای تیرامین عبارتند از:

  • پنیر کهنه
  • مشروبات الکلی
  • گوشت های فرآوری شده
  • غذاهای فاسد

تأثیر تیرامین بر فشار خون می تواند برای افرادی که از داروهای ضد افسردگی به نام بازدارنده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) استفاده می کنند خطرناک باشد. در صورت استفاده از این نوع دارو ها و وجود نوسانات فشار خون، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

10. کافئین:

کافئین می تواند باعث افزایش موقتی اما قابل ملاحظه فشار خون شود. البته هنوز برخی از کارشناسان معتقدند که مصرف کافئین موجب انسداد رگ های خونی می شود و برخی دیگر نیز معتقدند کافئین باعث افزایش آدرنالین در خون می شود.

 

نوسان فشار خون می تواند منجر به افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ شود و مشکلات قلبی عروقی را نیز به وجود آورد. برای تشخیص انواع فشار خون و کنترل و درمان آن مراجعه به پزشک و تعیین علل این نوسانات دارای اهمیت فراوانی است.

منابع:

omronhealthcare.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹