6 واقعیت شگفت انگیز درباره بیماری های قلبی عروقی

6 واقعیت شگفت انگیز درباره بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی عروقی دلیل اصلی مرگ زنان و مردان در دنیا است. گرچه ممکن است با این آمار در ایران هم آشنا باشید، اما برخی از حقایق کمتر شناخته شده در مورد بیماری های قلبی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر و حوادث قلبی و ارتقاء سلامت قلب استفاده کنید. ما در این مقاله شش واقعیت شگفت انگیز مهم در مورد بیماری های قلبی عروقی را مورد بررسی قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

1. تزریق سالانه آنفولانزا می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی مفید باشد.

آیا می دانید برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، تزریق واکسن آنفولانزا از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟ بیماری قلبی می تواند توانایی بدن شما را در مبارزه با آنفولانزا کاهش داده و احتمال بروز عوارض جدی مانند حمله قلبی، ذات الریه و نارسایی تنفسی را افزایش دهد. تزریق سالیانه آنفولانزا می تواند به جلوگیری از عوارض ناشی از عفونت کمک کرده و از وخیم تر شدن علائم بیماری قلبی شما جلوگیری کند.

واکسن انفولانزا
واکسن انفولانزا

اگر به بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستید، حتماً به جای واکسن اسپری بینی، واکسن آنفولانزا را انتخاب کنید. اسپری بینی برای افراد مبتلا به بیماری قلبی توصیه نمی شود، زیرا اسپری شامل نسخه زنده ویروس آنفلوانزا است که ایمنی آن در افراد مبتلا به بیماری قلبی ارزیابی نشده است.

2. گذراندن وقت با دوستان و خانواده می تواند خطر بروز حمله قلبی  در بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

مطالعات نشان می دهد افرادی که تنها زندگی می کنند دو برابر بیشتر از افرادی که با همخانه خود یا با همسر و اعضای خانواده خود زندگی می کنند دچار حمله قلبی و بیماری های قلبی عروقی می شوند.

تحقیقات نشان می دهد تعامل اجتماعی منظم و ارتباط اجتماعی نقش مهمی در سلامت بدن و به خصوص سلامت قلب دارد. گذراندن وقت با دوستان و خانواده می تواند استرس را کاهش داده و افسردگی را از بین ببرد . استرس و افسردگی هر دو عامل مهم خطر بیماری های قلبی عروقی هستند.

[irp posts=”7059″ name=”اضطراب و افسردگی یک ترکیب سمی برای سلامتی قلب”]

مطالعه دیگری نشان می دهد که خندیدن می تواند از سلامت قلب محافظت کند، چراکه باعث شل شدن و انبساط رگ های خونی می شود.

3. بسیاری از حملات قلبی صبح دوشنبه رخ می دهد.

محققان مشاهده کرده اند که حملات قلبی به ویژه در پاییز و زمستان و صبح دوشنبه شایع است. اعتقاد بر این است که این مورد به این دلیل است که بدن برای پمپاژ خون که صبح غلیظ تر است، باید کار بیشتری انجام دهد. در همان زمان صبح، هورمون های استرس در بدن مانند کورتیزول نیز افزایش می یابد.

برخی مطالعات نشان می دهد که صبح ممکن است خطرناکترین زمان برای بروز حمله قلبی باشد، زیرا این نوع حملات قلبی شدیدتر هستند. با این وجود در کشور ما ایران شاید بتوان صبح شنبه که اولین روز آغاز هفته است را مبدأ قرار داد.

4- جویدن یک آسپرین به محض بروز علائم حمله قلبی می تواند آسیب قلبی را محدود کند.

هنگام بروز حمله قلبی، پس از تماس با با اورژانس، اولین کاری که باید انجام دهید در صورت شروع علائم سکته قلبی جویدن قرص آسپرین 325 میلی گرم است. به جای بلعیدن قرص، آن را خوب بجوید.

آسپرین به شکستن لخته های موجود در جریان خون کمک می کند. این لخته ها ممکن است مانع جریان خون در قلب شوند و سلول های عضله قلب را از بین ببرند. شکستن این لخته ها می تواند مانع مرگ بیشتر سلول های عضله قلب شود. ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از لخته شدن خون و با توجه به نوع بیماری های قلبی عروقی مصرف آسپرین را در دراز مدت برای شما تجویز کند.

[irp posts=”1995″ name=”آسپرین | درمان روزانه با آسپرین و مزایا و خطرات”]

 

5. انجام ورزش های راکتی مانند تنیس و اسکواش ممکن است مرگ قلبی جلوگیری کند.

 

ورزش های راکتی و بیماری های قلبی عروقی
ورزش های راکتی و بیماری های قلبی عروقی

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که در بین شرکت کنندگان در تحقیق، افرادی که ورزش راکتی انجام می دادند کمترین خطر مرگ و میر ناشی از هر فاکتور های خطر بیماری های قلبی عروقی را در طی پنج سال داشتند.

این مطالعه، با هدف بررسی اینکه آیا برخی از انواع فعالیت های بدنی در سلامتی و طول عمر بیشتری تأثیر گذارتر هستند یا خیر انجام شد. این مطالعه نشان داد که بعد از ورزش های راکتی، شنا، ایروبیک و دوچرخه سواری بیشترین کاهش بعدی را در خطر نه ساله مرگ به هر علتی دارد. محققان معتقدند این کاهش ممکن است به دلیل درگیر شدن قسمت فوقانی و پایین تنه باشد در این ورزش ها باشد، که قلب را به کار سخت تر سوق داده و از فاکتور های خطر بیماری های قلبی عروقی می کاهد.

صرف نظر از اینکه کدام فعالیت بدنی را انتخاب می کنید، هرچه زمان بیشتری را به ورزش اختصاص دهید، خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی در شما کاهش می یابد.

6. زنان زیر 50 سال دو برابر بیشتر از مردان هم سن خود در اثر حمله قلبی می میرند.

زمانی تصور می شد که بیماری های قلبی عروقی بیشتر مردان را درگیر می کند، اما اکنون تحقیقات نشان می دهد بیماری قلبی اصلی ترین علت مرگ زنان است. در حالی که مردان بیشتر از زنان دچار حمله قلبی می شوند -اما زنانی که در سنین پایین تر دچار حمله قلبی می شوند، احتمال مرگ و میرشان بیشتر است.

[irp posts=”7044″ name=”بیماری قلبی در زنان : بررسی علائم و عوامل خطر”]

یکی از دلایل این امر این است که بسیاری از زنان علائم حمله قلبی کمتر شناخته شده مانند خستگی، حالت تهوع و سرگیجه را تجربه می کنند که به خوبی قابل تشخیص نیست. محققان دریافته اند كه زنان ممكن است علائم حمله قلبی را نادیده گرفته و در نتیجه درمان را به تأخیر بیندازند.

اگر زن هستید، حتی اگر هرگز علائم بیماری های قلبی عروقی را تجربه نکرده باشید،آشنایی و دانستن فاکتور های خطر و وضعیت سلامت قلب بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال از هر سه زن دو نفر که در اثر حملات قلبی می میرند، هرگز درد قفسه سینه را قبل از حمله قلبی تجربه نکرده اند.

نمره گذاری کلسیم عروق کرونر که نوعی اسکن قلب است، چکاپ های دوره ای قلب اعم از نوار قلب و در صورت لزوم اکوکاردیوگرافی می تواند بیماری عروق کرونر را در بیماران تشخیص دهد. همچنین مهم است که با علائم مخصوص حمله قلبی در زنان آشنا شده و هیچ علائمی را در هنگام بروز نادیده نگیرید.

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی در حوزه بیماری های قلبی عروقی را به شما ارائه دهیم. کادر پزشکی ما دارای تجربه زیادی هستند که منجر به مراقبت هایی با کیفیت بالا می شود که می توانید به آنها اعتماد کنید.

 

منبع:

www.heartngmc.org

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹