تنگی عروق کرونر و کم کاری یا پرکاری تیروئید

تنگی عروق کرونر و کم کاری یا پرکاری تیروئید

آخرین بروز رسانی در ژانویه 30, 2021

غده تیروئید که پروانه ای شکل است، در قاعده گلو قرار دارد و  هورمونهایی را آزاد می کند که بر روی هر عضوی در بدن شما به خصوص قلب تأثیر می گذارد. هورمون تیروئید بر قدرت و ضربان قلب، عروق، فشار خون و سطح کلسترول شما تأثیر می گذارد. در نتیجه، عملکرد نادرست غده تیروئید می تواند مشکلاتی در قلب مثل تنگی عروق کرونر ایجاد کند یا بیماری قلبی موجود را بدتر کنند.

مقدار کم یا بیش از حد این هورمون مهم می تواند در بروز مشکلات قلبی نقش داشته باشد.

تخمین ها نشان می دهد که 6 درصد از مردم آمریکا به بیماری تیروئید مبتلا هستند. بیشتر آنها – حدود 80 درصد – دارای تیروئید کم کار یا کم کاری تیروئید هستند.

وقتی سطح  هورمون تیروئید کاهش می یابد، تمام سیستم های بدن کند شده و باعث ایجاد برخی علائم می شود که شامل خستگی، افزایش وزن، عدم تحمل سرما، یبوست و خشکی پوست است. اما این علائم در افراد با افزایش سن بیشتر خود را نشان می دهد.

دکتر جفری گاربر، متخصص غدد در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess وابسته به هاروارد “بیش از نیمی از افراد با عملکرد طبیعی تیروئید علائم کم کاری تیروئید دارند.” برخی از افراد بالای 60 سال با سطح تیروئید پایین علائم کلاسیک را ندارند.

وی می افزاید، به همین دلیل تشخیص کم کاری تیروئید می تواند مشکل باشد و بروز مشکلات تیروئیدی به خصوص عملکرد عروق کرونر را در افراد بیشتر کند.

کم کاری تیروئید و تنگی عروق کرونر

کم کاری تیروئید می تواند از چند راه بر قلب و سیستم گردش خون تأثیر بگذارد. کم بودن هورمون تیروئید ضربان قلب شما را کند می کند.

از آنجا که باعث انعطاف پذیری کمتر عروق نیز می شود، فشار خون را برای گردش خون در بدن افزایش می پیدا می کند. افزایش سطح کلسترول، که منجر به تنگی عروق می شود، یکی دیگر از پیامدهای احتمالی پایین بودن سطح  هورمون تیروئید است.

یکی دیگر از علائم غیر قلبی کم کاری تیروئید درد هایعضلانی است. درد عضلانی می تواند یکی از علائم کم کاری تیروئید و همچنین  از عوارض جانبی داروهای استاتین کاهش دهنده کلسترول باشد.

در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که کم کاری تیروئید در افرادی که  بدنشان تحمل استاتین را ندارد بیشتر دیده می شود. دکتر گاربر می گوید: “برخی از متخصصان معتقدند که درمان کم کاری تیروئید ممکن است میالژی مربوط به استاتین را تسکین یا کاهش دهد.”

پرکاری تیروئید و بیماری های قلبی

بر خلاف کمبود هورمون تیروئید، پرکاری تیروئید، کمتر شایع ات و کمتر از 1 درصد  از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. اما این  عارضه هم می تواند به قلب و عروق کرونر آسیب برساند.

علائم کلاسیک پر کاری تیروئید شامل بی خوابی، عدم تحمل گرما، تعرق زیاد، کاهش وزن، گرسنگی شدید و مشکلات روده است. ترشح بیش از حد تیروئید همچنین باعث ضربان قلب بیشتر و سریعتر می شود و ممکن است باعث ایجاد آریتمی قلبی شود.

یکی از عوارض قلبی پرکاری تیروئید، فیبریلاسیون دهلیزی است (یک آریتمی در دهلیز فوقانی قلب) که عارضه بالینی آن تپش قلب است.

افراد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است فشار خون بالا نیز داشته باشند. در فرد مبتلا به گرفتگی و تنگی عروق قلب، ترکیبی از تپش قلب شدید و فشار خون بالا ممکن است منجر به درد قفسه سینه یا آنژین شود.

در پرکاری تیروئید، متابولیسم اغلب بافت های بدن به شدت زیاد می شود و محصولات گشاد کننده عروق از بافت ها جدا می شود. بنابراین مقاومت محیطی کل به علت واکنش های کنترلی جریان خون در سراسر بدن کاهش می یابد در نتیجه بازگشت وریدی و برون ده قلبی اغلب بین 40 تا 7 درصد افزایش می یابد.

چه کسانی در معرض مشکلات تیروئید است و تنگی عروق هستند؟

سابقه خانوادگی:

افرادی که بستگان درجه یک آنها (والدین، خواهر و برادر) دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات تیروئید قرار دارند.

جنسیت:

زنان پنج تا هشت برابر بیشتر از مردان در معرض مشکلات تیروئید هستند.

سن:

شیوع کم کاری تیروئید با افزایش سن و بروز مشکلات تنگی عروق به خصوص پس از 60 سالگی افزایش می یابد.

نژاد:

سفیدپوستان نسبت به  نژاد های آمریکایی و آفریقایی تبار میزان کم کاری تیروئید بیشتری دارند.

بیماری های زمینه ای:

مشکلات تیروئید در افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی خاصی از بیماری ها از جمله دیابت نوع یک، آدیسون، کم خونی شدید، آرتریت روماتوئید، خاکستری شدن زودرس موها، پرتودرمانی در سر و گردن و ویتیلیگو به احتمال زیاد بیشتر وجود دارد.

در صورتی که از بیماری کم کاری یا پرکاری تیروئید رنج می برید، درباره عوارض این بیماری با پزشک معالج خود صحبت کنید. اگر دچار بیماری های قلبی عروقی به خصوص تنگی عروق کرونر قلبی هستید، این موضوع را با او در میان بگذارید. سعی کنید که داروها و رژیم غذایی مناسب برای کم کاری و یا پرکاری تیروئید خود مصرف کنید تا با کنترل و درمان این بیماری از عوارض قلبی و عروقی آن جلوگیری کنید. برای مشاوره و تشخیص بیماری های قلبیو عروقی با ما تماس بگیرید.

 

منبع:

www.health.harvard.edu

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹