اکوی قلب برای تشخیص بیماری دریچه قلب

اکوی قلب برای تشخیص بیماری دریچه قلب

اگر یک یا چند دریچه قلب شما به خوبی کار نکند، بیماری دریچه قلب رخ می دهد. قلب دارای چهار دریچه است: دریچه های تریکوسپید، ریه، میترال و آئورت. آزمایشی به نام اکوکاردیوگرام یا  در اصطلاح روزمره اکوی قلب می تواند نشان دهد که این مسئله چقدر جدی است و آیا در حال پیشرفت است یا خیر. اگر بیماری دریچه شما خفیف است و هیچ علامت بالینی ایجاد نمی کند، احتمالاً نیازی به چکاپ سالانه ندارید.

اکوی قلب تصاویر دریچه های قلب را نشان می دهد.

قلب دارای چهار حفره و چهار دریچه است. هر بار که قلب شما می تپد،  این دریچه ها باز و بسته می شوند. این کار باعث می شود خون از طریق حفره ها در بدن شما جریان داشته باشد. اگر یک یا چند دریچه به خوبی کار نکند، خون می تواند در یک حفره  محفوظ  شده و باعث می شود قلب برای پمپاژ خون بیشتر کار کند.

دریچه های قلب
دریچه های قلب

بیماری دریچه قلب معمولاً در طی یک معاینه پزشکی منظم تشخیص داده می شود. وقتی پزشک به صدای قلب شما گوش می دهد، ممکن است صدایی به نام سوفل ( صداهای غیر معمول در قلب) بشنود. بیماری دریچه یکی از دلایل سوفل قلبی است. اگر سوفل قلبی دارید، ممکن است پزشک انجام اکوی قلب را به شما توصیه کند.

اکوی قلب یک آزمایش ساده است که با استفاده از امواج صوتی تصاویری از قلب شما ایجاد می کند. با استفاده از این تصاویر می توان عملکرد دریچه قلب شما  را ارزیابی کرد. اینکه آیا به درستی کار می کنند و اگر چنین نباشد، این مشکل چه قدر جدی است.

بیماری دریچه خفیف معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند.

در صورت عدم درمان، بیماری دریچه متوسط ​​یا شدید می تواند منجر به نارسایی قلبی، سکته مغزی، لخته شدن خون و سایر عوارض شود. بیماری دریچه خفیف احتمالاً عارضه ای ایجاد نمی کند و غالباً وخیم نمی شود.

اگر علائمی ندارید و پزشک چیزی غیرمعمول نمی شنود، بیماری دریچه قلبی شما خفیف است و بدتر نمی شود. انجام اکوی قلب سالانه نیز چیز جدیدی را نشان نمی دهد.

اکوی قلب می تواند منجر به  تجویز آزمایش های دیگر شود.

اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب ساده استاندارد بدون درد وبی خطر است و شما را در معرض تابش اشعه های رادیواکتیو قرار نمی دهد. اگر اکوی قلب معمولی نتواند تصاویر کافی از دریچه ها و حفره های قلب شما را نشان دهد، ممکن است پزشک روش دیگری را به نام اکو مری (TEE) تجویز کند. در حین اکوی مری، یک لوله انعطاف پذیر به پایین گلو و مری هدایت شده و از قلب شما از راه مری عکس می گیرد.

آمادگی قبل و بعد از اکو مری
 اکو مری

بعد از انجام اکوی مری گلوی شما ممکن است تا چند ساعت درد کند. در موارد نادر لوله می تواند باعث آسیب به گلو شود. گاهی اوقت افراد به داروهای آرامبخشی که به انها تزریق یا خورانده می شود نیز واکنش آلرژیک نشان دهند. عوارض آلرژیک می تواند شامل حالت تهوع و تنگی نفس باشد.

شما باید قبل از آن اکوی مری ناشتا باشید و بعد از اکو مری به دلیل تأثیرات داروی آرامبخش به فردی احتیاج خواهید داشت که شما را به خانه برساند. بنابراین وقتی حتی به یک آزمایش اکوی ساده هم نیازی ندارید چرا باید آزمایش های تشخیصی دیگری را هم انجام دهید؟

اکوکاردیوگرافی های متعدد  غیر ضروری می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

هزینه اکوی قلب  با توجه به نوع آن متغیر است. انجام اکو های غیرضرروی می تواند هزینه بالایی برای شما ایجاد کند. اگر بیمه درمانی نداشته باشید، ممکن است مجبور شوید کل هزینه را خودتان پرداخت کنید.

چه زمانی باید اکوکاردیوگرام برای بیماری دریچه انجام دهید؟

پزشک شما احتمالاً زمانی اکوی قلب را برای شما تجویز می کند که:

 • سوفل قلبی شما نسبتاً شدید است.
 • پزشک نشانه هایی از وخامت بیماری شما مانند تغییر سوفل را پیدا می کند.
 • به علائم بالینی و آشکار بیماری دریچه قلب مبتلا می شوید. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • خستگی غیرمعمول
 • تنگی نفس
 • تب
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه یا غش
 • تورم در مچ پا، پا، یا شکم
 • ضربان قلب نامنظم.

اگر مبتلا به  بیماری دریچه خفیف  قلب هستید و بیماری قلبی دیگری نیز دارید، بیماری دریچه متوسط ​​یا شدید دارید یا دریچه های قلب شما تعویض شده است، ممکن است نیاز به چکاپ های سالانه از جمله اکوی قلب نیاز پیدا کنید. تمام آزمایش های لازم را پزشک متخصص قلب به شما  شرح می دهد.

منبع:

www.choosingwisely.org

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

 • صبح: ۹ تا ۱۲
 • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹