انجام اکوی قلب در دوران کرونا

انجام اکوی قلب در دوران کرونا

در طول پاندمی ویروس کرونا یا COVID-19  پزشک متخصص شما انجام اکوی قلب را به شما پیشنهاد داده است؟ طبق بیانیه جدیدی از انجمن اکوکاردیوگرافی آمریکا پزشکانی که در طی بیماری همه گیر COVID-19 در حال انجام اکوکاردیوگرافی هستند، باید روش های انجام این آزمایش را تغییر دهند تا خود و بیماران در معرض خطر ابتلا به این بیماری و عوارض قلبی ناشی از کرونا قرار نگیرند. در حقیقت این اقدامات پیشگیرانه موجب افزایش ایمنی بیمار و پزشکان خواهد شد.

دکتر جیمز کرک پاتریک (James N. Kirkpatrick)، رئیس کمیته تحقیق و نوشتار مرکز پزشکی دانشگاه واشنگتن، سیاتل می گوید: “انجام اکوی قلب آزمایشی است که بیشترین درگیری را با بیمار دارد. ما قصد داریم با استفاده از بهترین منابع اطلاعاتی، دستورالعمل هایی را گردآوری کنیم تا بتوانیم یک راهنمای جامع جهت انجام ایمن اکوکاردیوگرافی برای متخصصان این امر به دست آوریم.

وی همچنین گفت: “در حالی که محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است، ما نمی خواهیم در شرایطی قرار بگیریم که کارکنان بهداشت در مقابل منافع بیماران قرار بگیرند.”

میزان اهمیت انجام انواع اکوکاردیوگرافی در زمان کرونا

نخست، کرک پاتریک توضیح داد که در اسکن قلب، تعیین اینکه چه کارهایی باید انجام شود و چه مواردی را می توان به تاریخ دیگری موکول کرد، مهم است. ممکن است مواردی باشد که از نظر پزشک در اولویت تشخیصی قرار ندارد و مواردی هم باشد که در روند تشخیص درست بیماری ضروری باشد. چرا که در درمانهای بالینی تأثیر به سزایی دارد.

نکته اصلی در انجام این نوع آزمایش ها در این است که اگر اکوی قلب را به تعویق بیندازیم، آیا احتمال مرگ و میر در بیمار و ابتلا به سایر بیماری ها افزایش پیدا می کند یا در نهایت استفاده از منابع مراقبت های بهداشتی در این شرایط دشوار ضروری است یا خیر.

“انجام اکوکاردیوگرافی به دلیل اینکه مستقیم با بیمار و قطرات و ترشحات تنفسی سروکار دارد، حائز اهمیت است.”

به همین منظور، کرک پاتریک اذعان می کند که افت شدیدی در انجام انواع اسکن و اکوی قلب رخ داده است. بسیاری از کلینیک ها انجام اکوی استرس و اکوی مری را حذف و یا بسیار محدود کرده اند.

[irp posts=”7154″ name=”آمار ایران و جهان ویروس کرونا”]

اکوکاردیوگرافی در محل

با توجه به محل آزمایشات، در صورت امکان به جای انتقال بیمار در اتاق های بیمارستان، متخصصان بهتر است از تصویربرداری و اسکن قلب در اتاق بیمار استفاده کنند.

قابل حمل بودن اکوکاردیوگرافی مزیت آشکاری در تصویربرداری و اسکن از بیماران دارند چرا که این کار بدون نیاز به جابجایی آنها و خطر انتقال ویروس در کلینیک یا بیمارستان انجام می شود. همه انواع اکوکاردیوگرافی (از جمله اکو استرس با دارو) را علاوه بر آزمایشگاههای اکوکاردیوگرافی، می توان در بخشهای اورژانس، بخشهای بیمارستان، بخشهای مراقبت ویژه، اتاق های عمل، بخش های عمومی و آزمایشگاههای قلب و الکتروفیزیولوژی انجام داد.”

Kirkpatrick و همكارانش پیشنهاد می کنند که از ابزار مفید سونوگرافی در بالین (POCUS) استفاده شود. با استفاده از دستگاه های قابل حمل و اغلب دستی، می توان POCUS را توسط تکنیسین در اتاق بیمار هم انجام داد.

صرف نظر از اینکه از چه ابزاری برای تصویربرداری استفاده می شود، بسیار مهم است که تکنیسین تصویربرداری زمان حضور در اتاق بیمار را به حداقل برساند. این بدان معنی است که اگر شما به وسایل دیگری مثل مثل عامل تقویت کننده اکوکاردیوگرافی و اکوکنتراست احتیاج پیدا کردید، آن را فوراً در اختیار داشته باشید تا نیازی به خروج دوباره از اتاق و یا انتظار بیشتر نداشته باشید. همچنین تجهیزات محافظتی بیشتری تهیه کنید.

در کنار این موارد دستورالعمل های استفاده صحیح از تجهیزات محافظتی شخصی برای متخصصان اکوکاردیوگرافی ارائه شده است.

آموزش های محافظتی اکوی قلب

یک مسئله مهم برای بسیاری از آزمایشگاه های اکوکاردیوگرافی این است که باید دستورالعمل های استفاده صحیح از تجهیزات محافظتی شخصی به کارآموزان این حوزه نیز آموزش داده شود.

کرک پاتریک می گوید “این یک مسئله حفاظتی است .محافظت از شخصی که قرار است کارآموز با او تعامل داشته باشد، خواه این همکار باشد یا بیماران.”

یکی از ابزار های آموزش شبیه سازها هستند، اگرچه در زمینه اکوکاردیوگرافی تاکنون این ابزار محبوب نبوده اند، اما می توانند به کارآموزان کمک کنند تا یاد بگیرند چگونه تصاویر ایده آل را بدست آورند و تفسیر آنها را یاد بگیرند.

بیماری همه گیر کرونا حتی پس از بدترین پاندمی ها منجر به تغییرات گسترده ای در آزمایشگاه های اکوکاردیوگرافی خواهد شد. کرک پاتریک اظهار داشت: با اینکه باید بیش از پیش به شبیه سازها، آموزش های مجازی و بررسی بیشتر سفارشات و استفاده از اکوی قلب در بالین اعتماد کرد. اما باید راه حل های جامع و مشارکت متخصصین و اطلاعات آنها افزایش یابد.

منبع:

www.tctmd.com

دستورالعمل های انجمن اکوکاردیوگرافی در زمان کرونا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹