آیا نیاز به اکوی استرس یا تست ورزش دارید؟

آیا نیاز به اکوی استرس یا تست ورزش دارید؟

اگر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستید، ممکن است با انواع تست اکو آشنا باشید. این آزمایش ها به پزشک معالجتان کمک می کند تا عملکرد قلب شما را بهتر بررسی کند. فکر کردن در مورد نحوه انجام اکو استرس یا تست ورزش ممکن است باعث گیجی و اضطراب برخی از افراد شود، به خصوص اگر درباره این نوع آزمایش تصورات غلطی داشته باشید.

با این حال، اگر فاکتور های خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در شما پایین است،تحقیقات نشان می دهد ممکن است نیازی به آزمایش استرس نداشته باشید. کالج پزشکان آمریکا (ACP) نیز پیشنهاداتی دارد که اذعان می کند هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این نوع غربالگری ها همانند اکوی استرس و تست ورزش به نفع افراد کم خطر است.

 

متخصص قلب و عروق، كورتیس ریمرمن (Curtis Rimmerman) می گوید: “اگر جوان هستید، سابقه خانوادگی از بیماری قلبی عروقی اولیه نداشته باشید، از نظر جسمی فعال بوده و رژیم غذایی سالمی داشته باشید، ممكن است برای بیماری های عروق كرونر قلب كم خطر باشید.”

 

غربالگری و آزمایش های اکوی استرس بی مورد

بیماری عروق کرونر قلب دلیل اصلی مرگ و میر در کشور آمریکا شناخته شده است، اما امروزه مزایای غربالگری قلب و انجام تست اکو در بزرگسالان با فاکتور های خطر کم زیر سوال رفته است.

دکتر ریمرمن می گوید: “این دستورالعمل ها مطابق با تحقیقاتی است که نشان می دهد تست های ورزش و اکوی استرس اغلب در بیمارانی انجام می شود که واقعاً به آنها نیازی ندارند.”

آزمایش های استرس زمانی بهتر است انجام شود که تمام اطلاعات مربوط به بیمار در نظر گرفته شود، از جمله مشخصه های فاکتور های خطر همچون علائم بالینی، سن و سطح فعالیت جسمی. اگر عوامل خطر اضافی وجود نداشته باشد، ممکن است انجام تست ورزش واقعا لازم نباشد.

 

زمان بندی انجام انواع تست استرس

گرفتن آزمایش های استرس غیر ضروری می تواند منجر به نتایج مثبت کاذب شود. نتایجی که نشان دهنده مشکلی است که وجود خارجی ندارد. وجود نتایج مثبت کاذب در تست ورزش یا اکوی استرس می تواند منجر به آزمایشات بیشتری شود که نیازی به آن نیست و برای سلامت افراد ضرر دارد .

خطرات ناشی از آزمایش های غربالگری قلب خود شامل قرار گرفتن در معرض اشعه، واکنش های حساسیت زای بدن نسبت به تزریق یا مشکلات حین ورزش است. بعلاوه، در کنار درمانهای غیرضروری، ممکن است داروهایی نیز به شما داده شود که نیازی به آنها ندارید. آزمایش و اقدامات بعدی نیز می تواند باعث اضطراب شود و موجب اتلاف وقت شما و خانواده شود.

دکتر ریمرمن می گوید: “انجام آزمایش های مربوط به قلب و عروق، زمان و مکان مناسبی را می طلبد. این مسئله بهترین روش درمانی است، به ویژه که به نفع بیمار است.”

 

در چه صورت نیاز به تست ورزش یا اکوی استرس دارید

اگر در معرض بیماری های قلبی عروقی هستید یا علائمی مانند تنگی نفس همراه با فشار یا درد قفسه سینه و سایر نواحی بدن دارید، ممکن است به تست ورزش یا اکوی استرس نیاز داشته باشید.

دکتر ریمرمن می گوید: “هنگامی كه بیمار علائم غیرطبیعی ای را گزارش می كند، به ویژه بیمارانی که دیابت و سابقه خانوادگی بیماری عروق كرونر زودرس دارند، انجام تست ورزش و اکوی استرس ضروری می شود.”

اگر مطمئن نیستید که باید تست ورزش یا تست اکوی استرس انجام دهید یا خیر، با پزشک متخصص خود در تماس باشید تا علائم بیماری (در صورت وجود) را در شما بررسی کند. در مورد سابقه پزشکی خود با او صحبت کنید تا مطمئن شوید تست ورزش یا اکوی استرس نیاز دارید یا خیر. پزشک معالج شما گزینه های مختلفی را برای آزمایش های استرس مورد بررسی قرار می دهد. اگر به توصیه هایی که متخصص قلب به شما ارائه می دهد راضی و یا راحت نیستید، می توانید نظر یک پزشک معالج دیگر را نیز جویا شوید.

 

منبع:

health.clevelandclinic.org

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹