کرونا ممکن است باعث بیماری کاوازاکی در کودکان شود

کرونا ممکن است باعث بیماری کاوازاکی در کودکان شود

آخرین بروز رسانی در آوریل 11, 2021

کودکان معمولاً از ویروس کرونا بیمار نمی شوند، اما پزشکان هشدار می دهند که برخی از کودکان مبتلا به ویروس  کرونا (COVID-19) دربرخی کشور های جهان، به بیماری کاوازاکی مبتلا شده اند، بیماری که می تواند مشکلات جدی قلبی در کودکان ایجاد کند.

به گفته کارشناسان، کودکانی که در آمریکا زندگی می کنند نیز از این عارضه در امان نیستند.

دکتر مایکل پورتمن مدیر برنامه بیماری کاوازاکی در بیمارستان کودکان سیاتل بیان می کند که:

“مشکل این است که علائم  کرونا و بیماری کاوازاکی با هم همپوشانی دارند و ما نگران هستیم که والدین کودکانی که تب دارند از ترس کرونا نخواهند آنها را به بیمارستان بیاورند، اما ممکن است بیماری این کودکان کاوازاکی باشد که درمان ناپذیر خواهد بود. “

علاوه بر این، دکتر پورتمن توضیح  می دهد كه والدین كودكانی كه مبتلا به کرونا هستند، در صورت واضح نبودن سایر علائم، ممكن است نگران تب کردن کودکانشان نباشند، اما در كودكان، کرونا می تواند واکنش های التهابی ایجاد كند كه پزشكان آن را بیماری كاوازاكی می نامند.

وی گفت که گزارش های پراکنده ای درباره بیماری کاوازاکی در کودکان در آمریکا و همچنین موارد بیشتری در اروپا شنیده است.

انجمن مراقبت های ویژه کودکان (PICS)  نیز از افزایش اندک تعداد بیمارانی خبر داد که به نظر می رسد بیماری کاوازاکی داشته باشد.  این بیماران ممکن است التهاب قلب و سایر مشکلات جدی قلبی داشته باشند.

متخصصان بیماری های عفونی اذعان می کنند که:

“اگر پدر و مادر هستید، مطمئن باشید كه بیماری جدی ناشی از COVID-19 هنوز هم در كودكان یک اتفاق نادر است.”

بیماری کاوازاکی در بحران کرونا

بیماری کاوازاکی که به آن سندرم کاوازاکی نیز می‌گویند، بیماری نادری در کودکان است که سبب التهاب دیواره رگ‌های خونی در بدن می‌شود.

کاوازاکی یک بیماری است که طی آن دیواره شریان‌ها دچار ورم و التهاب می‌شود. عروق کرونر از جمله شریان‌هایی است که در بیماری کاوازاکی ملتهب می‌شوند. عروق کرونر، خون را برای تغذیه به عضله قلب می‌رسانند.

علائم بیماری کاوازاکی شامل تب بالا که 5 روز یا بیشتر طول می‌کشد، همراه با التهاب های پوستی شبیه مخملک، تورم غدد در گردن، خشکی و ترک خوردن لب‌ها و ورم و قرمز شدن زبان (زبان توت‌فرنگی)، قرمزی انگشتان دست و پا و چشم‌ها، لایه لایه شدن قسمتی از پوست دست و پا به خصوص نواحی سر انگشتان دست و پا، رد مفاصل،اسهال، استفراغ و درد شکم می‌شود.

علائم کاوازاکی

ارتباط میان بیماری کاوازاکی و کووید-19  هنوز مشخص نیست. اما متخصصان این اطمینان را به والدین داده‌اند که ریسک ابتلا به ویروس کرونا با علائم شدید در کودکان، پایین است.

در کودکانی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، نیمی از آن‌ها تب، تقریباً 40 درصدشان سرفه داشته‌اند و کمتر از 10 درصد آن‌ها دچار علائم گوارشی  شده اند.

 طبق تحقیقات انجام شده در آژانس بهداشت عمومی فرانسه، در التهاب رگ‌های خونی و آسیب‌های قلبی در کودکانی که مظنون به کرونا هستند در مقایسه با بیماران کلاسیک کاوازاکی در گذشته بسیار مشهود است.

تشخیص ویروس کووید ۱۹ در کودکان بیشتر بر اساس ابتلای خانواده این کودک به کرونا ویروس است. تست های تشخیصی می تواند ابتلای کودکان به کووید ۱۹ را به صورت دقیق تری مشخص کند.

والدین در بیماری کاوازاکی، باید به چه علائمی در کودکان توجه کنند؟

واضح ترین علامت در کودکان، تب بسیار شدید به مدت پنج روز است. تب به طور معمول حداقل 38 درجه سانتی گراد است، اما طبق گفته انجمن قلب آمریکا می تواند 40 درجه سانتی گراد یا بالاتر باشد. دکتر پورتمن می گوید: “در این مدت تب ممكن است بروز کرده و خوب شود، اما اگر فرزند شما به مدت چهار یا پنج روز تب بالا داشته باشد، باید توسط پزشك ارزیابی شود.

والدین و کاوازاکی
نقش والدین در کمک به تشخیص بیماری کاوازاکی

 بیماری کاوازاکی نباید با استراحت در منزل و مراقب از سوی خانواده درمان شود، درمان بیماری کاوازاکی باید در بیمارستان باشد تا از ابتلای به بیماری‌های قلبی جلوگیری کند، زیرا مهم‌ترین عارضه بیماری کاوازاکی درگیری عروق کرونر قلبی بوده در یک چهارم موارد اتفاق افتاده و با درمان موثر ابتلای قلبی کاوازاکی تا ۱۰ برابر کاهش می‌یابد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹