برگشت مجدد دریچه میترال و راههای درمان

برگشت مجدد دریچه میترال که به آن تنفس میترال ، نارسایی میترال یا بی کفایتی میترال نیز گفته می شود، شرایطی است که دریچه میترال قلب شما محکم بسته نشود، در این صورت اجازه می دهد خون در قلب شما به سمت عقب جریان یابد. اگر برگشت مجدد دریچه میترال قابل توجه باشد، خون نمی تواند به شکلی کارآمد از طریق قلب یا بقیه بدن حرکت کند که باعث می شود احساس خستگی داشته باشید.

درمان نارسایی دریچه میترال بستگی به این دارد که وضعیت شما چقدر شدید است، آیا وضعیت وضخیم تر می شود و چه علائمی را تجربه می کنید. در موارد نشت خفیف، معمولا درمان لازم نیست.

برای ترمیم یا تعویض دریچه برای نشت شدید یا برگشت مجدد، ممکن است به عمل جراحی قلب نیاز داشته باشید. اگر نارسایی شدید دریچه میترال درمان نشود، می تواند باعث نارسایی قلبی یا مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) شود. حتی افراد بدون علائم ممکن است نیاز به ارزیابی توسط متخصص قلب و عروق و جراح آموزش دیده در بیماری دریچه میترال داشته باشند تا مشخص شود آیا مداخله زودهنگام مفید است یا خیر.

علائم برگشت مجدد دریچه میترال

برخی از افراد مبتلا به بیماری دریچه میترال ممکن است سالها علائم را تجربه نکنند. علائم و نشانه های برگشت مجدد دریچه میترال، که به شدت آن بستگی دارد و سرعت آن در چه شرایطی رشد می کند، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • صدای غیر طبیعی قلب (صدای زوزه قلب) از طریق یک گوشی پزشکی شنیده می شود.
  • تنگی نفس، به خصوص هنگامی که بسیار فعال بوده اید یا هنگام دراز کشیدن
  • خستگی
  • تپش قلب – احساس ضربان قلب سریع و پرتحرک
  • پا یا مچ پامتورم

برگشت مجدد دریچه میترال اغلب خفیف است و به آرامی پیشرفت می کند. ممکن است سالها هیچ علامتی نداشته باشید و از این بیماری آگاه نباشید و ممکن است پیشرفت نکند. پزشک شما ممکن است ابتدا تشخیص دهد که برگشت مجدد دریچه میترال هنگام تشخیص سوفل قلب وجود دارد. با این وجود، گاهی اوقات، این مشکل به سرعت توسعه می یابد و ممکن است با شروع ناگهانی علائم، علائم شدید را تجربه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر پزشک در هنگام گوش دادن به قلب شما با یک استتوسکوپ، سوفل قلب را بشنود، ممکن است توصیه کند به پزشک متخصص قلب مراجعه کرده و از اکوکاردیوگرام استفاده کنید. اگر علائمی ایجاد کرده اید که نشان دهنده برگشت مجدد دریچه میترال یا مشکل دیگری در قلب شما است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. بعضی اوقات برخی از نشانه ها در واقع عارضه برگشت مجدد دریچه میترال، از جمله نارسایی قلبی است، وضعیتی که قلب شما نمی تواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بدن شما پمپ کند.

علل

قلب شما چهار دریچه دارد که خون را در جهت صحیح جریان می دهد. این دریچه ها شامل دریچه میترال، دریچه سه لختی، دریچه ریوی و دریچه آئورت است. هر دریچه دارای فلپ (جزوات یا دست و پا) است که در طول هر ضربان قلب یک بار باز و بسته می شود. گاهی اوقات، دریچه ها به درستی باز یا بسته نمی شوند و جریان خون را از طریق قلب به بدن شما مختل می کنند.

در برگشت مجدد دریچه میترال، دریچه بین محفظه فوقانی قلب (دهلیز چپ) و محفظه قلب سمت چپ پایین (بطن چپ) محکم بسته نمی شود و باعث نشت خون به سمت عقب در دهلیز چپ (مجددا) می شود.

تغییر مجدد دریچه میترال می تواند در اثر مشکل در دریچه میترال ایجاد شود، که به آن اصطلاح مجدد اولیه دریچه میترال نیز گفته می شود. بیماری های بطن چپ می تواند منجر به تغییر مجدد دریچه میترال ثانویه یا عملکردی شود.

علل احتمالی تغییر مجدد دریچه میترال شامل موارد زیر است:

پرولاپس دریچه میترال

در این شرایط، در هنگام انقباض قلب، فلپ های دریچه میترال به دهلیز چپ باز می گردند. این نقص شایع قلب می تواند مانع از محکم بسته شدن دریچه میترال شود و منجر به برگشت مجدد شود.

تارهای بافت آسیب دیده

با گذشت زمان، بند ناف های بافتی که لبه های دریچه میترال را به دیواره قلب متصل کرده اند، ممکن است کشیده یا پاره شود، به خصوص در افرادی که پرولاپس دریچه میترال دارند. پارگی می تواند به صورت ناگهانی نشتی در دریچه میترال ایجاد کند و با جراحی قلب ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد. تروما به قفسه سینه نیز می تواند تارها را پاره کند.

تب روماتیسمی

تب روماتیسمی ناشی از گلو درد درمان نشده است که می تواند به دریچه میترال آسیب برساند و منجر به نارسایی دریچه میترال در اوایل یا بعد از زندگی شود. تب روماتیسمی اکنون در ایالات متحده نادر است، اما هنوز هم در کشورهای در حال توسعه شایع است.

اندوکاردیت دریچه میترال

اندوکاردیت دریچه میترال ممکن است در اثر عفونت آستر قلب (اندوکاردیت) آسیب دیده باشد که می تواند دریچه های قلب را درگیر کند.

حمله قلبی

حمله قلبی می تواند به ناحیه عضله قلب که از دریچه میترال پشتیبانی می کند آسیب وارد کند و بر عملکرد دریچه تأثیر بگذارد. اگر این آسیب به اندازه کافی گسترده باشد، حمله قلبی می تواند باعث تغییر مجدد ناگهانی و شدید دریچه میترال شود.

ناهنجاری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)

با گذشت زمان، شرایط خاصی مانند فشار خون بالا می تواند قلب شما را سخت تر کند و بتدریج بطن چپ قلب شما را بزرگ کند. این می تواند بافت اطراف دریچه میترال شما را دراز کند، که می تواند منجر به نشت شود.

ضربه

تجربه تروما، مانند تصادف رانندگی، می تواند منجر به تغییر مجدد دریچه میترال شود.

نقایص مادرزادی قلب

برخی از نوزادان با نقص در قلبشان از جمله دریچه های آسیب دیده قلب متولد می شوند.

داروهای خاص

استفاده طولانی مدت از برخی داروهای خاص می تواند باعث تغییر مجدد دریچه میترال شود، مانند آنهایی که حاوی ارگوتامین (Cafergot ، Migergot) هستند که برای درمان میگرن و سایر شرایط استفاده می شوند.

پرتو درمانی

در موارد نادر، پرتودرمانی برای سرطان که در ناحیه قفسه سینه متمرکز است، می تواند منجر به تغییر مجدد دریچه میترال شود.

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی یک مشکل شایع در ریتم قلبی است که می تواند یک دلیل احتمالی برای تغییر مجدد دریچه میترال باشد.

عوامل خطر

عوامل موثر بر برگشت مجدد دریچه میترال

عوامل مختلفی می تواند خطر ابتلا به برگشت مجدد دریچه میترال را افزایش دهد، از جمله:

تاریخچه پرولاپس دریچه میترال یا تنگی دریچه میترال

با این حال، داشتن هر دو شرط لزوماً به معنای تغییر مجدد دریچه میترال نیست. سابقه خانوادگی بیماری دریچه همچنین می تواند خطر را افزایش دهد.

حمله قلبی

حمله قلبی می تواند به قلب شما آسیب برساند و بر عملکرد دریچه میترال تأثیر بگذارد.

بیماری قلبی

اشکال خاصی از بیماری های قلبی مانند بیماری عروق کرونر می تواند منجر به تغییر مجدد دریچه میترال شود.

استفاده از داروهای خاص

افرادی که داروهای حاوی ارگوتامین (Cafergot ، Migergot) و داروهای مشابه برای میگرن مصرف می کنند یا کابرگولین مصرف می کنند، خطر افزایش مجدد میترال را دارند. مشکلات مشابهی با سرکوب کننده های اشتها فنن فلورامین و دگزفن فلورامین مشاهده شد که دیگر فروخته نمی شوند.

عفونت هایی مانند اندوکاردیت یا تب روماتیسمی

عفونت ها یا التهاب ناشی از آنها می تواند به دریچه میترال آسیب برساند.

بیماری قلبی مادرزادی

برخی از افراد با دریچه میترال غیر طبیعی مستعد ابتلا به برگشت مجدد متولد می شوند.

سن

در سن میانسالی، بسیاری از افراد دارای برشگت مجدد دریچه میترال هستند که در اثر وخامت طبیعی دریچه ایجاد می شود.

عوارض

وقتی نارسایی میترال خفیف است، برگشت مجدد دریچه میترال معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، برگشت مجدد دریچه میترال شدید می تواند منجر به عوارضی شود، از جمله:

نارسایی قلبی

نارسایی قلب هنگامی اتفاق می افتد که قلب شما نتواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بدن شما پمپ کند. برگشت مجدد دریچه میترال فشار اضافی بر قلب ایجاد می کند زیرا با پمپاژ خون به عقب، با هر ضربان خون کمتری پیش می رود. بطن چپ بزرگتر می شود و در صورت عدم درمان ضعیف می شود. این می تواند نارسایی قلبی ایجاد کند.

همچنین، فشار در ریه های شما ایجاد می شود و منجر به تجمع مایعات در سمت راست قلب می شود.

فیبریلاسیون دهلیزی

کشش و بزرگ شدن دهلیز چپ قلب شما ممکن است منجر به این بی نظمی ریتم قلب شود که در آن حفره های فوقانی قلب شما به صورت آشفته و سریع ضرب می شوند. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند باعث لخته شدن خون شود، که می تواند از قلب شما شسته شده و به قسمتهای دیگر بدن سفر کند، باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سکته مغزی در صورت انسداد لخته رگ خونی در مغز شما می شود.

فشار خون ریوی

اگر به مدت طولانی برگشت مجدد میترال درمان نشده و یا نادرست تحت درمان قرار گرفته، می تواند نوعی فشار خون بالا ایجاد کند که بر رگ های ریه ها (فشار خون ریوی) تأثیر بگذارد. دریچه میترال نشتی می تواند باعث افزایش فشار در دهلیز چپ شود که در نهایت می تواند باعث فشار خون ریوی شود. این می تواند منجر به نارسایی قلبی در سمت راست قلب شود.

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹