درمان بیماری دریچه قلب با کمک اکوکاردیوگرافی

آخرین بروز رسانی در سپتامبر 4, 2019

برای جلوگیری و درمان بیماری دریچه قلب ناشی از تب روماتیسمی، در صورت بروز علائم عفونت استرپ، به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل گلو درد ، تب و لکه‌های سفید در لوزه‌ها است. اگر مبتلا به عفونت استرپ هستید، حتماً تمام داروهای تجویز شده برای درمان آن را مصرف کنید. درمان سریع عفونت های استرپتیک می‌تواند از تب روماتیسمی که به دریچه‌های قلب آسیب می‌رساند جلوگیری کند.

 

این امکان وجود دارد که ورزش، رژیم غذایی سالم از نظر قلب و داروهای کاهش دهنده کلسترول ممکن است از تنگی آئورت (ضخیم شدن و سفت شدن دریچه آئورت) جلوگیری کنند.

 

تغذیه سالم قلب، فعالیت بدنی، سایر تغییرات سبک زندگی سالم از نظر قلبی و داروها با هدف جلوگیری از حمله قلبی، فشار خون بالا یا نارسایی قلبی نیز ممکن است به جلوگیری و درمان بیماری دریچه قلب کمک کنند.

 

علائم بیماری دریچه قلب

علائم بیماری دریچه قلب

علائم و نشانه‌های عمده

نشانه اصلی بیماری دریچه قلب یک صدای ضربان قلب غیرمعمول است که به نام سوفل قلب شناخته می شود. پزشک می‌تواند یک صدای زوزه قلبی را با استفاده از گوشه پزشکی بشنود.

 

با این حال، بسیاری از افراد بدون داشتن بیماری دریچه قلب یا هرگونه مشکلات قلبی دیگر سوفل قلب دارند. برخی دیگر ممکن است به دلیل بیماری دریچه قلب دچار سوفل قلب شوند اما علائم و نشانه‌های دیگری ندارند.

 

بیماری دریچه قلب اغلب با گذشت زمان بدتر می‌شود، بنابراین علائم و نشانه ها ممکن است سال ها پس از شنیدن صدای سوفل قلب ایجاد شود. بسیاری از افرادی که به بیماری دریچه قلب مبتلا هستند تا سن میانسالی یا بزرگ سالی هیچ علامتی ندارند.

 

سایر علائم و نشانه های شایع بیماری دریچه قلب مربوط به نارسایی قلبی است که ممکن است بیماری دریچه قلب را ایجاد کند. این علائم و نشانه ها شامل موارد زیر است:

 • خستگی غیرمعمول
 • تنگی نفس، به خصوص وقتی ورزش می‌کنید و یا دراز کشیده‌اید
 • تورم در مچ پا، ساق پا، پاها، شکم و رگ های گردن

 

علائم و نشانه‌های دیگر

بیماری دریچه قلب می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود که ممکن است فقط در هنگام ورزش کردن رخ دهد. همچنین ممکن است در زمان ورزش کردن، متوجه ضربان قلب سریع یا ضربان قلب نامنظم شوید. برخی از انواع بیماری دریچه قلب مانند تنگی دریچه آئورت یا میترال می‌توانند باعث سرگیجه یا غش هم شوند.

 

نحوه تشخیص و درمان بیماری دریچه قلب

پزشک نشانه های اولیه مانند سوفل قلب یا سایر علائم بیماری دریچه قلب را ممکن است تشخیص دهد. با این حال، متخصص قلب و عروق معمولاً این بیماری را تشخیص می‌دهد. فوق تخصص اکو در تشخیص و درمان بیماری دریچه قلب کمک کننده است.

 

برای تشخیص و درمان بیماری دریچه قلب، پزشک در مورد علائم و نشانه های شما سؤال خواهد کرد. وی همچنین معاینه فیزیکی را انجام داده و به نتایج حاصل از آزمایشات و مراحل نگاه می‌کند.

 

معاینه بدنی

پزشک با یک استتوسکوپ به قلب شما گوش می‌دهد. او می‌خواهد دریابد که آیا شما سوفل قلبی دارید که احتمالاً به دلیل مشکل دریچه قلب ایجاد شده است یا خیر.

 

در هنگام تنفس، پزشک معالج به ریه‌های شما گوش می‌دهد تا متوجه شود که آیا مایعاتی در آن ها جمع شده یا نه.

 

انواع تست ها در درمان بیماری دریچه قلب

اکوکاردیوگرافی

اکو آزمایش اصلی برای تشخیص و درمان بیماری دریچه قلب است. اما معمولاً از EKG (الکتروکاردیوگرام) یا اشعه X قفسه سینه برای نشان دادن برخی علائم بیماری استفاده می‌شود. اگر این علائم وجود داشته باشد، معمولاً  در مرحله بعدی از اکو برای تأیید تشخیص استفاده می‌شود.

 

در صورت تشخیص بیماری دریچه قلب، پزشک ممکن است آزمایشات و روش های دیگری را نیز توصیه کند. به عنوان مثال، ممکن است کاتتریزاسیون قلبی، تست استرس یا MRI قلبی (تصویربرداری از رزونانس مغناطیسی) داشته باشید. این آزمایشات و روش ها به پزشک کمک می‌کند تا ارزیابی کند که وضعیت شما چقدر شدید است، بنابراین او می‌تواند برای درمان شما برنامه ریزی انجام دهد.

 

EKG

این آزمایش ساده فعالیت الکتریکی قلب را تشخیص داده و ثبت می‌کند. این تست می‌تواند ضربان قلب نامنظم و علائم حمله قلبی قبلی را تشخیص دهد. همچنین می‌تواند نشان دهد که اتاق‌های قلب بزرگ شده است یا خیر.

 

EKG  معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود.

 

اشعه ایکس قفسه سینه

این آزمایش می‌تواند نشان دهد که آیا بخش‌های خاصی از قلب شما بزرگ شده است، آیا مایعات در ریه‌های شما وجود دارد یا اینکه رسوبات کلسیم در قلب شما وجود دارد یا خیر.

 

اشعه ایکس قفسه سینه به پزشک کمک می‌کند تا بفهمد که نقص دریچه شما از چه نوعی بوده و چقدر شدید است و آیا مشکل قلبی دیگری دارید.

 

اکوکاردیوگرافی

اکو از امواج صوتی استفاده می‌کند تا هنگام ضربان قلب، تصویری متحرک از قلب ایجاد کند. وسیله‌ای به نام مبدل در سطح قفسه سینه قرار می‌گیرد.

مبدل امواج صوتی را از طریق دیواره قفسه سینه به قلب می‌فرستد. پژواک‌های ناشی از امواج صوتی به تصاویر قلب در صفحه رایانه تبدیل می‌شوند.

 

اکو می‌تواند نشان دهد:

 

 • اندازه و شکل دریچه‌های قلب و حفره های آن را
 • میزان پمپاژ خون توسط قلب
 • دریچه‌ های باریک شده یا دارای جریان برگشتی

 

پزشک شما ممکن است  TEE را توصیه کند تا تصویر بهتری از قلب دریافت کند.

در طولTEE ، مبدل به انتهای یک لوله انعطاف پذیر وصل می‌شود. لوله به سمت پایین گلو و داخل مری هدایت می‌شود. از آنجا، پزشک می‌تواند تصاویر دقیقی از قلب شما دریافت کند.

به احتمال زیاد به شما داروهایی به عنوان آرامبخش برای انجام این تست داده می شود.

 

کاتتریزاسیون قلبی

برای این روش، یک لوله بلند و باریک و انعطاف پذیر به نام کاتتر در یکی از رگ های خونی معمولا در بازو، کشاله ران یا گردن قرار داده و به سمت قلب هدایت می‌شود. پزشک برای هدایت سوند از تصاویر اشعه ایکس استفاده می‌کند.

 

از طریق سوند، پزشک آزمایشات تشخیصی و تصویربرداری را انجام می‌دهد که نشان می‌دهد جریان برگشتی از طریق دریچه رخ می‌دهد و دریچه چقدر باز می‌شود. برای انجام تست معمولا داروی آرام بخش به بیمار داده می شود، اما در طی عمل ممکن است بیدار ‌شوید.

 

اگر علائم و نشانه های بیماری دریچه قلب مطابق با نتایج اکو نباشد، ممکن است پزشک سوند قلبی را توصیه کند.

 

این روش همچنین می‌تواند به پزشک برای ارزیابی این که آیا علائم شما ناشی از مشکلات خاص دریچه یا بیماری عروق کرونر قلب کمک کند. تمام این اطلاعات به پزشک کمک می‌کند تا بهترین روش برای درمان بیماری دریچه قلب را انتخاب کند.

 

تست استرس

در حین تست استرس، شما ورزش می‌کنید تا در هنگام انجام تست‌های قلبی و تصویربرداری، قلب به سختی کار کند. اگر نتوانید ورزش کنید، ممکن است برای افزایش ضربان قلب به شما دارویی داده شود.

 

آزمایش استرس می‌تواند نشان دهد که آیا قلب شما سخت کار می‌کند و یا علائم مربوط به بیماری دریچه قلب را دارید. این تست همچنین می‌تواند به پزشکتان در ارزیابی شدت بیماری دریچه قلب شما کمک کند.

 

MRI  قلب

MRI  قلبی برای ساخت تصاویر دقیق از قلب، از یک آهنربا و امواج رادیویی قدرتمند استفاده می‌کند. یک تصویر MRI قلبی می‌تواند اطلاعات مربوط به نقص دریچه را تأیید کند و یا اطلاعات دقیق‌تری را ارائه دهد.

 

در نهایت این اطلاعات می‌تواند به پزشک به برنامه ریزی برای درمان بیماری دریچه قلب کمک کند. همچنین ممکن است قبل از جراحی دریچه قلب این تست انجام شود تا جراح برای جراحی برنامه ریزی کند.

انواع دریچه های قلبی

درمان بیماری دریچه قلب

در حال حاضر، هیچ دارویی نمی‌تواند بیماری دریچه قلب را درمان کند. با این حال، تغییر در شیوه زندگی و داروها اغلب می‌توانند علائم را با موفقیت درمان کرده و مشکلات را برای سال های طولانی به تأخیر بیاندازند. اما در نهایت، ممکن است برای ترمیم یا تعویض دریچه قلب معیوب، نیاز به جراحی داشته باشید.

 

هدف از درمان بیماری دریچه قلب

 • داروها
 • تعمیر یا تعویض دریچه‌های معیوب
 • تغییر سبک زندگی سالم قلب برای معالجه سایر شرایط قلبی مرتبط

 

داروها

 • باعث کاهش فشار خون یا کلسترول خون می شود
 • از آریتمی (ضربان قلب نامنظم) جلوگیری می کند.
 • خون را رقیق کرده و از لخته شدن آن جلوگیری می کند.
 • پزشکان همچنین این داروها را برای تنگی میترال یا سایر نقایص دریچه که خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد، تجویز می‌کنند.
 • برای درمان بیماری کرونر قلب تجویز می شود. داروهای بیماری قلبی عروق کرونر می‌توانند بار کاری قلب را کاهش داده و علائم را تسکین دهند.
 • نارسایی قلبی را درمان می کند. داروهای نارسایی قلبی، عروق خونی را گشاد کرده و بدن را از مایعات اضافی خلاص می‌کنند.

 

ترمیم یا تعویض دریچه‌های قلب

پزشک ممکن است ترمیم یا تعویض دریچه‌های قلب را توصیه کند، حتی اگر بیماری دریچه قلب علائمی ایجاد نکند. تعمیر یا تعویض دریچه می‌تواند از صدمات ماندگار در قلب و مرگ ناگهانی جلوگیری کند.

 

تصمیم برای ترمیم یا تعویض دریچه‌های قلبی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله:

 • شدت بیماری دریچه
 • سن و سلامت عمومی

در صورت امکان، ترمیم دریچه قلب نسبت به تعویض دریچه قلب ترجیح داده می‌شود. ترمیم دریچه، قدرت و عملکرد عضله قلب را حفظ می‌کند. افرادی که ‌ترمیم دریچه دارند نیز بعد از عمل خطر کمتری از عفونت اندوکاردیت عفونی دارند و نیازی به داروهای رقیق کننده خون تا آخر عمر ندارند.

 

با این حال، عمل جراحی ‌ترمیم دریچه قلب نسبت به تعویض دریچه سخت‌تر است. همچنین، نمی‌توان تمام دریچه‌ها را تعمیر کرد. دریچه‌های میترال اغلب قابل تعمیر هستند. دریچه‌های آئورت و ریوی اغلب باید تعویض شوند.

 

تعمیر دریچه های قلبی

جراحان قلب می‌توانند دریچه‌های قلب را توسط:

 • اضافه کردن بافت به قسمت پاره گی
 • تغییر شکل بافت دریچه برا یافزایش استحکام دریچه ها
 • جداکردن لت های چسبیده دریچه ها درمان کنند.

 

بعضی اوقات متخصصان قلب با استفاده از سوند قلبی درمان بیماری دریچه قلب را انجام می دهند. اگرچه روش های کاتتر تهاجمی‌تر از عمل جراحی است، اما ممکن است برای بعضی از بیماران نیز کار نکند

 

دریچه‌های قلبی که نمی‌توانند به طور کامل باز شوند (تنگی) می‌توانند با جراحی یا با یک روش سوند کمتر تهاجمی به نام ولوپلاستی بالون ترمیم شوند. به این روش والووتومی بالون نیز گفته می‌شود.

 

در طی روش، یک سوند (لوله نازک) با یک بادکنک در نوک آن از طریق رگ خونی به سمت دریچه معیوب در قلب هدایت می‌شود. بادکنک باد می‌شود تا به باز شدن دریچه کمک کند. سپس پزشک شما بالون را خالی کرده و لوله را خارج می کنند. شما در طی عمل بیدار هستید، که معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان است.

 

والونوپلاستی بالون بسیاری از علائم بیماری دریچه قلب را تسکین می‌دهد، اما ممکن است آن را درمان نکند. این بیماری می‌تواند با گذشت زمان بدتر شود. برای ترمیم یا تعویض دریچه معیوب، ممکن است برای درمان علائم یا جراحی به داروها نیاز داشته باشید. والونوپلاستی بالون دارای مدت زمان ریکاوری کمتری نسبت به جراحی است. این روش ممکن است برای برخی از بیماران که تنگی دریچه میترال دارند نیز عمل کند. برای این افراد والونوپلاستی بالون اغلب بر روی ترمیم جراحی یا جایگزینی ترجیح داده می‌شود.

 

پزشکان غالباً از والونوپلاستی بالون برای درمان بیماری دریچه قلب مانند ترمیم تنگی دریچه در نوزادان و کودکان هم استفاده می‌کنند.

 

تغییر سبک زندگی سالم از نظر قلب برای درمان بیماری دریچه قلب

برای کمک به درمان بیماری‌های قلبی مرتبط با بیماری دریچه قلب، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که سبک زندگی سالم از نظر قلب را ایجاد کنید، مانند:

 • داشتن وزن سالم
 • مدیریت استرس
 • داشتن فعالیت بدنی
 • ترک سیگار

 

نحوه زندگی برای درمان بیماری دریچه قلب

بیماری دریچه قلب یک بیماری مادام العمر است. با این حال، بسیاری از افرادی که نقص یا بیماری دریچه قلب را دارند، علائمی ندارند. برای برخی از افراد، این وضعیت عمدتاً در طول زندگی یکسان است و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

برای افراد دیگر، این بیماری به آرامی بدتر می‌شود تا زمانی که علائم ایجاد شود. در صورت عدم درمان، بیماری پیشرفته دریچه قلب می‌تواند باعث نارسایی قلبی یا سایر شرایط تهدید کننده زندگی شود.

 

درنهایت، ممکن است لازم باشد دریچه معیوب قلب خود را ترمیم یا تعویض کنید. پس از ترمیم یا تعویض، همچنان به پزشک معالج و معاینات منظم نیاز دارید.

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

 • صبح: ۹ تا ۱۲
 • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹