دیابت و تأثیر آن بر بیماری های قلبی و حمله قلبی

داشتن دیابت به این معنی است که شما بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارید. در نتیجه شانس بیشتری برای حمله قلبی یا سکته خواهید داشت. افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر احتمال دارد که دچار شرایط خاصی شوند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

این شرایط خاص شامل فشار خون بالا یا کلسترول بالا است. اگر دچار دیابت هستید، می‌توانید سلامت قلب خود را با مدیریت گلوکز خون، قند خون، همچنین فشار خون و کلسترول، حفظ کنید. اگر سیگار می‌کشید، سعی کنید که آن را کنار بگذارید.

 

ارتباط بین دیابت، بیماری قلبی و سکته چیست؟

باگذشت زمان، قند خون بالای ناشی از دیابت می‌تواند به عروق خونی و اعصابی که قلب و عروق خونی شما را کنترل می‌کند آسیب برساند. بنابراین در افراد مبتلا به دیابت، احتمال ابتلا به بیماری قلبی بالاتر است.

 

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، احتمال بیشتری وجود دارد که بیماری‌های قلبی را در سنین پایین‌تر تجربه کنند. در بزرگ‌سالان مبتلا به دیابت، شایع‌ترین علل مرگ، بیماری‌های قلبی و سکته مغزی است. در بزرگ‌سالان مبتلا به دیابت احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی یا سکته مغزی، نسبت به  افراد بدون دیابت، تقریباً دو برابر بیشتر است.

 

افراد مبتلا به دیابت با کنترل بیماری خود، از ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته خود نیز جلوگیری می‌کنند.

 

 

اگر دچار دیابت شوم، احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی افزایش می‌یابد؟

اگر دچار دیابت هستید، عوامل دیگری منجر  به بیماری قلبی و سکته مغزی می‌شوند.

قند بالا و حمله قلبی

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. اگر دچار دیابت هستید، مهم است که سیگار کشیدن را متوقف کنید. زیرا هر دو، سیگار کشیدن و دیابت، رگ‌های خونی را محدود می‌کنند. سیگار همچنین شانس خود را برای توسعه سایر مشکلات درازمدت مانند بیماری ریه افزایش می‌دهد. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند به عروق خونی در پاهای شما آسیب برساند و خطر عفونت‌های پا، زخم و قطع عضو را افزایش دهد.

 

فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا دارید، ضربان قلب شما این فشار خون را ایجاد می‌کند. فشار خون بالا می‌تواند قلب شما را تحریک کند، عروق خونی شما را گسترش دهد و خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی، مشکلات چشم و مشکلات کلیه را افزایش دهد.

 

سطح کلسترول غیرطبیعی

کلسترول نوعی چربی تولید شده توسط کبد شما است و در خون شما یافت می‌شود. شما دو نوع کلسترول در خون دارید: LDL و HDL.

 

LDL، که غالباً “کلسترول بد” نامیده می‌شود، می‌تواند عروق خونی شما را تنگ کرده و به‌مرور زمان مسدود کند. سطح بالای کلسترول LDL خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

 

نوع دیگری از چربی خون، تری گلیسیرید، همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی شما را افزایش دهد.

 

چاقی و چربی شکم

اضافه وزن یا چاقی می‌تواند توانایی شما برای مدیریت دیابت را مشکل کند. و خطر بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا را افزایش دهد. اگر اضافه وزن دارید، یک برنامه غذایی سالم با کالری کم، اغلب سطح گلوکز خون را کاهش داده و نیاز شما به دارو را کاهش می‌دهد.

 

چربی بیش از حد در اطراف کمر، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید، می‌تواند شانس ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

 

در صورت داشتن دیابت چگونه می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و حمله قلبی را کاهش داد؟

کنترل دیابت یک شرط مهم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی است. با کنترل و مدیریت دیابت می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش داد. تا در این صورت قلب و عروق خونی سالمی داشته باشید.

 

کنترل دیابت

آگاهی از دیابت ABC به مدیریت قند خون، فشار خون و کلسترول کمک می‌کند. با اجتناب از کشیدن سیگار، همچنین شانس خود را برای عدم ابتلا به بیماری‌های قلبی و حمله قلبی را افزایش دهید.

مدیریت ABC

A برای آزمون A1C است.

آزمایش A1C میانگین قند خون را در ۳ ماه گذشته نشان می‌دهد. این متفاوت از بررسی قند خون است که هر روز انجام می‌دهید. میزان A1C بالاتر، سطح قند خون بالاتر در ۳ ماه گذشته است. سطح بالای گلوکز خون می‌تواند به قلب، رگ‌های خونی، کلیه‌ها، پاها و چشم آسیب برساند.

 

B برای فشار خون است.

فشار خون، نیروی خون در برابر دیواره عروق خونی است. اگر فشار خون بیش از حد بالا باشد، قلب خیلی سخت می‌شود، تا این فشار را ایجاد کند. فشار خون بالا می‌تواند باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود و به کلیه‌ها و چشم‌ها آسیب برساند.

 

مقدار فشار خون برای اکثر افراد مبتلا به دیابت زیر ۱۴۰/۹۰ mmHg است. میزان فشار خون لازم برای خود را حتماً از پزشک خود سؤال کنید.

 

C برای کلسترول است.

شما دو نوع کلسترول در خون دارید: LDL و HDL.

LDL یا ” کلسترول بد” می‌تواند باعث ایجاد تنگی عروق خونی شود. کلسترول بد، می‌تواند خطر ابتلا به یک حمله قلبی یا سکته مغزی را در پی داشته باشد. HDL یا ” کلسترول خوب” به حذف کلسترول “بد” از رگ‌های خونی کمک می‌کند.

کلسترول و تنگی رگ ها و حمله قلبی

از میزان کلسترول موجود در بدن خود اطمینان حاصل کنید. اگر بیش از ۴۰ سال سن دارید، ممکن است لازم باشد داروهایی مانند استاتین مصرف کنید تا کلسترول را پایین بیاورید و قلب خود را از بیماری‌ها حفظ کنید. برخی از افراد مبتلا به LDL بسیار بالا (“کلسترول بد”) ممکن است نیاز به مصرف دارو در سن پایین‌تر  را داشته باشند.

 

S برای ترک سیگار است.

سیگار کشیدن به‌ویژه برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است؛ زیرا مصرف سیگار و دیابت باعث تنگی رگ‌های خونی می‌شود، بنابراین قلب به‌سختی کار می‌کند.

 

در صورت ترک سیگار
 • خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری عصبی، بیماری کلیوی، بیماری چشم و قطع عضو را کاهش می‌دهید.
 • گلوکز خون، فشار خون و میزان کلسترول ممکن است بهبود یابد.
 • گردش خون بهبود خواهد یافت.
 • ممکن است از لحاظ جسمی فعال‌تر شوید.

 

عادت‌های زندگی سالم را توسعه دهید

توسعه و یا حفظ عادات زندگی سالم می‌تواند کمک کند که دیابت را کنترل کرده و از بیماری‌های قلبی جلوگیری کند.

 

 • برنامه غذایی سالم را دنبال کنید.
 • فعالیت بدنی را به عنوان بخشی از کارهای روزانه قرار دهید.
 • وزن متعادل را حفظ کنید.
 • به‌اندازه کافی بخوابید.

 

استرس را مدیریت کنید

مدیریت دیابت همیشه آسان نیست. احساس ترس، غم و ناراحتی یا عصبانیت هنگامی که دیابت دارید، بسیار شایع است. در بسیاری از موارد می‌دانید که باید دقیقاً چه کارهایی را انجام دهید تا سالم بمانید. اما ممکن است در طول زمان با مشکلاتی در مورد برنامه خود مواجه شوید. استرس بلند مدت می‌تواند، قند خون و فشار خون را افزایش دهد، اما شما می‌توانید راه‌هایی برای کاهش استرس خود بیاموزید.

نمونه‌ای از این فعالیت‌ها:

 • تنفس عمیق
 • باغبانی
 • پیاده روی
 • انجام یوگا
 • مدیتیشن
 • انجام یک سرگرمی یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه

 

برای محافظت از قلب دارو استفاده کنید

داروها ممکن است بخش مهمی از برنامه درمان شما باشد. پزشک طبق نیازهای خاص شما، داروهایی را تجویز می‌کند.

کمک‌های پزشک در این‌گونه موارد:

 • خطر ابتلا به لخته شدن خون، حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می‌دهد.
 • درمان آنژین، و یا درد قفسه سینه که اغلب علائم بیماری قلبی است. (آنژین همچنین می‌تواند یک نشانه اولیه از حمله قلبی باشد.)

 

آسپرین

برای مصرف آسپرین حتماً از پزشک مشورت بخواهید. مصرف آسپرین همیشه برای همه افراد مناسب نیست. در این مورد باید با پزشک مشورت نمود و در صورت تأیید مصرف، دوز دارو را مشخص کند.

استاتین

استاتین ها می‌توانند خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی در برخی افراد مبتلا به دیابت را کاهش دهند. استاتین ها نوعی از داروهایی هستند که اغلب برای کمک به افرادی که کلسترول بالا دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا استاتین برای شما مناسب است یا نه.

 

اگر در مورد داروهایتان سؤالی دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. قبل از شروع یک داروی جدید، از عوارض جانبی احتمالی آن‌ها مطلع شوید. اگر عوارض جانبی داروها به شما آسیب می‌رساند، به پزشک خود بگویید. قبل از مصرف دارویی حتماً آن داروها توسط پزشک چک شوند.

 

 

پزشکان چگونه بیماری قلب را در افراد مبتلا به دیابت تشخیص می‌دهند؟

با بررسی علائم بیمار از بیماری قلبی اطلاع می‌یابند.

بررسی علائمی مانند:

 • سابقه پزشکی و خانوادگی
 • معاینه فیزیکی
 • نتایج آزمایش‌ها و روش‌ها

آزمایش‌های مورد استفاده برای نظارت بر دیابت A1C، فشار خون و کلسترول، کمک می‌کند که پزشک تصمیم به انجام آزمایش‌های دیگر برای بررسی سلامت قلب بگیرد.

 

 

علائم هشدار دهنده حمله قلبی و سکته مغزی چیست؟

اگر علائم هشدار دهنده‌ای از حمله قلبی دارید، سریعاً به اورژانس مراجعه نمایید.

 • درد در قفسه سینه یا فشاری که بیشتر از چند دقیقه طول می‌کشد.
 • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو دست یا شانه؛ یا پشت و گردن
 • تنگی نفس
 • عرق کردن یا سرگیجه
 • سوء هاضمه یا تهوع
 • احساس خستگی

علائم هشدار دهنده در همه افراد یکسان نیست. و ممکن است که فرد همه این علائم را نداشته باشد.

افراد مبتلا به آسیب عصبی مرتبط با دیابت، ممکن است هیچ دردی را در قفسه سینه متوجه نشوند.

 • ضعف یا بی‌حسی صورت، بازو یا پا
 • سردرگمی
 • سرگیجه، از دست دادن تعادل، یا به‌سختی راه رفتن
 • مشکل بینایی در یک یا هر دو چشم
 • سردرد ناگهانی شدید

اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده را داشته باشید، باید خیلی سریع به پزشک یا بیمارستان مراجعه نمایید.

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

 • صبح: ۹ تا ۱۲
 • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹