اکوکاردیوگرام Echocardiogram – اکوی قلب

اکوکاردیوگرام Echocardiogram – اکوی قلب


اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب استفاده می‌کند. این آزمایش باعث می‌شود تا دکتر شما شاهد ضربان قلب و فشار خون شما باشد. پزشک می‌تواند از تصاویری که از طریق یک اکوکاردیوگرام به دست می‌آید برای شناسایی بیماری‌های قلبی استفاده کند.

بسته به نوع اطلاعاتی که پزشک نیاز دارد، ممکن است یکی از انواع مختلفی از اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب برای شما تجویز شود.

اکوکاردیوگرام Echocardiogram - اکوی قلب

چرا اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب انجام می‌شود؟

اگر علائمی مثل تنگی نفس یا درد قفسه سینه داشته باشید، پزشک اکوکاردیوگرام یا اکوی قلب را به شما پیشنهاد می‌کند تا اگر مشکلی در دریچه یا محفظه قلب شما وجود دارد آن را تشخیص دهد. اکوکاردیوگرام همچنین می‌تواند برای تشخیص نقایص مادرزادی قلب در نوزادان (اکوکاردیوگرام جنین) استفاده شود.

بسته به نوع اطلاعاتی که پزشک شما نیاز دارد، ممکن است یکی از موارد زیر را برای شما تجویز کند:

۱- اکوکاردیوگرام ترانس تحریکی

این استاندارد اکوکاردیوگرام غیر تهاجمی است. تکنسین ژلی روی سینه می‌مالد، سپس دستگاهی را به نام یک مبدل، محکم روی پوست شما فشار می‌دهد و یک دستگاه سونوگرافی را از طریق قفسه سینه به قلب شما متصل می‌کند. این مبدل صدای موج را از قلب شما رد می‌کند. یک رایانه نتایج اکو را به تصاویر متحرک روی مانیتور تبدیل می‌کند.

۲- عامل کنتراست

اگر ریه‌ها یا دنده‌ها مانع دید شما شوند، ممکن است نیاز به مقدار کمی مایع (عامل کنتراست) تزریق شده از طریق یک خط وریدی (IV) باشد که ساختار قلب شما را به وضوح در یک مانیتور نشان می‌دهد و تصاویر را بهبود می‌بخشد.

۳- اکوکاردیوگرام مری

اگر تهیه تصویر واضح از قلب با یک اکوکاردیوگرام استاندارد مشکل باشد یا اگر دلیلی برای دیدن دقیق قلب و دریچه‌ها باشد، پزشک ممکن است یک اکوکاردیوگرام مری را پیشنهاد کند.

۴- روش اجرای اکوکاردیوگرام – اکوی قلب

در این روش یک لوله انعطاف‌پذیر که دارای یک مبدل است از گلو به داخل مری و مسیری که دهان را به معده وصل می‌کند وارد می‌کنند. از مبدل می‌توان برای گرفتن عکس‌های دقیق‌تر از قلب استفاده کرد. ممکن است گلوی شما در طول این آزمایش بی‌حس شود که داروهایی آرامبخش در طی یک echocardiogram transesophageal برایتان تجویز خواهد شد.

۵- الکتروکاردیوگرام داپلر – اکوی داپلر

هنگامی که امواج صوتی از گلبول‌های خون از طریق قلب و رگ‌های خونی حرکت می‌کند، صدا را تغییر می‌دهند. این تغییرات (سیگنال داپلر) می‌تواند به پزشک شما کمک کند سرعت و جهت جریان خون در قلب شما را اندازه‌گیری کند.
تکنیک‌های داپلر در اکثر اکوکاردیوگرام های transthoracic و transesophageal استفاده می‌شود و می‌توانند برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در شریان‌های قلب شما مورد استفاده قرار گیرند که سونوگرافی سنتی ممکن است تشخیص ندهد. گاهی جریان خون نشان داده شده روی مانیتور رنگ‌آمیزی می‌شود تا به پزشک شما کمک کند مشکل را به طور دقیق تشخیص دهد.

۶- اکوکاردیوگرام استرس

برخی از مشکلات قلب – به ویژه مواردی که شامل درگیر کردن عروق کرونر است که خون را به عضلات قلب خود می‌رسانند فقط در طول فعالیت بدنی رخ می‌دهد.
برای یک اکوکاردیوگرام استرس، تصویر اولتراسوند قلب خود را قبل و بلافاصله پس از راه رفتن بر روی یک تردمیل یا سوار دوچرخه ثابت به کار گرفته می‌شود. اگر شما قادر به ورزش نیستید، ممکن است تزریق یک دارو را انجام دهید تا فشار قلب شما به شدت کاهش پیدا کند.

خطرات

هیچ خطری در اکوکاردیوگرام transthoracic استاندارد وجود ندارد. ممکن است ناراحتی‌هایی را احساس کنید مانند کشیدن یک باند چسبنده، زمانی که تکنسین الکترودها را روی سینه شما قرار داده یا آن‌ها را برمیدارد.

اگر شما یک echocardiogram transesophageal داشته باشید، گلویتان ممکن است چند ساعت پس از آن درد داشته باشد. لوله ممکن است در داخل گلو شما شکسته شود. در طول امتحان، میزان اکسیژن شما بررسی خواهد شد تا مشکلات تنفسی ناشی از داروهای آرامبخش بررسی شود.

در طی یک اکوکاردیوگرام استرس، ورزش یا دارو – نه خود اکوکاردیوگرام – ممکن است موقت ضربان قلب نامنظم را ایجاد کند. عوارض جدی مثل حمله قلبی صحت ندارد.

آماده شدن برای اکوکاردیوگرام

هیچ یک از داروهای مخصوص برای اکوکاردیوگرام transthoracic استاندارد لازم نیست. شما می‌توانید خوردن، نوشیدن و مصرف داروها را به طور معمول انجام دهید.

پزشک شما از شما خواسته است چند ساعت قبل از خوردن غذا در صورت داشتن یک اختلال افسردگی یا استئوآرتریت خودداری کنید. اگر دچار مشکل قورت دادن شده‌اید، پزشک خود را مطلع کنید، زیرا ممکن است تصمیم وی برای سفارش دادن یک echocardiogram transesophageal تغییر کند.

اگر در طی یک اکوکاردیوگرام استرس، بر روی یک تردمیل راه بروید، کفش‌های راحت را بپوشانید. اگر شما دارای اکوکاردیوگرام transesophageal هستید، بعد از آن نمی‌توانید رانندگی کنید زیرا داروهای آرام بخش شما احتمالا دریافت خواهید کرد. پیش از این که اکوکاردیوگرام transesophageal خود را داشته باشید، برای به منزل رفتن حتما روشی به غیر از رانندگی را انتخاب کنید.

انتظارات هنگام انجام اکوی قلب

در طول مراحل

اکوکاردیوگرام – اکوی قلب را می‌توان در مطب دکتر یا یک بیمارستان انجام داد. پس از درآوردن لباس قسمت بالا تنه، بر روی یکتخت دراز می‌کشید. تکنسین تکه های چسبنده (الکترود) را به بدن شما می‌دهد تا به تشخیص و انجام جریان الکتریکی قلب شما کمک کند.

در طول اکوکاردیوگرام- اکوی قلب، تکنسین نور را کم می‌کند تا بهتر تصویر را در مانیتور مشاهده کند. تکنسین یک ژل خاص را به سینه خود اعمال می‌کند که موجب هدایت امواج صوتی می‌شود و هوا را بین پوست شما و مبدل – دستگاه کوچک و پلاستیکی که امواج صوتی را می‌فرستد حذف می‌کند و پرش ها را دریافت می‌کند.

تکنسین این مبدل را به جلو و عقب بر سینه شما حرکت می‌دهد. امواج صوتی تصاویری از قلب شما را بر روی یک مانیتور ایجاد می‌کند که برای پزشک شما برای بررسی آن ثبت می‌شود. شما ممکن است یک صدای  “هووش” را بشنوید که سونوگرافی است که جریان خون را از طریق قلب شما ضبط می‌کند.

اگر یک echocardiogram transesophageal داشته باشید، گلو شما را با یک اسپری یا ژل بی حس خواهند کرد تا مبدل را به مرطوب وارد گلو شود. به احتمال زیاد یک آرامبخش به شما کمک خواهد کرد تا آرام باشید.

اکثر اکوکاردیوگرامها کمتر از یک ساعت طول می‌کشد اما زمان بندی ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشد. در طی یک اکوکاردیوگرام transthoracic، شما ممکن است خواسته شود تا به روش خاصی نفس بکشید یا به طرف چپ خود بچرخید. گاهی اوقات مبدل باید بسیار محکم در برابر قفسه سینه شما باشد. این می‌تواند ناراحت کننده باشد اما به تکنسین کمک می‌کند بهترین تصاویری از قلب شما را تولید کند.

بعد از این روش

معمولا پس از یک اکوکاردیوگرام- اکوی قلب، می‌توانید فعالیت های روزمره طبیعی خود را از سر بگیرید.
اگر اکوکاردیوگرام شما طبیعی باشد، ممکن است تست‌های بیشتری لازم نباشد. در صورتی که نتایج غیر طبیعی باشد، ممکن است برای آزمایش‌های بیشتر به دکتر متخصص بیماری های قلب (متخصص قلب) مراجعه کنید.

درمان بستگی به آنچه در طول امتحان و علائم و نشانه‌های خاص شما پیدا می‌شود، چند ماه یا سایر آزمایش های تشخیصی مانند تست کامپیوتری(CT) یا آنژیوگرافی عروق کرونر ممکن است نیاز به یک اکوکاردیوگرام تکرار شود.

نتایج

پزشک شما بررسی می‌کند که دریچه و قلب، سالم و همچنین ضربان قلب طبیعی است. اطلاعاتی از اکوکاردیوگرام ممکن است نشان دهد:

اندازه قلب

فشار خون بالا یا سایر بیماری‌ها ضعیف یا آسیب دیده می‌تواند محفظه‌های قلب شما را بزرگ کند و یا دیواره‌های قلب شما غیر طبیعی ضخیم شود. پزشک شما می‌تواند از یک اکوکاردیوگرام- اکوی قلب برای ارزیابی نیاز به درمان یا نظارت بر اثربخشی درمان استفاده کند.

قدرت پمپاژ

اکوکاردیوگرام می‌تواند به پزشک کمک کند تا قدرت پمپ قلب شما را تعیین کند. اندازه گیریهای خاص ممکن است شامل درصد خون که از بطن چپ  از هر ضربان قلب و یا حجم خون که توسط قلب در یک دقیقه (قلب) پمپ می‌شود، پمپ می‌شود. اگر قلب شما به اندازه کافی خون برای برطرف کردن نیاز بدن شما نفرستد، این امر می‌تواند به نارسایی قلبی منجر شود.

آسیب به عضله قلب

در طی یک اکوکاردیوگرام- اکوی قلب، پزشک شما می‌تواند تعیین کند که آیا تمام قسمت‌های دیواره قلب به طور طبیعی به فعالیت پمپاژ قلب کمک می‌کند. قطعاتی که به آرامی حرکت می‌کنند ممکن است در طی حمله قلبی آسیب ببینند و یا اکسیژن کمتری دریافت کنند. این ممکن است بیماری عروق کرونر یا سایر شرایط دیگر را نشان دهد.

مشکلات دریچه

یک اکوکاردیوگرام نشان می‌دهد که دریچه‌های قلب شما چگونه ضربان قلب شما حرکت می‌کند. پزشک شما می‌تواند تعیین کند که آیا دریچه ها به اندازه کافی جریان خون مناسب ایجاد می‌کنند یا به طور کامل برای جلوگیری از انتشار خون کار می‌کنند.

نقص قلب

بسیاری از نقایص قلبی با یک اکوی قلب تشخیص داده می‌شوند، از جمله مشکلات محفظه های قلب، ارتباط غیر طبیعی بین قلب و رگهای خونی بزرگ و نقصهای قلبی پیچیده‌ای که در هنگام تولد وجود دارد. اکوکاردیوگرام حتی می‌تواند برای نظارت بر رشد قلب کودک قبل از تولد استفاده شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در مرکز قلب، عروق و اکوکاردیوگرافی بهار با داشتن تخصص، تجربه و با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه اکوکاردیوگرافی قلب تحت نظر دکتر اصغر مزارعی تلاش می‌کنیم تا مناسب ترین روش‌های تشخیصی، درمانی و مراقبتی را به شما ارائه دهیم. ما متعهدیم تا برای ارتقا، بهبود و بازیابی سلامتی بیماران، خدماتی فراتر از انتظار و با کیفیت برای بیماران، خانواده ها و جامعه به ارمغان بیاوریم.

روزهای پذیرش

شنبه تا پنجشنبه

  • صبح: ۹ تا ۱۲
  • بعدازظهر: ۱۵ تا ۱۹