A-Z

نقص دیواره بین دهلیزی

وقتی در طول بارداری، قلب یک نوزاد رشد می کند، به طور عادی تعدادی شکاف در دیواره قلب وجود دارد که حفره های بالایی را از قلب جدا می کند. این شکاف ها، معمولا در طول بارداری یا بلافاصله بعد از تولد نوزاد بسته می شوند. حالا اگر این شکاف ها بسته نشود، چه اتفاقی می افتد؟ اگر هر یک از این شکاف ها بسته نشود، سوراخی باقی می ماند و منجر به یک بیماری می شود؛ “نقص دیواره بین دهلیزی” یک نقص مادرزادی در قلب به شمار می آید که در آن سوراخی در دیواره ی قلب وجود دارد که حفره های بالایی (دهلیز) را از قلب جدا می کند. این سوراخ، از نظر سایز و ابعاد متفاوت باشد و حتی نیاز به جراحی داشته باشد؛ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این بیماری بدست بیاورید.

عوارض

شکاف ها یا سوراخ دیواره قلب که از زمان بارداری باقی مانده است، منجر به مشکلات متعددی در بدن فرد می شود؛ از جمله:

علت ایجاد بیماری نقص بین دهلیزی

با وجود تحقیقات متعددی که انجام شده است، علت دقیق ایجاد این بیماری در نوزادها هنوز هم مشخص نیست. تنها می توان گفت که بعضی از نوزادان به علت تغییر ژن یا کروموزم ها، دچار نقص دیواره بین دهلیزی می شوند. سایر عواملی که منجر به ابتلا به این عارضه می شود هم شامل غذاها، نوشیدنی ها و داروهایی است که مادر در طول بارداری مصرف می کند. حتی محیط هم می تواند در ابتلا به نقص دیواره بین دهلیزی تأثیرگذار باشد.

آیا می توان در دوران بارداری هم نقص دیواره بین دهلیزی را تشخیص داد؟

ممکن است این بیماری در طول بارداری یا بعد از تولد بچه، قابل تشخیص باشد، ولی در بسیاری از موارد ممکن است تا دوران بلوغ قابل تشخیص نباشد.

قلب در بارداری | کاهش خطرات بیماری قلبی مادر برای جنین

در طول بارداری، یک سری تست های غربال گری وجود دارد که می توان احتمال نقص دیواره بین دهلیزی و سایر نقص های مادرزادی را مورد بررسی قرار داد. ممکن است بتوان از طریق اکوکاردیوگرافی متوجه این نقص شد، ولی باز هم به ابعاد سوراخ دیواره قلب و موقعیت قرارگیری آن بستگی دارد. البته پزشک باید تایید کند که نوزاد مشکوک به این بیماری است یا خیر.

اکوکاردیوگرافی در تشخیص نقص دیواره بین دهلیزی
اکوکاردیوگرافی در تشخیص نقص دیواره

آیا نقص دیواره بین دهلیزی در هنگام تولد نوزاد قابل تشخیص است؟

هنگامی که نوزاد با نقص دیواره بین دهلیزی متولد می شود، سوراخ دیواره قلب وجود دارد، اما بسیاری از نوزادها هیچگونه علائمی ندارند. نشانه ها و علائم این نقص می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • عفونت ریه
  • مشکلاتی در زمینه تنفس و نفس تنگی
  • خستگی در هنگام شیرخوردن
  • تورم پاها یا ناحیه شکمی

یکی از رایج ترین روش ها برای تشخیص نقص دیواره بین دهلیزی بعد از تولد نوزاد این است که با کمک گوشی طبی، به قلب نوزاد گوش بدهید و ببینید که آیا صدای عجیبی می شنوید یا خیر. اگر صدای خاصی شنیده شود یا متوجه علائم دیگری شدید، حتما با پزشک درمیان بگذارید.

نحوه درمان

درمان نقص دیواره بین دهلیزی به سن تشخیص، شدت علائم، ابعاد سوراخ و شرایط فرد بستگی دارد. گاهی اوقات، برای ترمیم سوراخ دیواره قلب، جراحی لازم است. گاهی اوقات هم برای رفع علائم، داروهای خاصی برای بیمار تجویز می شود. اگر در کودک مبتلا به این نقص، سوراخ دیواره قلب بزرگ باشد، ممکن است پزشک برای جلوگیری از مشکلات بعدی، اقدام به جراحی نماید تا این سوراخ بسته شود. جراحی هم معمولا از نوع قلب باز یا کاتتریزاسیون قلبی برای بیمار انجام می شود. مراقبت های بعد از عمل هم به سن فرد و ابتلا یا عدم ابتلا به سایر نواقص مادرزادی بستگی خواهد داشت.

علت نقص دیواره بین دهلیزی مشخص نیست و بنابراین، نمی توان از آن جلوگیری کرد. بهترین کار، مراقبت در طول دوره بارداری است. حتما در دوره بارداری، با متخصص در این مورد صحبت کنید. اگر در دوره بارداری به دیابت با لوپوس مبتلا شده اید، باید به طور مرتب چکاپ شوید و ممکن است در مصرف بعضی از داروها محدودیت داشته باشید. اگر هم در زمینه ابتلا به این بیماری یا سایر نقص های ژنتیکی، سابقه خانوادگی دارید، حتما باید یک مشاور ژنتیک صحبت کنید تا ریسک ابتلا به آن مشخص شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس