عمومی

8 نکته که باید در مورد فشار خون بالا بدانید

فشار خون بالا یک بیماری بسیار شایع و به طور بالقوه بسیار جدی است. شیوع پرفشاری خون در ایران حدود 18 درصد گزارش شده و مصرف زياد نمك يكي از دلايل اصلي آن به شمار مي رود.

فشار خون بالا می تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و سایر عوارض جدی شود. فشار خون قابل درمان است و اغلب قابل پیشگیری است. ما در این مقاله واقعیت هایی که پزشکان درباره فشار خون بالا می گویند را مورد بررسی قرار داده ایم.

“فشار خون بالا هیچ علامتی ندارد، اما می تواند صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد کند.”

مری آن باومن، دکتر متخصص داخلی در مرکز اینتگریس هلث (Integris Health ) در شهر اوکلاهما می گوید: “نام دیگر فشار خون بالا قاتل خاموش است چرا که برای سالها، شما هیچ علائم بالینی ندارید  اما بیماری رفته رفته به بدن شما آسیب می رساند”. الیزابت گلدبرگ، استادیار طب اورژانس در دانشگاه براون می گوید: “اکثر افراد تا زمانی که فشار خون بالا به اندام های حیاتی بدنشان آسیب نرساند، علائمی نخواهند داشت و اگر افراد زود متوجه این بیماری شوند می توان از صدمات آن جلوگیری كرد.

فشار خون بالا عامل اصلی مرگ در سراسر جهان است که قابلیت پیشگیری دارد.

 

بیماران فشار خون بالا را جدی نمی گیرند.

دکتر گلدبرگ می گوید: “حدود یک پنجم افراد مبتلا به فشار خون بالا نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند و تقریباَ نیمی از افرادی که بیماریشان تشخیص داده شده اند فشار خون خود را کنترل نمی کنند. او می گوید: “بسیاری از افرادی که به اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند فقط در صورت سردرد یا احساس ناراحتی از داروهای خود استفاده می کنند اما داروهای فشار خون باید روزانه مصرف شوند تا اثر بخش باشند.

مردم نمی دانند که فشار خون بالا یک بیماری مزمن است.

علی رحیمی، متخصص قلب در مرکز کایسر پرمننتی (Kaiser Permanente) آتلانتا می گوید: “بیماران اغب از ما می پرسند اکنون که فشار خون من کنترل شده، آیا می توانم مصرف دارو های خود را قطع کنم؟ این امر زمانی قابل اجراست که بیمار بتواند تغییرات قابل توجهی در سبک زندگی خود ایجاد کند مانند کاهش وزن زیاد یا کاهش مصرف سدیم. با این حال برای حفظ فشار خون نرمال به دارو نیاز خواهد بود. دکتر رحیمی می گوید: “شما باید داروهای پرفشاری خون را ادامه دهید و فقط به توصیه پزشک معالج خود مصرف آن ها را متوقف کنید.”

اگر یک دارو مؤثر واقع نشود، می توان سایر داروهای جایگزین را امتحان کرد

پزشک ممکن است دارویی را برای فشار خون بالا تجویز کند که باعث عوارض جانبی شود که مورد علاقه شما نیست. این به معنای نداشتن گزینه های درمانی دیگر نیست. دکتر باومن می گوید که طیف گسترده ای از داروهای کنترل فشار خون در دسترس است. “اگر دارویی روی بدن شما مؤثر نیست به جای عدم مصرف دارو، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا گزینه های دارویی دیگری نیز وجود دارد.” وی می گوید، بیماران دارای پرفشاری خون معمولاَ از سه دارو برای کنترل بیماری استفاده می کنند.

نظارت بر فشار خون در خانه، به ویژه برای افراد مسن مفید است.

دستگاه کنترل فشار خون
دستگاه کنترل فشار خون / فشار سنج دیجیتال

دکتر باومن می گوید اگر شما دچار فشار خون یا فشار خون بالا هستید، باید یک دستگاه فشار سنج در منزل تهیه کنید. دکتر گلدبرگ می گوید، داشتن فشار سنج برای افراد مسن در خانه مفید است زیرا آنها دارو های دیگری نیز ممکن است مصرف کنند که می تواند روی فشار خون آنها تأثیر بگذارد. بنابراین قرائت فشار خون در خانه می تواند به این افراد در مصرف دارو ها و مشورت با پزشکشان کمک به سزایی کند.

داروهایتان را شب مصرف کنید.

دکتر گلدبرگ با استناد به تحقیقات اخیر می گوید، بیمارانی که قبل از صبح داروهای فشار خون مصرف می کنند ممکن است کنترل بهتری روی آن داشته باشند و خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهند.

می توانید از برنامه های یاد آور قرص روی موبایل خود استفاده کنید. این کار نه تنها می تواند به شما یادآوری کند که قرص های خود را بخورید بلکه فشار خون خود را نیز قرائت و ثبت کنید.

کاهش مصرف نمک می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

کاهش مصرف نمک و سدیم
کاهش مصرف نمک و سدیم

دکتر باومن می گوید، مردم روزانه به حدود 1500 میلی گرم سدیم نیاز دارند – اما اکثر آمریکایی ها حدود 4000 میلی گرم دریافت می کنند. سدیم با افزایش فشار خون مرتبط است و اغلب در مواد غذایی مانند نان و شیرینی یافت می شود. دکتر رحیمی توصیه می کند ضمن استفاده از گیاهان و ادویه جات تازه برای جایگزینی نمک، از مصرف غذاهای فرآوری شده و آماده و نوشابه های گازدار اجتناب کنید.

 

تغییر شیوه زندگی واقعاً مؤثر است.

دکتر گلدبرگ می گوید: “ایجاد تغییر در رژیم غذایی، افزایش ورزش، کاهش وزن و ترک سیگار می تواند تأثیر زیادی در کنترل فشار خون شما داشته باشد.” کاهش 10 واحد فشار بالا (سیستولیک) منجر به کاهش 35 تا 50 درصدی خطر حمله قلبی یا سکته مغزی می شود. فقط کاهش وزن شما می تواند فشار خون شما را 5 تا 20 درصد کاهش دهد. چنین تفاوت هایی حقیقتاَ می تواند نجات دهنده زندگی شما باشد

 

منابع:

www.healthgrades.com

behdasht.gov.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس