بیماری های قلبی عروقیمراقبت و سلامت

تنگی عروق و تغییر سبک زندگی شما

اگر بیماری انسداد و تنگی عروق ( تصلب شرایین یا بیماری شریان کاروتید) برای شما تشخیص داده شده است (بیماری ای که بیشترین آمار بروز سکته  را دارد)، تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو بخش مهمی از درمان بیماری شما خواهد بود.

روش های درمانی دیگری همچون مانند آنژیوپلاستی، استنت گذاری یا اندارترکتومی کاروتید می تواند انسداد جدی در رگ های بدن شما را برطرف کند. با این حال این روش ها سایر عوامل خطر بیماری انسداد و تنگی عروق را کنترل نکرده و روند پیشرفت بیماری را که باعث تجمع پلاک در رگ ها می شود را متوقف نمی کند.

شاید در نگاه اول تغییر در سبک زندگی برای شما ممکن است دشوار باشد، اما ارزش تلاش را دارد. ایجاد تغییرات مثبت در رژیم غذایی، ورزش و رفتار شخصی می تواند اثرات مفید و ملموسی روی فاکتور های خطرزا مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و اضافه وزن داشته باشد.

کاهش در هر یک از این عوامل خطر می تواند به کنترل بیماری انسداد و تنگی عروق کمک کرده و خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش دهد. اگر قبلاً دچار سکته قلبی یا مغزی شده اید یا روش های درمانی دیگری مانند آنژیوپلاستی شریان کاروتید، استنت گذاری یا اندارترکتومی کاروتید داشته اید، تغییر سبک زندگی می تواند به بهبودی شما کمک کند و از مشکلات و عوارض بعدی پیشگیری کند.

تغییر در سبک زندگی در بیمارانی که انسداد و تنگی عروق دارند.

تغییر در سبک زندگی که برای بیماری شریان کاروتید مفید است، شامل همان توصیه ها برای سلامتی عمومی است. با اینکه تغییر عادت ها در اوایل امر می تواند کاری سخت باشد، اما تغییرات تدریجی در زندگی می تواند پاداش های بزرگی به همراه داشته باشد. ما در ادامه استراتژی هایی را معرفی می کنیم که بیشترین تأثیر را برای افرادی که انسداد و تنگی عروق دارند و یا در معرض خطر ابتلا به آن هستند، خواهد گذاشت.

ترک سیگار

سموم موجود در دود سیگار به دیواره رگ های بدن از جمله عروق کاروتید آسیب می رسانند. این آسیب مستقیماً منجر به تصلب شرایین می شود. ترک سیگار می تواند پیشرفت بیماری انسداد و تنگی عروق را آهسته کند.

داشتن رژیم غذایی سالم تر

رژیم غذایی کم چربی و غیر اشباع می تواند تجمع کلسترول و تنگی عروق کاروتید را کاهش دهد. یک رژیم غذایی سالم همچنین می تواند به کنترل سایر عوامل خطر سازی بیماری شریان کاروتید مانند چاقی و فشار خون و کلسترول بالا و کمک کند. با داشتن رژیم های غذایی مناسب برای قلب، سن قلبی خود را پایین نگه دارید.

عدم افراط در مصرف مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی به دو شکل روی ابتلا به بیماری انسداد و تنگی عروق نقش دارد: ایجاد فشار خون بالا و چاقی.

برای سلامتی عمومی، از جمله سلامتی شریان های کاروتیدی، مردان باید مصرف مشروبات الکلی را به 1-2 واحد در روز و زنان به یک 1 واحد در روز محدود کنند.

هم چنین مصرف مقدار زیاد الکل سبب افزایش کلسترول کل و کلسترول LDL می شود. مصرف منظم مشروبات الکلی HDL را افزایش می دهد. در افراد مبتلا به چربی خون بالا باید از مصرف الکل اجتناب شود.

ورزش و داشتن فعالیت جسمی

فعالیت بدنی مناسب برای عروق کاروتید نیازی به ورزش سه گانه ندارد. برای بهبود سلامتی انجام 30 دقیقه ورزش متوسط ​​در روز کافی است. ورزش باعث می‌شود رگ‌های خونی بزرگ‌تر شده و خون آزادانه تر در آن حرکت کند، در نتیجه  ا تنگی عروق نیز جلوگیری خواهد کرد.

این فعالیت ها می توانند شامل پیاده روی، دوچرخه سواری، انجام کار در منزل یا زمین چمن یا هر چیز دیگری که شما را به حرکت وا دارد باشد. با پزشک معالج خود می توانید مشورت کنید که چه سطحی از ورزش برای شما مناسب و لذت بخش است.

کنترل وزن بدن در محدوده نرمال

افزایش وزن و چاقی می تواند خطر سکته های قلبی و مغزی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. برای کاهش تدریجی وزن تا زمانی که شاخص توده بدن (BMI) زیر 25 شود، با پزشک معالج خود یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید. کاهش وزن می تواند به کنترل سطح کلسترول و فشار خون و پیشرفت تنگی عروق شما کمک کند.

کنترل فشار خون

اگر دچار فشار خون بالا هستید، خون شما با فشار بیشتری در داخل دیواره های رگ حرکت می کند. این می تواند منجر به آسیب به عروق منتهی به مغز، قلب و سراسر بدن شود. پلاک ( ماده ای چرب و مومی شکل) روی دیواره های شریان آسیب دیده جمع می شود و مسیر عبور جریان خون را باریک می کند.

کنترل فشار خون برای محافظت از سلامت عروق و کنترل بیماری انسداد و تنگی عروق مهم است. میزان فشار خون طبیعی باید کمتر از 120 روی 80 میلی متر جیوه باشد. در اینجا می توانید در مورد فشار خون بالا و نحوه کنترل آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مدیریت و کاهش استرس

تشخیص بیماری انسداد و تنگی عروق خود می تواند استرس زا باشد، اما پاسخ هایی که بدن شما در برابر استرس می دهد، آسیب بیشتری به عروق شما وارد خواهد کرد. استرس به ایجاد فشار خون بالا و تصلب شرایین ( آترواسکلروز) کمک می کند.

برنامه شما برای پیشگیری یا بهبودی باید شامل اقدامات کاهش و مدیریت استرس هم باشد. می توانید با یادگیری تکنیک های کاهش استرس مانند ورزش یا مدیتیشن و روان درمانی، آن را کنترل کنید. در اینجا در مورد مدیریت استرس اطلاعات کسب کنید.

درمان های تکمیلی

برای درمان و کنترل تنگی عروق و بیماری شریان کاروتید، گاهی اوقات تغییر سبک زندگی و دارو درمانی به تنهایی برای کاهش خطر سکته های مغزی در آینده کافی نخواهد بود.

آنژیوپلاستی بالون و قرارگیری استنت
آنژیوپلاستی بالون و قرارگیری استنت

پزشک متخصص با ارزیابی شما شدت انسداد قلبی و بهترین روش درمانی را با توجه به سابقه بیماری و عوامل خطر برای شما انتخاب می کند. انسداد و تنگی عروق را می توان با استفاده از روش های جراحی تهاجمی و مانند اندروترکتومی کاروتید( ایجاد برش و از بین بردن انسداد) یا روش های کم تهاجمی به نام آنژیوپلاستی کاروتید و استنت گذاری که در آن درمان از طریق یک لوله نازک (کاتتر) انجام می شود، برطرف کرد.

منبع:

www.nyulangone.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا