بیماری ها

سی تی آنژیوگرافی چه کاربردهایی دارد؟

سی تی آنژیوگرافی نوعی آزمایش پزشکی است که ترکیبی از سی تی اسکن با تزریق یک رنگ مخصوص است تا تصاویری از رگ‌های خونی و بافت‌های بدن تولید کند. رنگ از طریق یک خط داخلی وریدی (IV) شروع شده در بازو یا دست تزریق می‌شود.

اسکن توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن، نوعی اشعه ایکس است که از رایانه برای ایجاد تصاویر مقطعی از بدن استفاده می‌کند. رنگ تزریق شده برای انجام سی تی آنژیوگرافی ماده حاجب نامیده می‌شود زیرا رگ‌های خونی و بافت‌های مورد مطالعه را «روشن» می‌کند.

چرا ممکن است به آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری نیاز داشته باشید؟

اگر ناهنجاری‌هایی دارید که رگ‌های خونی مغز، قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها یا سایر قسمت‌های بدن شما را درگیر می‌کند، ممکن است به این آزمایش پزشکی نیاز داشته باشید. ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ممکن است از اطلاعات این آزمایش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت شما و تصمیم گیری در مورد بهترین راه برای درمان شما استفاده کنند. برخی از دلایل انجام سی تی آنژیوگرافی عبارتند از:

 • برای یافتن آنوریسم (رگ خونی که بزرگ شده و ممکن است در خطر پارگی باشد)
 • برای یافتن رگ‌های خونی که در اثر تصلب شرایین (ماده چربی که پلاک‌هایی را در دیواره سرخرگ‌ها تشکیل می‌دهد) باریک شده‌اند.
 • برای یافتن تشکیلات غیر طبیعی رگ‌های خونی در داخل مغز
 • برای شناسایی رگ‌های خونی آسیب دیده در اثر آسیب
 • برای پیدا کردن لخته‌های خونی که ممکن است در رگ‌های پای شما ایجاد شده و به ریه‌های شما رفته باشد.
 • برای ارزیابی توموری که از رگ‌های خونی تغذیه می‌شود

اطلاعات حاصل از سی تی آنژیوگرافی ممکن است به جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی کمک کند. این نوع آزمایش همچنین ممکن است به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی کمک کند تا برنامه ریزی مشخصی برای درمان سرطان انجام دهد یا تمهیدات لازم را برای پیوند کلیه انجام کند. ارائه دهنده مراقبت‌های پزشکی ممکن است دلایل دیگری برای انجام این آزمایش داشته باشد.

خطرات سی تی آنژیوگرافی چیست؟

همیشه یک خطر جزئی برای ابتلا به سرطان در اثر قرار گرفتن مکرر در معرض اشعه وجود دارد، اما مزایای تشخیص دقیق عموماً بیشتر از خطرات آن است. مقدار اشعه استفاده شده در طول سی تی آنژیوگرافی حداقل در نظر گرفته می‌شود، بنابراین خطر قرار گرفتن در معرض اشعه کم است. پس از سی تی آنژیوگرافی هیچ تشعشعی در بدن باقی نمی‌ماند.

سایر خطرات عبارتند از:

 • عکس العمل‌های آلرژیتیک: در صورت داشتن سابقه آلرژی یا حساسیت به ماده حاجب، به رادیولوژیست خود اطلاع دهید. واکنش به کنتراست غیرمعمول است. اگر سابقه واکنش‌های آلرژیک دارید، ممکن است قبل از انجام آزمایش دارویی برای کاهش خطر واکنش آلرژیک به شما داده شود.
 • آسیب بافتی: اگر مقدار زیادی ماده حاجب در اطراف محل IV شما نشت کند، می‌تواند پوست یا عروق خونی و اعصاب زیر پوست شما را تحریک کند. هنگام تزریق ماده حاجب از طریق IV، مهم است که به رادیولوژیست یا تکنسین رادیولوژی خود اطلاع دهید.

سی تی آنژیوگرافی

در طول سی تی آنژیوگرافی چه اتفاقی می‌افتد؟

ممکن است سی تی آنژیوگرافی را در بیمارستان یا در مرکز سرپایی دیگری انجام دهید. سی تی اسکنر یک دستگاه بزرگ با یک تونل است که میز معاینه از داخل و خارج آن عبور می‌کند. آزمایشات ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد ارائه دهنده مراقبت‌های پزشکی شما متفاوت باشد.

در اینجا مواردی ذکر شده است که ممکن است در طول آزمایش اتفاق بیفتد:

 

 1. شما روی میز امتحان قرار می‌گیرید و توسط تکنسین رادیولوژی قرار گرفتن صحیح و شرایط آزمایش بررسی می‌شود.
 2. یک خط IV در دست یا بازوی شما قرار می‌گیرد.
 3. ممکن است هنگام تزریق ماده حاجب احساس گرما کنید و ممکن است برای مدت کوتاهی طعم فلزی را مشاهده کنید.
 4. تکنسین رادیولوژی درست قبل از اینکه میز امتحان از طریق اسکنر حرکت کند اتاق را ترک می‌کند. تکنسین می‌تواند شما را از طریق یک پنجره از یک اتاق مجاور مشاهده کند و از طریق دستگاه مخابره داخلی با شما صحبت کند.
 5. اسکن بدون درد است. هنگامی که اسکنر به دور شما می‌چرخد، ممکن است صداهای کلیک، چرخیدن و وزوز را بشنوید.
 6. ممکن است از شما خواسته شود که در طول اسکن نفس خود را حبس کنید.
 7. بسته به اینکه چه ناحیه‌ای از بدن اسکن می‌شود، آزمایش ممکن است حدود 20 دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر طول بکشد. ممکن است لازم باشد کمی بیشتر صبر کنید تا تکنسین اسکن تصاویر را بررسی کند تا مطمئن شود که قابل قبول هستند.

بعد از سی تی آنژیوگرافی چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از اتمام آزمایش سی تی آنژیوگرافی، IV را جدا خواهید کرد. در بیشتر موارد، می‌توانید به تمام فعالیت‌های عادی خود در خانه بازگردید. بسته به شرایط خاص شما ممکن است پس از انجام آزمایش، دستورالعمل‌های اضافی به شما داده شود.

 

منابع:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/computed-tomography-angiography-cta#:~:text=CT%20angiography%20is%20a%20type,in%20your%20arm%20or%20hand.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نوبت دهی فوق تخصص قلب ویژه نوروز 1402
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
خدمت جدید مرکز قلب و عروق بهار
راه اندازی بخش تخصصی واریس