مراقبت و سلامت

شاخص سلامت قلب در تک والد ها پایین است

بر هیچ کس پوشیده نیست که تک والد بودن سخت است. طبق تحقیقاتی که در انجمن قلب آمریکا روی افرادی که تک والد هستند صورت گرفته، نشان می دهد که تک والد ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مرگ ناشی از این نوع بیماری ها هستند.

 

طبق نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 در ایران، ٧,٢ درصد از خانوارهاي كشور تك والد‌ مي‌باشند كه ١٧ درصد خانوارهاي تك والد كشور، داراي سرپرست مرد و ٨٣ درصد از اين خانوارها داراي سرپرست زن است. به عبارتي تعداد خانوارهاي تك والد كشور ١٧٥٣٩٦٠ است كه سرپرست ١٤٦٣٥٣٨ از اين خانوارها، زن است.

دکتر ناتالی استوکس (Natalie Stokes)، دستیار قلب در مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ (Pittsburgh Medical Center) می گوید: ” تک والد ها گروهی از مردم هستند که به نوعی سختی های دنیا را بر دوش خود حمل می کنند. شما به عنوان یک تک والد از بچه ها مراقبت می کنید و سعی دارید تا هزینه خانواده خود را تأمین کنید.”

دکتر استوکس و همکارانش به امید روشن شدن بارقه امیدی در باره سلامت قلب در پدران و مادران مجرد ( تک والدی ها)، اخیراً یک نظرسنجی بهداشتی فدرال را از 2180 پدر و مادر انجام داده اند. 462 مورد (یک چهارم) در این نمونه آماری تک والد بود.

 

شاخص های سلامت قلب در تک والد ها

محققان هفت شاخص سلامت قلب – مانند فشار خون، چاقی، رژیم غذایی و اینکه آیا فرد سیگار می کشد یا خیر را بررسی کردند. در این تحقیق نمره ارزیابی والدین 14 در نظر گرفته شده بود. گروه تک والد در شاخص های سلامتتقریبا نیم نمره  کمتر از دیگر والدین مشترک امتیاز کسب کردند. در میان امتیاز های تک والدی، مادران مجرد تقریباً یک امتیاز کامل کمتر از مادران دارای شریک زندگی کسب کرده اند.

این تحقیق مقدماتی قبل از انتشار در یک مجله معتبر در ماه نوامبر سال 2020 در کنفرانس جلسات علمی مجازی انجمن قلب آمریکا ارائه شد.

حتی پس از تعدیل و تطبیق سن، نژاد، شرایط پزشکی موجود، فقر و موارد دیگر، گروه تک والدین 1.31 برابر بیشتر نشان داد که این گروه احتمال دارد از سلامت قلب و عروق زیر ایده آل بهره مند باشند.

اگرچه این مطالعه دلایل اختلاف این معیار ها را زیر سوال نمی برد، اما  دکتر استوکس امیدوار است که در تحقیقات بعدی این موضوع را کشف کند.

اداره سرشماری کشور آمریکا تخمین زده است که این کشور 10.4 میلیون خانوار تک والدی در سال 2019 داشته باشد. این تعداد و تحقیقات قبلی، تک فرزندی را به عنوان یک نگرانی بالقوه قابل توجه در مورد بهداشت عمومی تبدیل کرده است.

همچنین یک مطالعه بین المللی در سال 2016 نشان داد که تک والد بودن یک مادر کارگر احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی و سکته را در او بالا می برد. در اوایل سال 2000، محققانی که زنان سوئدی را تا 20 سال ردیابی می کردند دریافتند که مادرانی که تک والد هستند در مقایسه با زنانی که شریک زندگی دارند، احتمال مرگ بیشتری دارند. و یک مطالعه کانادایی در سال 2016 نشان داد که پدران مجرد سه برابر بیشتر از مادران تنها و یا پدرانی که شریک زندگی دارند طی یک پیگیری یک ساله، می میرند.

 

اما دکتر استوکس تأکید کرد که نباید این تحقیق نشانگر مشکلی باشد که توسط تک والدین به وجود آمده است. او ترجیح می دهد مشکلاتی که گریبانگیر تک والدین در کشور است، توسط جامعه پاسخ داده شود.

دکتر جینا لوندبرگ، مدیر بالینی مرکز قلب زنان اموری در آتلانتا، نیز با این نظر موافق است.

دکتر لوندبرگ می گوید: ” از نظر والدین، برای پرورش یک فرزند به یک روستا نیاز است خوب، اگر شما یک پدر و مادر تنها باشید، روستای شما واقعاً کوچک است.”

 

او می گوید”من فکر می کنم که نتایج این مطالعه به موارد کلی که ما در سلامت قلب و عروق روی آن تمرکز می کنیم، پشتیبانی می کند.”

تک والد بودن بسیار استرس زا است و والدین مجرد وقت کمتری برای سلامتی خود به خصوص سلامت قلب و عرق خود صرف می کنند چرا که فرد دیگری وجود ندارد که بتوانند با او مسئولیت های زندگی را تقسیم کنند. بنابراین، آنها کارهای بیشتری برای بچه هایشان کرده و خودشان را نادیده می گیرند.

دکتر لوندبرگ خود توسط مادر و خواهرش بزرگ شده است زیرا پدرش را در سن 14 سالگی از دست داد.

قبل از مرگ پدرش، لوندبرگ به یاد می آورد که مادرش قرار ملاقات های پزشکی منظمی داشته است. اما پس از مرگ پدرش، به هیچ وجه به یاد نمی آورد که مادرش به طور مرتب به که دکتر رفته باشد. چرا که هیچ وقت مادرش فرصت کافی را برای مراقبت از خود پیدا نمی کرد.”

 

خدمات بهداشتی برای تک والد ها

وی پیشنهاد می دهد که می توان گزینه های انعطاف پذیری را برای بررسی سالانه سلامت به خصوص سلامت قلب و عروق این والدین در نظر گرفت.

به عنوان مثال ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و مراقبت از خانواده ( در ایران خانه های بهداشت و پزشکان خانواده نیز جزء این دسته هستند) می توانند قرارهایی را ترتیب دهند که والدین و فرزندان بتوانند همزمان چکاپ سالانه سلامتی خود را انجام دهند. برای مثال روز های تعطیل این مراکز می توانند قرار ملاقات هایی را برای زنان انجام دهند تا در طی یک بار مراجعه به آنها آزمایش خون، فشار خون، معایات پستان و آزمایشات عمومی انجام شود.

دکتر استوکس همچنین اظهار داشت: اگرچه یافته های مطالعه وی فقط یک نقطه شروع برای درک نیازهای تک والد ها است، اما پزشکان می توانند از این اطلاعات به عنوان راهنمایی برای بررسی وضعیت زندگی بیماران خود، بررسی فاکتور های خطر بیماری های قلبی عروقی و در نتیجه تصمیم گیری درباره مراقبت از آنها استفاده کنند.

او می گوید، پزشکان نیاز دارند تا بیمارانشان را برای غلبه بر موانع سلامتی و مراقب از آن همراهی کنند.

دکتر استوکس می گوید: “مسئولیت و تعهد در قبال زندگی و سلامت نباید به تنهایی باشد.” اما بیماران می توانند با صراحت درباره تک والد بودن و شرایطی که با آن روبرو هستند با پزشک معالج خود صحبت کنند تا به آنها کمک شود. حتی ممکن است در ابتدا با پرخاشگری به این موارد بپردازند و بگویند که قبلا از پیامد های تک والد بودن و ریسک های آن آگاه شده اند. اینکه  چه باید و نباید هایی را انجام  می دهند.

لوندبرگ همچنین گفت جامعه باید دست از انگ زدن به تک والد ها بکشد.

این انگ ها از انواع سطح درآمد، سطح تحصیلات و زمینه های قومی ناشی می شوند. این موارد آنها را از پدر یا مادر بودن جدا نمی کند. خواه آنها به عنوان پدر و مادر مجرد کار خود را شروع کنند یا به دلیل مرگ همسر تنها شوند، شایسته حمایت هستند.

“ما باید تلاش بیشتری انجام دهیم تا درک کنیم که تک والد بودن استرس های خودش را دارد و این امر بر سلامت آنها تأثیر می گذارد و نیازمند کمک خواهند بود.”

 

منابع :

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا